ABD ve İsrail'den siber güvenlikte iş birliği

ABD yönetimi, İsrail ile siber güvenlikte iş birliğine ilişkin mutabakat zaptı imzaladı.
ABD ve İsrail'den siber güvenlikte iş birliği

ABD Hazine Bakanlığı, İsrail Maliye Bakanlığı ile siber güvenlikte iş birliğine ilişkin ikili mutabakat zaptının sonuçlandırıldığını duyurdu.

Açıklamaya göre, mutabakat zaptı, ABD Hazine Bakan Yardımcısı Wally Adeyemo'nun Kasım 2021'de İsrail'e yaptığı ziyarete dayanıyor.

Bakanlığın açıklamasında, söz konusu ziyarette Adeyemo'nun küresel fidye yazılımı tehdidiyle mücadeleye yardımcı olmak için İsrail ile ikili Siber Görev Gücü başlattığı anımsatıldı.

Mutabakat zaptıyla iki ülke arasında uzun süredir devam eden siber güvenlik bilgi paylaşımının güçleneceği vurgulanarak, olaylar ve tehditler hakkında siber güvenlik bilgileri de dahil olmak üzere finans sektörüyle ilgili bilgi paylaşımı, siber güvenlik alanında iş birliğini teşvik etmek için personel eğitimi ve çalışma ziyaretleri, sınır ötesi siber güvenlik tatbikatlarının yürütülmesi gibi yetkinlik geliştirme faaliyetleri konularında iş birliğinin geliştirileceği aktarıldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Adeyemo, fidye yazılımlarını durdurmaya yönelik küresel çabalarına İsrail hükümetinin ortak olmasından memnuniyet duyduklarını belirtti.