1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. ABD'de başkanlık değişimi: Biden yemin ederek ülkenin 46. başkanı oldu
ABD'de başkanlık değişimi: Biden yemin ederek ülkenin 46. başkanı oldu

ABD'de başkanlık değişimi: Biden yemin ederek ülkenin 46. başkanı oldu

ABD'de 3 Kasım seçimlerini kazanan Joe Biden, ABD Kongresindeki törende yemin ederek ülkenin 46. başkanı oldu.

A+A-

ABD'de Başkanlığı devir teslimi bugün gerçekleştirilecek. Donald Trump'ın katılmayacağı yemin töreninde Joe Biden, İncil'e el basarak görevine resmi olarak başlayacak.

Törene sayılı dakikalar kala seremoninin gerçekleştirileceği alanda son hazırlıkları gerçekleştiriliyor. Güvenlik önlemlerinin had sayfada uygulandığı tören için yoğun bir koruma kalkanı oluşturuldu.

BIDEN YEMİN EDECEK

Yemin töreni için kongre binasına gelen seçilmiş Başkan Joe Biden, eşi Jill Biden , seçilmiş Başkan Yardımcısı Kamala Harris ve eşi Douglas Emhoff kameralara poz verdi.

YOĞUN GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

Joe Biden ve seçilmiş Başkan Yardımcısı Kamala Harris'in, yemin töreni sırasında yoğun başkent Washington'da yoğun güvenlik önlemi dikkat çekiyor.

Yemin töreninin yapılacağı Kongre binasının karşısında yer alan Yüksek Mahkemede de kısa süreli panik yaşandı.

Amerikan basınında yer alan haberlere göre, Yüksek Mahkeme binasında bomba olduğu ihbarı alındı ve binanın tahliye edileceği aktarıldı.

İHBAR ASILSIZ ÇIKTI

Kısa süre sonra, ihbarın asılsız olduğu ve binanın tahliyesinden de vazgeçildiği öğrenildi.

Trump, Biden'ın yemin törenine katılmayarak, sabah erken Beyaz Saray'dan ayrılarak Florida'ya geçmişti.

SINIRLI SAYIDA KATILIMCI

Ülke tarihinde emsali görülmemiş yoğun güvenlik önlemleri ve yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının gölgesinde, Kongre binasının batı kanadında kurulan platformda başlayan törene sınırlı sayıda davetli katıldı.

Görev süresi bugün (TSİ) 20.00'de sona erecek Başkan Donald Trump, törene katılmayıp sabah Florida'daya gitti, Yardımcısı Mike Pence, Kongre üyeleriyle törene katılanlar arasında yer aldı.

Yaklaşık 1000 davetlinin katıldığı törende, eski başkanlar Barack Obama, George W. Bush ve Bill Clinton da eşleriyle hazır bulundu. 

Biden, eşi Jill Biden ile tören öncesi gelenek olan kilise ziyaretine giderek dua etti, ardından seçilmiş Başkan Yardımcısı Harris ile yemin töreninin yapılacağı alana geçti. 

YEMİN TÖRENİ AKIŞI

Kongre binasının batı cephesinde kurulan platformda yemin töreni (TSİ) 19.15'te resmen başlayacak. Törende önce seçilmiş Başkan Yardımcısı Harris yemin edecek, ardından Joe Biden ABD'nin 46'ncı başkanı olarak yemin ederek görevine başlayacak.

Biden, burada başkan olarak ilk konuşmasını yapacak. Biden'ın konuşmasında, ülkede 400 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği Kovid-19 salgınıyla mücadeleye ve siyasi olarak bölünmüş ABD halkını yeniden bir araya getirmeye dair mesajlara ağırlık vermesi bekleniyor.

Konuşmanın ardından Başkan, Başkan Yardımcısı ve eşleri, (TSİ) 21.40'ta askeri kıtayı selamlayacak. Ardından (TSİ) 22.25'te Biden ve Harris eşleriyle Arlington Ulusal Mezarlığı'ndaki Meçhul Asker Anıtı'na çelenk koyacak.

BAŞKANLIK KORTEJİ

Başkan ve Başkan Yardımcısı, (TSİ) 23.15'te "başkanlık korteji" adı verilen araçlar eşliğinde yeni ikametleri Beyaz Saray'a doğru yola çıkacak.

Biden yarın (TSİ) 00.15'te Beyaz Saray'daki başkanlık makamı Oval Ofis'te çalışmaya başlayacak, ilk kararnamelerini imzalayacak ve idari talimatlarını verecek.

(TSİ) 00.45'te Başkanın ilk gün atamalarını yaptığı personel için çevrimiçi yemin töreni yapılacak.

Başkan, Başkan Yardımcısı ve eşleri, (TSİ) 03.48'de aktör Tom Hanks'in sunuculuğunu yapacağı özel kutlama programına katılacak.

Beyaz Saray'da ilk gün mesaisi Başkan ve First Ladynin (TSİ) 04.55'te Güney Bahçesi'ndeki Mavi Oda Balkonu'nda görünmesiyle sona erecek.

HABERE YORUM KAT