1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Altınekin’de Healthy Future (Sağlıklı Gelecek) Projesi
Altınekin’de Healthy Future (Sağlıklı Gelecek) Projesi

Altınekin’de Healthy Future (Sağlıklı Gelecek) Projesi

Altınekin Oğuzeli İlkokulu öğretmeni Osman Çelik ve öğrencileri “Healthy Future (Sağlıklı Gelecek)” adlı uluslararası e-Twinning projesinde yer alıyor.

A+A-

Healthy Future (Sağlıklı Gelecek) projesi Romanya, Makedonya, Gürcistan, Azerbaycan, Yunanistan ile Türkiye'nin farklı illerinden olmak üzere toplam 17 ortağın yer aldığı uluslararası bir proje olarak planlanıyor. Kuruculuğunu Osman Çelik ve Ayla Öztürk’ün üstlendiği Healthy Future (Sağlıklı Gelecek) adlı eTwinning projesi ile öğrencilerde, başta sağlık olmak üzere spor, temizlik, beslenme vb. kurallarını benimsetmek, bu kuralları kendilerine hayat felsefesi yapmalarını sağlamak amaçlanıyor.

Projede öğrencilere yeterli ve dengeli beslenme alışkanlığı kazandırmak, obezite ile mücadelede düzenli fiziksel aktivitelere katılımını sağlamak, temizlik kurallarını öğretmek, veli ve öğrencileri sporla tanıştırmak, sağlıklı yaşam konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla çok çeşitli etkinlikler yapılıyor. Öğretmenlerin hazırladığı sağlıklı hayat konusundaki broşürlerin veli ve öğrenciler tarafından incelenmesinin ardından sağlıklı meyve tabakları oluşturma etkinliği yaptırıldı. Pandemi sürecinde obeziteyle mücadele etmeleri amacıyla evde spor yapmaları, fiziksel aktivitelere katılmaları sağlandı. Yerli Malı Tutum ve Yatırım haftası kapsamında öğrencilerin çeşitli meyveleri tanıtmaları ve evde sağlıklı meyve cipsleri hazırlamaları sağlandı. Yapılan online toplantılarla Türkiye ortaklı ve yabancı ortaklı öğretmen ve öğrencilerin birbirleriyle kaynaşması, öğrencilerin eğlenceli etkinliklere katılması, güvenli internet konularında bilgi almaları, yeni yıl kutlamalarını gerçekleştirilmeleri sağlandı. Öğrencilerin bu etkinliklere katılmaktan büyük keyif aldıkları, aynı zamanda sağlıklı olmak konusunda farkındalık kazandıkları da gözlendi.

Ocak ayında, Diyetisyen Beyza Kılınç tarafından tüm öğretmen, öğrenci ve velilere dengeli düzenli beslenmeyle ilgili seminer verildi. Bu bilgiler ışığında öğrenciler, evde sağlıklı kahvaltı tabaklarını, meyve suyunu ve kış çayını hazırladılar. Ayrıca öğrencilerin evde yaptıkları deneyler ile temizlik konusuna dikkat çekilmesi, uzaktan eğitim sürecinde evde keyifli vakit geçirerek öğrenmesi sağlandı.

Şubat ayında bitmesi planlanan proje sayesinde öğrencilerin sağlıklı yaşamayı öğrenmesi, sağlıklı olarak yaşadığı zaman kendisine ve çevresindekilere mutlu bir birey olduğunu göstermesi sağlanacak.

whatsapp-image-2021-02-04-at-11-45-01-1.jpegwhatsapp-image-2021-02-04-at-11-45-01.jpeg

whatsapp-image-2021-02-04-at-11-45-02.jpeg

HABERE YORUM KAT