1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Adnan Oktar organize suç örgütü davası
Adnan Oktar organize suç örgütü davası

Adnan Oktar organize suç örgütü davası

Duruşma, "örgüt üyeliği" ile bir kişiye karşı ‘’cinsel saldırı’’ suçlarından yargılanan tutuklu sanık Burhan Efeoğlu’nun savunmasının alınmasıyla devam ediyor

A+A-

İSTANBUL (AA) - Adnan Oktar organize suç örgütüne yönelik, aralarında örgütün elebaşı Adnan Oktar'ın da bulunduğu 167'si tutuklu 226 sanığın yargılandığı davanın 13. duruşması başladı.

İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri Ceza İnfaz Kurumu Yerleşkesi karşısında bulunan salondaki duruşmaya, aralarında Adnan Oktar'ın da bulunduğu 162'si tutuklu 173 sanık ile avukatları katıldı.

Mahkeme Başkanı Galip Mehmet Perk, bir kısım sanıklara savunmalarını hazırlamaları için ek süre verdi.

Söz alan avukat Ümit Kocasakal, ''Müvekkilim Noyan Orcan'a da süre verdiniz, demokratik davrandığınızın aksini düşünüyorum. Yeri ve zamanı geldiğinde söyleyeceğim.'' dedi.

Bunun üzerine başkan Perk, ''Vekaletiniz var mı?' diye sordu. Avukat Kocasakal da, ''Yetki belgesini sundum.'' diye cevap verdi.

Başkan Perk, ''Avukat mazeretli olduğunda yetki belgeli avukat duruşmaya giriyor. Vekaleti olan avukat burada. Müvekkilinize bu durumu kabul edip etmediğini sormalıyız.'' dedi. Sanık Orcan da, bu durumu kabul ettiğini söyledi.

Avukat Kocasakal da, ''Asıl söz alma nedenim, çok ağır usul ihlalleri olduğunu görüyorum. Müvekkilimize süre verdiniz. Bütün sorguları yaptıktan sonra mı döneceksiniz?'' diye sordu.

Başkan Perk de ''66 kişinin savunmasını tamamlandıktan sonra ek süre verdiğimiz sanıklara geçeceğiz.'' dedi.

Duruşma, "örgüt üyeliği" ile bir kişiye karşı ‘’cinsel saldırı’’ suçlarından yargılanan tutuklu sanık Burhan Efeoğlu’nun savunmasının alınmasıyla devam ediyor.

- İddianameden

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan 3 bin 908 sayfalık iddianamede, sanıkların haricinde 26 kişi "mağdur", aralarında eski emniyet müdürü Adil Serdar Saçan'ın da bulunduğu 99 kişi ise "müşteki" sıfatıyla yer alıyor.

Mağdur ve müştekilerin yanı sıra 23 tanık ve etkin pişmanlıktan yararlanan 25 kişinin beyanlarına yer verilen iddianamede, suç örgütünün kurucu ve yöneticisi sanık Adnan Oktar elebaşılığındaki silahlı suç örgütünün biri firari 13 yöneticisi bulunduğu anlatılıyor.

İddianamede, sanıklar hakkında istenen cezalar şöyle:

"Siyasal veya askeri casusluk suçuna teşebbüs etme, suç işlemek amacıyla örgüt kurma ve yönetme, suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma, suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmamakla birlikte örgüte yardım etme, cinsel istismar, cinsel saldırı, 6136 Sayılı Kanun'a muhalefet, eğitim ve öğretim hakkının engellenmesi, şantaj, eziyet, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma, suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama, hakaret, 3628 Sayılı mal varlığı bildiriminde bulunulması, Rüşvet ve Yolsuzluklarla Mücadele Kanunu'na muhalefet, kişiler arasındaki konuşmaların dinlenmesi ve kayda alınması, dolandırıcılık, tehdit, kişisel verilerin kaydedilmesi, kasten öldürmeye teşebbüs, silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte yardım etme, 5607 sayılı Kaçakçılık Kanunu'na muhalefet, resmi belgeyi bozmak, yok etmek veya gizlemek, resmi belgede sahtecilik ve suçluyu kayırmak."

İddianamede, örgüt elebaşısı Adnan Oktar hakkında ise ''devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal veya askeri casusluk amacıyla temin etme'', ''suç işlemek amacıyla örgüt kurma-yönetme'', ''terör örgütüne (FETÖ) üye olmamakla birlikte örgüte yardım etmek'', ''kasten öldürmeye teşebbüs'', ''5607 sayılı Kaçakçılık Kanunu'na muhalefet'', ''resmi belgeyi yok etmek'', ''resmi belgede sahtecilik'', ''nitelikli cinsel saldırı'', ''çocuğun nitelikli cinsel istismarı'', ''6136 Sayılı Kanun'a muhalefet'', ''eğitim öğretim hakkının engellenmesi'', ''eziyet etme'', ''şantaj'', ''cebir tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma'', ''suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama'', ''dolandırıcılık'', ''3628 sayılı Kanun'a muhalefet'', ''hakaret'', ''tehdit'', ''hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydetmek'', ''suçluyu kayırma'' ve ''kişiler arasındaki konuşmaların dinlenmesi ve kayda alınması'' suçlarından toplam 420 yıldan 871 yıla kadar hapis cezası isteniyor.
İddianamede, 11 müşteki-sanık hakkında ise sadece ''suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma'' suçundan ayrı ayrı 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası talep ediliyor. Diğer sanıkların ise benzer suçlardan hapis cezalarına çarptırılmaları isteniyor.

HABERE YORUM KAT