1. HABERLER

  2. KONYA

  3. AK Parti Konya Milletvekili Halil Etyemez: Ülkemizin ürün deseni yeniden çizilmeli
AK Parti Konya Milletvekili Halil Etyemez: Ülkemizin ürün deseni yeniden çizilmeli

AK Parti Konya Milletvekili Halil Etyemez: Ülkemizin ürün deseni yeniden çizilmeli

AK Parti Konya Milletvekili Halil Etyemez, “Konya’mızda suya daha az ihtiyaç duyan, kuraklığa dayanıklı bitkileri daha da arttırmalıyız. Özellikle buğdaya verilen desteği artırılarak su kullanımının düşürülmesi sağlanmalıdır. Hayvancılıkta da aynı sistem uygulanmalıdır. Su sorunu olan bölgelerde küçükbaş, su sorunu olmayan ve meraların zengin olduğu bölgelerde büyükbaş hayvancılık desteklenmeli ve yatırımlar sıkı bir şekilde kontrol edilmelidir” ifadelerini kullandı.

A+A-

Konya’nın, tarım ve hayvancılık konusunda lokomotif bir şehir olduğunu hatırlatan Etyemez, “Selçuklu başkenti, maneviyat şehri Konya’mız aynı zamanda ülkemizde tarım ve hayvancılığın başkentidir. Konya, ülkemizin tarım ve hayvancılığının lokomotifi konumundadır. Konya’mız birçok ülkeden daha büyük arazi varlığı, verimli toprakları, farklı ürünlerin yetişmesine uygun tarım havzaları ve geniş coğrafi yapısıyla tarımsal üretimde önemli bir yere sahiptir. Konya, ülkemizin tarım, hayvancılık ve gıda alanında küresel bir güç haline gelmesi için itici güçtür. Konya, 30 milyar liralık tarımsal üretim değeri ile ülkemizde birinci sırada yer almaktadır.  Konya’mız, ülkemizdeki tohum üretiminin yüzde 30’unu gerçekleştirmektedir. Konya’mız, 946 bin büyükbaş hayvan varlığı ile ülkemizde birinci sırada yer alan bir şehirdir. 2 milyon 843 bin küçükbaş hayvan varlığı ile ikinci sıradadır. Aynı şekilde Konya’mız 1 milyon 400 bin ton süt üretimi, 56 bin 463 ton kırmızı et üretimi ülkemizde zirvede yer almaktadır” dedi.

halil-etyemez-4.jpg

“ÇİFTÇİLERİN SORUNLARINI ÇÖZECEĞİZ”

AK Parti Konya İl Başkanlığı Tarım Komisyonu’nun, çiftçilerin ve üreticilerin sorunlarını çözmek adına yoğun bir çalışma içerisinde olduğunu söyleyen Etyemez “Bizler tarım sektörünü bugünün ve geleceğin sektörü olarak görüyoruz. Bunun için AK Parti Konya İl Başkanlığı Tarım Komisyonu olarak tarım sektörünü geleceğe taşıyacak olan çiftçilerimizin ve üreticilerimizin sorunlarını çözmek adına yoğun bir şekilde yaptığımız saha ziyaretlerinin yanı sıra tarım ve hayvancılık alanında faaliyet gösteren sivil toplum örgütleri ile belli periyotlarda bir araya geliyoruz. Sivil toplum örgütleri ile toplantımızı son olarak geçtiğimiz Cumartesi günü gerçekleştirdik. Bu toplantıda yer alan sivil toplum örgütlerinin yöneticilerinin ifade ettiği sorunları ve çözüm önerilerini rapor halinde getirdik. Hazırladığımız raporu, başta Tarım ve Orman Bakanlığı olmak üzere ilgili kurumlarla paylaşacağız. Verdiğimiz bu mücadele, Konya’mızı tarım, hayvancılık ve gıda alanında daha ileri bir noktalara taşımak içindir” diye konuştu.

halil-etyemez-1-001.jpg

“DIŞ HAVZALARDAN SU GETİRME ÇALIŞMAMIZ DEVAM EDİYOR”

