26. Uluslararası Mevlana Bisiklet Turu’nda dünyanın gözü Konya’da

Uluslararası Mevlana Bisiklet Turu’nun 26.’sı yarın başlayacak. 1-4 Nisan tarihleri arasında 4 etap şeklinde Konya’da gerçekleştirilecek organizasyona 15 farklı ülkeden 20 takım katılım sağlayacak.
26. Uluslararası Mevlana Bisiklet Turu’nda dünyanın gözü Konya’da

Uluslararası Mevlana Bisiklet Turu’nun 26.’sı yarın başlayacak. 1-4 Nisan tarihleri arasında 4 etap şeklinde Konya’da gerçekleştirilecek organizasyona 15 farklı ülkeden 20 takım katılım sağlayacak. Tur öncesi basın toplantısı düzenleyen Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ve Bisiklet Federasyonu Başkanı Erol Küçük Bakırcı, bu turun Konya’nın tanıtımına önemli katkı sağlayacağını dile getirdi.

26-mevlana-bisiklet-turu-1.jpg

‘KONYA BİSİKLET ŞEHRİDİR’

Konya’nın dünyanın önde gelen bisiklet şehirlerinden olduğunu dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, “Konya’nın markalarını çoğaltmaya çalışıyoruz. Konya bir bisiklet şehridir. Sadece Türkiye’nin değil, dünyanın en önemli bisiklet şehirlerinden birisi olması için de yoğun bir gayret içindeyiz. Aslında bu bugünlük bir mesele değil. Şimdi Mevlana Bisiklet Turu’nu konuşuyoruz ve 26.’sını düzenleyeceğiz. Bisiklet Federasyonu Başkanımıza teşekkür ediyorum. Bu yıl pandemiye rağmen 15 ülkeden 20 takımla Mevlana Bisiklet Turu düzenlenmiş olacak. Konya bisiklet denilince akla gelen ilk şehirlerden birisi. Bisiklet yollarımız, bisiklet tramvayımız, bisiklet master planımız, otoparklarda bisikletler için ayırdığımız alanlar, akıllı bisiklet ulaşım sistemimiz, otobüslerimizdeki bisiklet aparatlarımız artık Konya’nın Türkiye’de takip edilmesini sağlamış oldu. İnşallah 4 etapta gerçekleştirilecek olan Mevlana Bisiklet Turu, hem Konya’mızın tanıtımına, Konya’nın bisiklet şehri olmasına çok önemli bir vurgu yapacak” ifadelerini kullandı.

26-mevlana-bisiklet-turu-9.jpg

‘BAZI CADDE VE SOKAKLAR KAPATILACAK’

Tur boyunca şehirdeki bazı cadde ve sokakların kısa süreliğine kapatılacağını kaydeden Başkan Altay, “Her nimetin bir külfeti var. Bisiklet turu kapasımda bazı cadde ve sokaklarımızı kapatmak zorunda kalacağız. Konyalılardan anlayış bekliyoruz. Ayrıca seyretmek için de çok güzel bir spor. Güzergahlara vatandaşlarımızı bekliyoruz. Bu Konya’nın tanıtımı için önemli bir fırsat. İlk etapta Konya, Sarayönü, Ladik, ikinci etapta Konya, Kilistra, üçüncü etapta Konya, Sille ve son etapta ise Konya, İsmil Çumra etaplarında gerçekleşmiş olacak. İnşallah birinci, ikinci ve dördüncü etapların bitiş noktaları Konya şehir merkezi, üçüncü etabın bitiş noktası ise Sille Baraj Parkı olacak. Rekor bir katılım oldu. Bunda federasyon başkanımızın büyük katkısı var. Konya’nın tanıtılmasına, bisikletle anılmasına vesile olacak. Spor camiasının gözü kulağı şehrimizde olacak. İnşallah alnımızın akıyla bunu tamamlamayı planlıyoruz” dedi.

26-mevlana-bisiklet-turu-2.jpg

CUMHURBAŞKANLIĞI BİSİKLET TURU MÜJDESİ

Başkan Altay, “Bir de müjde verelim. Bisiklet Federasyonu Başkanımızın bir senedir hazırlandığı çok büyük bir organizasyon var. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu. Onun da bazı etaplarına Konya olarak ev sahipliği yapacağız. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu da tüm dünyanın takip ettiği bir tur haline geldi. Bazı etaplarının şehrimizde olması bizim için memnuniyettir. İnşallah yarışların büyük bir mücadeleye ve başarıya vesile olmasını temenni ediyorum. Gelen tüm sporcularımıza hoş geldiniz diyorum. Umuyorum ki Konya’ya yakışır şekilde, hep birlikte organizasyonu gerçekleştireceğiz. 26. düzenlenen Mevlana Bisiklet Turu’muz şehrimize hayırlı olsun” şeklinde konuştu.

