1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Anadolu Mektebi'nden Kırgızistan’a Kültür Köprüsü Programı
Anadolu Mektebi'nden Kırgızistan’a Kültür Köprüsü Programı

Anadolu Mektebi'nden Kırgızistan’a Kültür Köprüsü Programı

Anadolu Mektebi öğretmen ve öğrencileri, Kırgızistan’a Kültür Köprüsü Programı düzenledi. Konya’dan hareket eden 36 öğrenci ve 4 öğretmenden oluşan 40 kişilik ekip, 8 Eylül ile 13 Eylül tarihleri arasında Kırgızistan’da çeşitli ziyaretlerde bulundu.

A+A-

Anadolu Mektebi öğretmen ve öğrencileri, Kırgızistan’a Kültür Köprüsü Programı düzenledi. Konya’dan hareket eden 36 öğrenci ve 4 öğretmenden oluşan 40 kişilik ekip, 8 Eylül ile 13 Eylül tarihleri arasında Kırgızistan’da çeşitli ziyaretlerde bulundu.

Program hakkında detaylı bilgiler veren grup sözcüsü Sami Güçlü, “36 öğrenci ve 4 öğretmenden oluşan 40 kişilik bir kafileyle, 8-13 Eylül tarihlerinde “Kültür Köprüsü Programı” kapsamında Kırgızistan’a bir seyahatimiz gerçekleşti. Allah’a çok şükür bir aksilik, bir olumsuzluk yaşamadan dün sabah ülkemize döndük. Kırgızistan Programında yer alan faaliyetleri büyük ölçüde tamamladık. İlk gün Cengiz Aytmatov’un müze haline getirilmiş evini, Atabeyit mezarlığını, bu bölgede yer alan tarihi ve kültürel mekanları; Türkiye Diyanet Vakfının yaptığı, Orta Asya’nın en büyük camisi olan Bişkek Merkez Camiini gezdik. Akşam saat 19.00’da T.C. Bişkek Büyükelçisi bizleri kabul etti. Akşam yemeğini burada yedik ve Cengiz Aytmatov’un oğlu Elder de yemeğe katıldı. Uzun sohbet yaptık. Öğrencilerimizin sorularını cevapladılar. Çok güzel bir akşam yaşadık.

İkinci gün ıslık gölü, Tanrı dağlarının eteklerini, Aytmatov açık hava müzesini gezdik. Öğle yemeğini Işık Gölü’nün kıyısındaki Balıkçı ilçesinde yedik.  Daha sonra Karahanlılar Döneminden kalma,  Tokmok bölgesinde Kırgızların Burana dedikleri tarihi kuleyi, Çolpan Ata Balbal açık hava müzesini gezdik. Akşam, Ahıska Türkleriyle birlikte olduk. Bizi davul zurna İle karşıladılar, dertlerimizi konuştuk, solistleri Anadolu türküleri söyledi, gözyaşlarını tutamayan öğrencilerimiz oldu.

Üçüncü gün, yani Çarşamba günü 16 öğrencimiz Manas Üniversitesinde iki oturum, Milli Eğitim Bakanlığımıza ait iki lisede iki ayrı oturum olmak üzere toplam dört oturumlu panellerde sunumlarını gerçekleştirdiler. Öğrencilerimiz başarılı sunumlar yaptılar, çok takdir topladılar.

Açılış programına Kırgızistan Meclis Başkanı, Kültür ve Turizm Bakanı, Türkiye’nin Kırgızistan büyükelçisi, Cengiz Aytmatov’un kız Kardeşi Roza ve küçük oğlu Elder Aytmatov da katıldı. Programda  Manas Üniversitesi rektörü ve rektör vekili  ile çok sayıda hoca da bu programımda hazır bulundu. Ayrıca Türkiye’nin Eğitim ve Kültür müşavirleri programı takip ettiler.

TRT Avaz kanalı üç gün boyunca programla ilgili yayın yaptı, bugün de Anadolu Ajansı programı izlemeye başladı. Bugün saat 15.30’da Meclis başkanını ziyaret ettik, genel kurul çalışmasını izledik. Meclis Başkanı ziyaretimiz ve Manas üniversitesindeki öğrenci sunumları hakkında Milletvekillerine bilgi verdi, Milletvekilleri bizleri alkışlayarak tebriklerini ifade ettiler. Aynı gün akşam yemeğini Manas Üniversitesi’nde yöneticiler ve hocalarla birlikte yedik. Bu sırada Kültür Bakanlığı Müzik Korosu bizim için konser verdi.

Perşembe günü sabahı, öğrencilerimiz Bişkek şehrini gezdiler ve alışveriş yaptılar. Öğleden sonra, Ala-Arça Milli parkını gezdik. Tanrı dağlarının eteklerinde, bir geçit bölgesinde yürüdük. Zirvelerinde karın hiç eksik olmadığını söylediler, bu mevsimde de kar yağışları başlamıştı.  Ata yurdunun havasını teneffüs ettik. Akşam yemeğinde,  Üniversite tahsilini Türkiye’de yapmış, mezun olup Kırgızistan’a dönmüş olanların kurduğu Egemendik ( Türkiye Mezunları ) Derneğinin misafiriydik.  Muhteşem bir Kırgız çadırında ağırlandık. Tanıştık, sohbet ettik, bilhassa gençlerin eğitimi konusunda neler  yapabileceğimizi konuştuk. Kırgızların da Türkiye’yi, bizim Kırgızistan’ı sevdiğimiz kadar sevdiklerini gördük. Anadolu Mektebinin Kırgızistan’da bir program başlatması bundan sonra sanki daha kolay olacak gibi. Bu gezi İnşallah hayırlı gelişmelere vesile olur. Anadolu çocuklarını daha ileri noktalara geldiğini görmek de nasip olur inşallah” ifadelerini kullandı.

anadolu-mektebi-kirgizistan-programi-1.jpeg

anadolu-mektebi-kirgizistan-programi-2.jpeg

anadolu-mektebi-kirgizistan-programi-3.jpeg

anadolu-mektebi-kirgizistan-programi-4.jpeg

5-038.jpeg

anadolu-mektebi-kirgizistan-programi-6.jpeg

anadolu-mektebi-kirgizistan-programi-7.jpeg

anadolu-mektebi-kirgizistan-programi-8.jpeg

anadolu-mektebi-kirgizistan-programi-9.jpeg

10-006.jpeg

anadolu-mektebi-kirgizistan-programi-11.jpeg

anadolu-mektebi-kirgizistan-programi-12.jpeg

anadolu-mektebi-kirgizistan-programi-13.jpeg

anadolu-mektebi-kirgizistan-programi-14.jpeg

10-006.jpeg

anadolu-mektebi-kirgizistan-programi-16.jpeg

anadolu-mektebi-kirgizistan-programi-17.jpeg

anadolu-mektebi-kirgizistan-programi-18.jpeg

anadolu-mektebi-kirgizistan-programi-19.jpeg

20.jpeg

anadolu-mektebi-kirgizistan-programi-21.jpeg

Etiketler :

HABERE YORUM KAT