5 bin kişinin katıldığı sosyal mesafesiz konser

İspanya'da koronavirüs salgını döneminde ilk kez sosyal mesafe kuralının kaldırıldığı konser gerçekleşti. 5 bin kişinin katıldığı konsere girişte COVID-19 testi pozitif olanlar ve ateşi yüksek kişiler alınmadı.
5 bin kişinin katıldığı sosyal mesafesiz konser

Barselona kentindeki Sant Jordi Spor Salonu'nda bir rock müzik grubunun konserini 5 bin kişi izledi.

Konsere gelen herkese saat 09.00 ile 16.00 arasında COVID-19 hızlı tanı testi yapılırken, FFP2 tipi maske takma ve salon içinde el hijyen jeli kullanma zorunluluğu getirildi.

Koronavirüs testi pozitif çıkanlar alınmadı

Konser salonunun girişinde ateşleri ölçülen müzikseverler, 23 ila 28 avroya satın aldıkları biletlerini el teması olmadan, QR kodu okutarak, içeri girdi.

COVID-19 testi pozitif çıkanlar ve ateşi 37,5 dereceden yüksek olanlar konsere alınmadı.

Yeni organizasyonlara destek

Organizatörler, bunun bir pilot proje olduğunu ve alınan önlemlerden sonra konserle bağlantılı COVID-19'un bulaşma vakasının tespit edilmemesi halinde yeni konserlerin organize edilebileceğini söyledi.

Kültür-sanat etkinliklerinin yavaş yavaş başlaması gerektiğini savunan Barselona Belediyesi ve Katalonya özerk yönetimi bu tip pilot projelere destek verdiklerini açıkladı.

İspanya'da koronavirüs salgınında son durum

Avrupa'da COVID-19'un en yoğun görüldüğü ülkelerden olan ve üçüncü dalga endişesinin yaşandığı İspanya'da şimdiye kadar virüs nedeniyle 75 bin 10 kişi hayatını kaybederken, 3 milyon 255 bin 324 vaka tespit edildi.

Ülkede, başkent Madrid'in ardından en fazla vaka ve can kaybı Barselona'da görülüyor.