Konya tarımının can damarının su meselesi olduğunu ifade eden Etyemez, “AK Parti olarak Konya’mıza sulama alanında 12 milyar liranın üzerinde yatırım yaparak 283 tesisi hizmete aldık. 800 bin dekar araziyi sulamaya açtık. Yıllık 650 milyon lira zirai gelir artışı sağladık. Hiçbir zaman yaptıklarımızla yetinmiyoruz. Konya tarımımızı daha yukarılara taşımak için üzerinde durduğumuz önemli konuların başında dış havzalardan Konya’mıza su getirilmesi geliyor. Dış havzalardan su getirilmesi için planlama ve projelendirme çalışmalarımız hızla devam ediyor. Projelerin hayata geçmesiyle hem çiftçilerimizin geliri artacak hem Konya’mız tarım alanında daha ileri noktalara taşınacaktır” dedi.

halil-etyemez-2-003.jpg

“TARIMIN ÖNEMİ HER GEÇEN GÜN ARTIYOR”

Tarım sektörünün her geçen gün önemini artırdığını belirten Etyemez, “Artan nüfusun gıda ihtiyacının karşılanması, gıda güvenliğinin sağlanması ve doğal kaynakların korunması gibi hususlar tarım sektörünün önemini arttırmaktadır. Tarımı en az savunma sanayii kadar önemli görmeli bu doğrultuda stratejik politikalar üretmeliyiz. İyi tarım uygulamalarını yaygınlaştırma kapsamında örnek uygulamaları arttırmalıyız” dedi.

halil-etyemez-3-001.jpg

“SU TASARRUFU HAYATİ ÖNEME SAHİP”

Su tasarrufunun hayati önemde olduğunu söyleyen Etyemez, “Bilindiği gibi küresel iklim değişikliğine bağlı olarak ülke genelinde bir kuraklık yaşadık. Bu kuraklıktan etkilenen illerin başında Konya’mız gelmektedir. Mücadeleye önce içimizden başlamalıyız. Suyumuzu israf etmemeliyiz. Tarımla alakası olmayan vatandaşlarımızın da suyu israf etmemesi gerekir. Her damla suyun kıymetini bilmeli, geleceğimiz üzerinde etkili olacağını unutmamalıyız. İklim değişikliği nedeniyle gelecekte yaşanabilecek kuraklığa karşı toplumu bilgilendirmek ve tarımda doğru yöntemler konusunda çiftçilerimizi yetiştirecek programları uygulamak, suyun tasarruflu kullanımı, gıda israfının önüne geçilmesi bizim önceliklerimiz arasında yer almaya devam edecektir. Suyumuzun büyük bir bölümü tarımda kullanılmaktadır. Bunun için suyumuzu tasarruflu kullanacak projeler yapıyoruz. Ereğli ilçemizde 400 bin dekar tarım arazisi sulayacak olan İvriz Sağ Sahil ve İvriz Sol Sahil kapalı sulama sistemlerinde çalışmalarımız hızla sürüyor. Bu projelerle Ereğli ilçemiz, modern sulama sistemlerine kavuşacak. Kapalı sulama sistemleriyle hem çiftçilerimizin işi kolaylaşacak hem de su tasarrufu yapacağız. Bu tür kapalı sulama sistemleri yaygınlaştırmak için de gerekli mücadelemizi sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.

“BUĞDAYA VERİLEN DESTEKLER ARTMALI VE HAVZA BAZLI ÜRETİM MODELİ DESTEKLENMELİ”

Konya Ovası’nda buğdaya verilen desteklerin artırılması ve havza bazlı üretim modelinin desteklenmesi gerektiğini söyleyen Etyemez, “Suyun tasarruflu kullanımı için ülkemizin ürün deseni üzerine de yeni bir çalışma yapılmalıdır. Havza bazlı üretim planları yeniden gözden geçirilmelidir. Bilindiği gibi Konya’mız tahıl ambarıdır. Konya’mızda suya daha az ihtiyaç duyan, kuraklığa dayanıklı bitkileri daha da arttırmalıyız. Özellikle buğdaya verilen desteği artırılarak su kullanımının düşürülmesi sağlanmalıdır. Hayvancılıkta da aynı sistem uygulanmalıdır. Havza bazlı destekler yapılmalıdır. Çünkü hayvancılığın direk su ile ilişkisi vardır. Hayvanların yetiştirilmesinde kullanılan yem bitkileri suya ihtiyaç duymaktadır. Bunun için su sorunu olan bölgelerde küçükbaş, su sorunu olmayan ve meraların zengin olduğu bölgelerde büyükbaş hayvancılık desteklenmeli ve yatırımlar sıkı bir şekilde kontrol edilmelidir” ifadelerini kullandı.

TARIMSAL DESTEK ÖDEMELERİ GELİR VERGİSİNDEN İSTİSNA OLACAK

TBMM Genel Kurulunda, milyonlarca vatandaşı ilgilendiren Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin geneli üzerindeki görüşmeler tamamlandı. AK Parti Konya Milletvekili Halil Etyemez, düzenlemeyle, basit usulde vergilendirilen 835 bin 488 mükellefin kazançlarının, gelir vergisinden istisna tutulacağını ve yıllık gelir vergisi beyanname verme yükümlülüklerinin kaldırılacağını bildirdi. Etyemez açıklamalarını şöyle sürdürdü: TBMM Genel Kurulu’nda yaptığımız yoğun mesai sonrası Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi yasalaşmıştır. Bu Kanuna göre; Tarımsal destek ödemeleri gelir vergisinden istisna olacaktır. Basit usulde vergilendirilen mükelleflerin kazançları, gelir vergisinden istisna tutulacaktır. Küçük esnaf olarak ifade edilen ve 850 bin civarında olan bu mükellef grubunun kazançlarının istisna edilmesiyle yıllık beyanname vermemeleri sağlanacaktır. Sosyal içerik üreticiliği ile mobil cihazlar için uygulama geliştiriciliğinde kazanç istisnası getirilecektir. Tarım sektörü ve çiftçilerin desteklenmesi için kamu kurum ve kuruluşları tarafından yapılan destekleme ödemeleri, gelir vergisinden istisna tutulacak ve bu ödemelerden herhangi bir vergi kesintisi yapılmayacaktır. Yıllık beyanname ile bildirilen gelir üzerinden tahakkuk ettirilen gelir vergisi, mart ve temmuz aylarında olmak üzere iki eşit taksitte ödenecektir. Elektronik ortamda vergi dairesi kurulabilecektir. Vergi Usul Kanunu'na elektronik defter beratı ve elektronik muhasebe fişi tanımları eklenmiş; mükelleflere, defter ve belgelerini elektronik ortamda ibraz edebilme imkânı sağlanmıştır.  Vergi mahremiyeti hükümleri, yetkili ortak, yönetici ve çalışanlara da uygulanacaktır. Düzenlemeyle söz konusu Kanuna, elektronik defter beratı ve elektronik muhasebe fişi tanımları eklenmiştir.  Kanunla Enflasyon düzeltmesi, yeniden değerleme oranı ve yeniden değerleme" başlığı düzenlenmiştir. Her yılın yeniden değerleme oranı ancak o yıla ait değerlemede nazara alınabilecek. Kanuna göre amortismanın süre bakımından uygulanmasına yönelik usullere yenileri eklenmiştir. Amortismana tabi malların satılmasında mevcut uygulamadaki tereddütlü hususlar giderilmiştir. Vergi ziyaı cezası yüzde 50 oranında artırılarak uygulanacaktır. Gider pusulasının hiç düzenlenmemiş sayıldığı durumlara bağlı olarak özel usulsüzlük cezası kesilebilmesi temin edilecektir. Mükelleflerin uzlaşma talebine ilişkin düzenlemeler yapılmıştır. Yatırım izleme ve koordinasyon başkanlıkları, (YİKOB), Damga Vergisi Kanunu uygulamasında resmi daire kapsamına alınacaktır. Kanunla, 1 Ocak 2022'de yürürlüğe girmesi öngörülen konaklama vergisinin yürürlük tarihi 1 Ocak 2023'e ertelenmiştir.”

SEYFULLAH KOYUNCU / YENİ HABER GAZETESİ

HABERE YORUM KAT