AFAD'dan Marmara için 'kuvvetli yağış' uyarısı

AFET ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nce yapılan son değerlendirmeler nedeniyle Marmara Bölgesi için "meteorolojik uyarı" yayımladı.
AFAD'dan Marmara için 'kuvvetli yağış' uyarısı

AFET ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nce yapılan son değerlendirmeler nedeniyle Marmara Bölgesi için "meteorolojik uyarı" yayımladı. Kuvvetli yağışın etkilerine karşı önlem alınması için valiliklere uyarı mesajı gönderildi.

AFAD'dan yapılan yazılı açıklamaya göre İstanbul, Tekirdağ, Kırklareli, Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Yalova, Kocaeli, Sakarya ve Edirne valiliklerine; ani sel, su baskını, dolu, kısa süreli fırtına ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara hazırlıklı olunması için uyarı mesajı gönderildi. Mesajda; ilgili birimlerin uyarılması, iletişim kanallarının açık tutulması, ihtiyaç duyulabilecek araç, iş makinesi ve personel planlamasının hazır bulundurulması istendi. Teyakkuza geçilerek gerekli tedbirlerin alınması, müdahale planlamasının yapılması, müdahale birimlerinin hazır halde bekletilmesi gerektiği hatırlatıldı.

AFAD, vatandaşı da olası su baskını ihtimaline karşı ev ve iş yerleri için önlem almaya, araçlarını dolu ihtimaline karşı koruyacak tedbirler almaya çağırdı. Vatandaşların dışarıda olmaları durumunda uçabilecek çatı, devrilebilecek ağaç ve direklerin yanı sıra ulaşım zorlukları ile karşılaşabilecekleri hatırlatılarak, ayak bileğine gelen sel sularının bir insanı sürükleyebileceği ve sel sularına girilmemesi gerektiği belirtildi.

Kuvvetli yağışların etkisini, bölgenin batısında akşam saatlerinde, kuzey ve doğu kesimlerinde ise gece kaybetmesinin beklendiği kaydedildi.

Kaynak: