1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Zeyd: BMGK daimi üyelerinin veto yetkisi sınırlanmalı
Zeyd: BMGK daimi üyelerinin veto yetkisi sınırlanmalı

Zeyd: BMGK daimi üyelerinin veto yetkisi sınırlanmalı

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Hüseyin, Suriye'nin Halep kentinde artan çatışmalar karşısında BM Güvenlik Konseyi daimi üyeleri ABD, Rusya, Birleşik Krallık, Fransa ve Çin'in veto yetkisini sınırlama teklifinde bulundu.

A+A-

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Raad el Hüseyin, yaptığı yazılı açıklamada, güçlü liderlik ve cüretkar adımlar atma zamanının geldiğine gerçekten inandığını belirtti. 

BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyeleri ABD, Rusya, Birleşik Krallık, Fransa ve Çin'in veto yetkisinin sınırlandırılması girişimi hakkında Zeyd, şunları kaydetti:

"Halep'teki insan hakları faciasına karşı BMGK daimi üyelerinin veto yetkisinin kullanımını sınırlama teklifi de dahil yeni cüretkar girişimlerde bulunulmalı. BMGK'nın, daha fazla gecikmeden savaş suçu, insanlığa karşı suç ve soykırım yapıldığına yönelik ciddi endişelerin olduğu durumlarda, üyelerin veto yetkisini kullanmasını yasaklaması gerekiyor. Bu kritik girişim, BMGK'nın Suriye'deki durumu Uluslararası Ceza Mahkemesine (UCM) taşımasına da izin verecek."

Rusya'ya uyarı

Rusya'yı da Suriye'deki hava saldırılarında ateşli silah kullanmaması konusunda uyaran Zeyd, ateşli silahların nüfusun yoğun olduğu bölgelerde kullanılmasının ciddi endişe yarattığını bildirdi.

Zeyd, "Rusya dahil tüm taraflara hava saldırılarında nüfusun yoğun olduğu bölgelerde ateşli silah kullanmanın yasaklandığı Belirli Konvansiyonel Silahlar Sözleşmesi 3. Protokolü'ne uymaları gerektiğini hatırlatıyorum." ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT