Almanya Bavulu Hüma Okulları’nda

Almancanın yurtdışında öğrenilmesini teşvik eden ve uluslararası kültürel iş birliği çalışmalarına katkıda bulunan GoetheInstitut; yabancı dil eğitimine önem veren, hazırlık sınıfıyla Konya’da bir ilk gerçekleştiren ve ikinci dil olarak Almanca dersi veren Hüma Okulları’nda etkinlikler gerçekleştirdi.
Almanya Bavulu Hüma Okulları’nda

Kültürel, toplumsal ve politik yaşama ilişkin bilgilerle Almanya'yı tüm yönleriyle tanıtan Goethe Enstitüsü Ankara şubesi Alman Kültür Merkezi Eğitim Koordinasyon Birimi’nden Mehmet Kalsen, gün boyunca Almanya Bavulu gibi çeşitli etkinliklerle öğrencilere bilgi aktardı.

Amacı Alman kültürünü tanıtmak ve öğretmek olan etkinlikte öğrenciler Alman icatlarını, Alman şahsiyetlerini, yemeklerini, dilini ve daha birçok şeyi duyularıyla görerek, hissederek ve koklayarak öğrendiler. Eğlenerek öğrenmeyi hedefleyen bu etkinlikte öğrencilere Almanya’yı daha iyi tanıtmak için "Berlin, Weimar, Bonn, Köln, Rostock, Dresden ve Nürnberg” adındaki 8 tane istasyon kuruldu. Böylece birçok bilgiyi oyunlar eşliğinde yaşayarak öğrendiler  ve Almancalarını aktif bir şekilde kullanarak pratik yapma imkanı buldular. Aynı zamanda birbirleriyle yarışarak maceralı bir keşfe çıkan öğrenciler bilgilerini kalıcı hale getirdiler. Etkinlik sonunda Almanya hakkında güncel bir fikir edinmiş oldular.Bu keşifler esnasında öğrenciler, Almanca öğrenmenin neden faydalı ve anlamlı olduğunu anlatan argümanlarla da karşılaştı. Hüma Okulları Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mehmet Birekul, Mehmet Kalsen’i makamında misafir ederek “dilimizin sınırları dünyamızın sınırlarıdır, dil hususuna ne kadar önem verdiğimi sadece söz ile ifadede değil icraatta da her zaman gösteririm. Öğrencilerimizin de şevkini arttırmak ve meraklarını dinç tutmak amacıyla birçok etkinlik düzenlemekteyiz. Mehmet Kalsen’e ve Alman Kültür Merkezi’ne de bu minvalde teşekkürlerimi iletiyorum. ” diye konuştu. Her dilin bir zenginlik olduğunu, hızla gelişen ve değişen dünyamızda iletişim kurmak ve çağı yakalamak için yabancı dil eğitimine gereken önemi verdiklerini vurguladı.

Yapılan bu çalışmadan mutluluk duyan öğrenciler dil eğitimine önem veren bir okulda okudukları için kendilerini çok şanslı hissettiklerini dile getirdi.