1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 'Akıllı yollar' kural ihlallerini azaltıyor
'Akıllı yollar' kural ihlallerini azaltıyor

'Akıllı yollar' kural ihlallerini azaltıyor

"Akıllı yollar" olarak nitelendirilen teknolojik uygulamalar, ihlallerin tespit edilmesi, denetlenmesi ve önlenmesinde hem eşgüdümü hızlandırıyor, hem de enerji verimliliği sağlıyor. Böylece kaza riski de minimuma indiriliyor.

A+A-

Yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgını dönemindeki normalleşme adımları kapsamında ulaşım kısıtlamalarının gevşetilmesi kara yollarında trafiği artırırken, hız ihlallerini tespit edip denetleyen akıllı ulaşım teknolojilerinin önemi bir kez daha gündeme geldi.

Özellikle yılın ilk yarısında uygulanan salgın kısıtlamalarının ardından normalleşme sürecine geçilirken, seyahat alışkanlıkları da bu süreçten etkilendi.

Kara yolu kullanımı arttı

Hava yolu ulaşımında iç hat yolcu sayısı geçen yıllara göre önemli oranda düşüş göstermesine karşın, ulaşımda kara yolunun kullanımı ise artış gösterdi.

Gerek bireysel ve gruplar halinde seyahat edilebilmesi gerekse güzergah ve saat tercihlerinde tanınan esneklik, salgın döneminde şehirler arası araç trafiğini yoğunlaştırdı. Bu durum, yol güvenliğinin sağlanması ve kural ihlallerinin tespitini daha da önemli hale getirdi.

Akıllı ulaşım sistemleri pek çok fayda sağladı

Bu açıdan bakıldığında, gelişmiş iletişim ve bilgi teknolojilerini içeren akıllı ulaşım sistemleri, seyahat güvenliğinin sağlanmasına katkıda bulunmasının yanında çok yönlü veri transferi, yolların uygun kapasiteyle kullanılması, denetleyici ve önleyici faaliyetlerin hızlı eşgüdümü ve enerji verimliliği gibi pek çok fayda da sağladı.

Söz konusu sistemlerle denetlenen trafik akışı sürücülerin hız limitlerine uymaları açısından etkili olurken, kaza riski de azaltıldı.

"Video Yönetim Sistemleri ile yolculuklar daha güvenli"

Milestone Systems Güney Doğu Avrupa Sorumlusu Özgür Uygur, Türkiye kara yollarında hızlı, güvenli ve etkin bir trafik yaklaşımının "Video Yönetim Sistemleri"nin sunduğu teknolojilerle hayata geçirildiğini söyledi:

"Video Yönetim Sistemleri platformu, temelde yürüttüğü video yönetim işleviyle kameralar, sensör ve IoT cihazı gibi diğer kaynaklardan bilgi toplayarak depoluyor, düzenliyor ve platformla entegre çalışan çok sayıda farklı uygulama sayesinde operatörlerin bu bilgileri izlemesini, yönetmesini ve yanıtlamasını kolaylaştırıyor. Video yönetim yazılımı dendiği zaman akla gelen ilk unsur ise güvenlik. Ancak günümüzde kullanılan analiz algoritmaları ve uygulamalar sayesinde yapılabilenler, güvenliğin çok ötesine geçiyor."

"Kazaya hızlı ve etkin müdahale imkanı"

"'Akıllı yol uygulamaları' olarak da nitelendirilen sistemlerle, belirlenen noktalara yerleştirilen sensörlerden toplanan hız, konum gibi veriler, kontrol merkezindeki yazılıma aktarılıyor. Böylece, trafik yönetimi ve sinyalizasyon alternatifleri tespit edilebiliyor, trafik akışına etki edebilecek kaza ve benzeri durumlar halinde hızlı ve etkin müdahalede bulunulabiliyor."

Sistem çok sayıda ihlali tespit edebiliyor, kazaları algılıyor

"Akıllı video teknolojileri, kara yolları ve tünellerde hız ihlallerinin tespiti ve anlık olarak raporlanması, kazaların algılanması ve bildirimi, plakasız araç algılama, plaka tanıma ile çalıntı araç ve marka, model, renk bilgileri ile şüpheli araç arama, otoyollarda veya tünellerde duran/bekleyen araç algılama, bir kişinin hassas veya tehlikeli bir alana girdiğini tespit etme gibi imkanlar sunuyor. Akıllı trafik yönetim sistemleriyle ayrıca araç kuyruklarını, yanlış yöne girenleri, yola düşen/dökülen yükleri tespit etmek de mümkün."

Hava durumu da takip edilebiliyor

Uygur, yol güvenliğini en çok etkileyen unsurlardan olan hava durumunun takibi, bunun anlık olarak dijital tabelalara ve diğer mecralara aktarımı ile tüneldeki hava kalitesinin, nem ve sıcaklık ölçümünün yapılmasının ve tüm bu verilerin anlık olarak video ile ilişkilendirilmesinin de bu sistemlerle sağlandığını sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT