1. HABERLER

  2. KONYA SPOR

  3. 7 yılda 38 madalya ve 3 kupa
7 yılda 38 madalya ve 3 kupa

7 yılda 38 madalya ve 3 kupa

Konyalı sporcu Tuana Akdemir, sporla 4 yaşında tanıştı. 7 yılda katıldığı organizasyonlarda 38 madalya ve 3 kupa kazandı. 11 yaşındaki milli sporcu Akdemir, bu başarısını wushuda Avrupa ve dünya şampiyonluğuyla taçlandırmak istiyor.

A+A-

Ankara'da katıldığı Uluslararası Avrasya Balkan Açık Wushu Kung Fu Şampiyonası'nda minik kızlar 12 yaş altında "shaolingun" birincisi olan Konyalı milli sporcu Tuana Akdemir, 7 yıllık spor kariyerine ulusal ve uluslararası alanda 38 madalya ile 3 kupa sığdırdı. Yedi yıldır farklı spor branşlarında organizasyonlara katılan 11 yaşındaki Tuana Akdemir, birçok başarıya imza attı.

4 YAŞINDA SPORA BAŞLADI

Tuana Akdemir, 4 yaşında sporla tanıştığını ve o günden beri cimnastik, wushu, satranç, yüzme ve tenisle ilgilendiğini söyledi.  Okuldaki birçok arkadaşının kendisini örnek alarak spora başladığını vurgulayan Tuana, çevresindekileri etkilediğini görmenin kendisini heyecanlandırdığını dile getirdi.  Avrupa şampiyonu olmak istediğini aktaran milli sporcu, 8 dünya şampiyonluğu bulunan Elif Akyüz'ü örnek aldığını kaydederek, "Spora başladığımdan beri 38 madalya ile 3 kupa kazandım. İnşallah bunlara yenilerini ekleyebilirim. Şu an wushu, satranç ve tenise devam ediyorum. Hepsi de benim için çok değerli ve severek yapıyorum. İlk başladığım spor olan cimnastikte Türkiye şampiyonluğum var. Daha sonra wushuya geçiş yaptım. Wushuda da Balkan şampiyonluğu elde ettim. Ayrıca teniste de Türkiye şampiyonluğum var. Satrançta ise Konya şampiyonluğum var. Ben de Elif Akyüz gibi dünya şampiyonlukları kazanmak istiyorum." Şeklinde konuştu.

ÜST DÜZEY BİR YETENEK

Genç  sporcu Tuana Akdemir, "Antrenmanlara katılmak için can atıyorum. Başarmanın yolunun çok çalışmaktan geçiyor. " diye konuştu. Selçuklu Belediyespor Wushu Takımı Başantrenörü Mehmet Bayraktar,:"Tuana, wushuda üst düzey bir yetenek, Tuana gibi küçük yaştan itibaren yetiştirmeye başladığım öğrencilerimin başarıya ulaşması beni çok mutlu ediyor.” şeklinde konuştu. Tuana Akdemir'in çalışkanlığı ve hırsıyla ön plana çıkan bir öğrencisi olduğuna dikkati çeken Bayraktar, "Tuana Akdemir, cimnastik, satranç, tenis ve yüzmede de aldığı madalya ve kupalar var. Çok hırslı ve mücadeleyi seven bir sporcu." ifadelerini kullandı.

BAŞARIDAN BAŞARIYA KOŞTU

Ailece sporu önemsediklerini belirten milli sporcunun babası Bayram Akdemir, kızının birçok spor dalıyla uğraşıp sporla iç içe yaşamasının da başarıyı getiren bir etken olduğunu belirtti. Tuana'nın başarısından bahseden baba Bayram Akdemir, “Okul çevresinden de çok güzel geri dönüşler olduğu için Tuana'ya pozitif bir enerji verdi. Açıkçası bu tür motivasyonlar sayesinde de çocuk aldı başını gitti. Biz de engel olmadık kızımıza. 'Seviyor ve istiyorsa neden yapmasın' diye düşündük. Bu tür konularda önünü açınca Tuana başarıdan başarıya koştu. Biz de anne ve babası olarak çok memnun ve mutluyuz." dedi 

HABERE YORUM KAT