26-mevlana-bisiklet-turu-4.jpg

‘HAREKETLİ YAŞAMA DESTEK VERİYOR’

Bu tür organizasyonların hareketli yaşama destek verdiğini belirten Bisiklet Federasyonu Başkanı Erol Küçükbakırcı, “Yaklaşık 26 yıl önce başlayan, belediyelerimizin desteğiyle bugünlere gelen Mevlana Bisiklet Turu, Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’ndan sonraki Türkiye’nin en büyük turu haline geldi. 1 Nisan’da ilk startımızı alacağız. 4 günlük yapılacak olan Mevlana Bisiklet Turu, hem şehrimizin tanıtımına katkı sağlayacak, hem de katılımcılara güzel hatıralarla ülkelerine dönmelerini sağlayacak. Bu yönden belediyelerimizin yaptıkları gayretlerle, eksiklerimizi tamamladık. Her şeyi tamamlamış durumdayız. Turumuzda ilçe belediyelerimizden geçmediğimiz parkur kalmayacak. 1970’li yıllardan bu yana otomobil çok şımartıldı. İnsanların ekonomik yapısı düzelince herkes otomobil aldı. Hareketli yaşamı terk etti ve sonuç hastanelerde bitti. Hava kirliliği arttı, enerji son derece sıkıntılı bir hale geldi. Bisiklet, hareketli yaşama destek veriyor. İnsanların hareketli yaşamı tercih etmesi bu tür organizasyonlara bağlıdır” ifadelerini kullandı.

26-mevlana-bisiklet-turu-5.jpg

BİSİKLET KULLANIMI GİDEREK ARTIYOR

Her geçen gün bisiklet kullanımının daha da arttığını kaydeden Erol Küçükbakırcı, “Bu organizasyonlarla birlikte her geçen gün bisiklete binen sayısı artıyor. 2016’nın Kasım ayında göreve geldiğimizde Türkiye’de 120 tane sporcu vardı. Bugün 4471 sayısına ulaştık. Ülkemizdeki her türlü organizasyonda binleri görmemiz mümkündür. Mücadele artınca başarı artıyor, başarı artınca da sporumuz o yönde gelişiyor. Büyükşehir Belediyemizin bisiklet hediye ettiği kampanya sürecinde geçen sene 35 bin tane bisiklet dağıtılmıştı. Bisiklet sanayisi, ‘4 yıldır göreve geldiğinizden bu yana kazancımız 3’e üretimimiz de 4’e katladı’ dedi. Tüm ülkemizde ayak basmadığımız yer kalmayacak diye iddia ettiğimiz şekilde 79 ilde bu organizasyonları yapmaya başladık. Yaşam tarzı değişmeye başladı. Dünyada bugün ileri ülkeler artık işlerine bisikletle gidip geliyor. Bu müthiş bir şey” dedi.

26-mevlana-bisiklet-turu-6.jpg

KONYA, DÜNYADA İKİNCİ SIRADA

Erol Küçükbakırcı, “Bisiklet yollarında New York’tan sonra dünyada ikinci sıradayız. Bu belediyelerimizin sayesinde olmuş bir durum. Bize yeni bir fark attılar. New York ile Kanada arasındaki 951 kilometrelik eski demir yolunu kapatıp bisiklet yolu yaptılar. Böylelikle New York’la aramız açıldı ama ondan sonra Konya’nın daha büyüğü yok. Bu bizim için, halkımız için, sporcularımız için özellikle de sağlıklı yaşam için çok önemlidir” diyerek sözlerini noktaladı. Mevlana Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen basın toplantısına Başkan Altay ve Başkan Küçükbakırcı ile birlikte; Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca ve Gençlik ve Spor İl Müdürü Abdurrahman Şahin de katıldı.

HÜSEYİN KOYUNCUOĞLU / YENİ HABER GAZETESİ

26-mevlana-bisiklet-turu-7.jpg

26-mevlana-bisiklet-turu-8.jpg

Etiketler :