1. YAZARLAR

  2. Muhammed Şirazi Şan

  3. Açalım artık şu orucumuzu
Muhammed Şirazi Şan

Muhammed Şirazi Şan

Yazarın Tüm Yazıları >

Açalım artık şu orucumuzu

A+A-

Yine bir rahmet,mağfiret,bereket ayı olan Ramazan’a kavuştuk hamdolsun.Efendimiz’in(SAV) ümmetimin ayı diye nitelendirdiği bu ayda dört bir yanda tatlı bir telaş ve heyecan kendisini gösteriyor.Gecenin en güzel vaktinde sahur ile başladığımız oruç ibadetimizi gün içerisinde huzur ile devam ettiriyoruz.İftar vakti olunca tüm şehrin üzerine hoş bir sessizlik çöküyor.Balkonlardan kaşık şıkırtıları yükseliyor.Ardından kılınan teravih namazı ile manevi haz had safhaya ulaşıyor.Camilerde getirilen tekbirler salavatlar bu ümmet ayakta dedirtiyor insana.Koşuşturan çocukların kahkahaları her ne kadar bazı aksi amcaları kızdırsa da ayrı bir tat katıyor Ramazanımıza.

Ama soramadan da edemiyorum kendime?

Acaba hüzün coğrafyasındaki kardeşlerimiz nasıl geçiriyor ümmetin ayını?

“Amca pijamamı kesme o daha yeni.”diyen küçük kız huzurla Ramazan’ı idrak edebiliyor mu?

“Baba ne olur beni bırakma.”diye babasının cansız bedeninin yanında feryat eden masum çocuk da camilerde kahkahalarla koşuşturuyor mu ki acaba?

Vatanını terk edip Osmanlı torunlarına sığınan ve minicik yavrusunu cami avlusundaki suyla yıkayan anne de evinde tatlı bir telaşla iftar için yemek hazırlıyor mu?

Eşini,çocuklarını bir gece bombardımanında uykudayken kaybeden ve cephede zalimle çarpışan baba da orucunu çeşit çeşit nimetlerle açabiliyor mu ki?

Yoksa yoksa Hayır mı bu soruların cevabı?

O vakit bizim oruçlarımız makbul mü Allah katında?

Ramazan’a ümmetimin ayı diyen Efendimiz(SAV) acaba ümmetinin bu boş vermişliğini görse tuttuğumuz oruca kıldığımız teravihe okuduğumuz Kuran’a ehemmiyet verir miydi?

Dünyanın bir ucunda renginden dininden dolayı dışlanmış ve açlıktan kemikleri teker teker sayılacak hale gelmiş mazlumların hesabını nasıl vereceğiz?

Ruz-i mahşerde Rabbimiz:

“Ben sizleri Hucurat suresi 10. Ayet ile kardeş kılmadım mı?Siz neden kardeşlerinizin çığlıklarına kulak tıkadınız neden göz göre göre katledilmelerine sessiz kaldınız?” Diye sorarsa ne diye cevap vereceğiz?

Sadece Ramazan ayında değil akan her saniyede alınan her nefeste ayağa kalkmak için Osmanlı torunları olan bizleri bekleyen kardeşlerimizin yüzüne nasıl bakacağız o annenin dahi çocuğunu bırakacağı dehşetli günde?

Ne zaman bozacağız bu sessiz kalma görmezden gelme orucumuzu?

Ne vakit gür bir sesle meydan yerine çıkacağız?

Gerçekten ama gerçekten evinden sadece ekmek almak için çıkan küçücük bedenin hain bombalarla canına kıyılmasına daha ne kadar göz yumacağız?

Ne vakte kadar İftar sofrasında neşeyle yemek yerken televizyonda çıkan

“Yüzlerce kişi can verdi.Bombalı saldırı sonucunda bilmem kaçı çocuk kaçı sivil öldü şu kadar kişi de yaralandı.”haberini ağzımızın tadı kaçmasın diye kanal değiştirerek unutmaya çalışacağız?

Ve en önemlisi daha ne kadar cennet vatanının her köşesinde patlayan bombaların gelen şehit haberlerinin sırf mazlumlara sahip çıkmayalım cetvelle çizilmiş sınırlar içerisinde hapsolalım diye kirli ellerce tertiplendiğini göremeyeceğiz?

Haydi artık geldi bu vurdumduymazlık orucunu bozmanın vakti.

Kulak kabartalım Balkanlar’a Ortadoğu’ya Afrika’ya Kafkasya’ya Türkistan’a.

Duyuyoruz değil mi?Geldi artık vakit.Okunuyor ezanlar.

Allahuekber Allahuekber…    

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

1 Yorum