Araç alacaklar dikkat! Piyasada 15 Eylül paniği

Bakanlık, ikinci el otomobil ticareti yapanlara yeni bir uyarıda bulundu ve 15 Eylül tarihine dikkat çekti. Peki otomobil piyasasında fiyatlar ne durumda? Kararın açıklanması sonrası fiyatlarda düşüş oldu mu? İşte detaylar...
Araç alacaklar dikkat! Piyasada 15 Eylül paniği

Ticaret Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, 16 Ağustos 2022 tarihinde Ticaret Bakanlığınca yapılan düzenlemeye göre ticari faaliyet kapsamında otomobil ve arazi taşıtlarının pazarlanması veya satışı ancak ilk tescil tarihinden itibaren 6 ay ve 6 bin kilometre geçmiş olması koşuluyla yapılabilecek ve bu şart sağlanmadan doğrudan veya dolaylı olarak 1 Temmuz 2023 tarihine kadar pazarlama ve satış yapılamayacak. Peki otomobil piyasasında fiyatlar ne durumda? Kararın açıklanması sonrası fiyatlarda düşüş oldu mu? İşte detaylar...

15 EYLÜL SONRASI DENETİMLER ARTACAK

Kayıtlı bir işletmesinin veya yetki belgesinin bulunup bulunmadığına veya esas iştigal konusuna bakılmaksızın ticari faaliyet kapsamında otomobil ve arazi taşıtı satışı yapan tüm gerçek ve tüzel kişileri kapsayan düzenlemenin uygulanmasını temin etmek üzere 15 Eylül 2022 tarihinden itibaren Ticaret Bakanlığınca denetimlere ağırlık verileceği ve tespit edilen aykırılıklar hakkında idari para cezası uygulanacağı kaydedildi. Sektör temsilcileri 15 Eylül tarihine kadar birçok satıcı elindeki aracı satmaya çalışıyor.

FİYATLARDA DÜŞÜŞ OLDU MU?

Konuyla ilgili milliyet.com.tr'ye açıklamalarda bulunan İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel şu ifadeleri kullandı: “Tabi bu verilen süre ile beraber fiyatlarda yüzde 3-5 gerileme oldu. Tabi ki bu dönem otomotiv sektörünün de işlerin az olduğu bir dönem. Bunun da etkisi var. Bir de krediye erişim konusunda hala sıkıntı var. Bunları üst üste koyduğumuzda satıcılar şu anda fiyat bulduğu zaman değerlendiriyorlar.

Otomotiv satıcıları bir pozisyon almış durumda. Ona bağlı olarak düşüş meydana geldi. 15 Eylül’den sonra tahminimize göre fiyatlar kendi seyrinde hareket edecektir.

‘MESLEKTAŞLARIMIZ ARAÇ FİYATLARINI DÜŞÜRÜYOR’

Araçların otomotivcilerde bir maliyet var. Bu maliyetin eksiğine hiçbir meslektaşımız aracını satmak istemez. Aracını satmak istediğinde belli bir kar marjı vardır. Bizim meslektaşlarımız kar marjı ile ilgili işin durağanlığından dolayı kendi karlarından feragat ederek araç fiyatlarını düşürüyor.

İLAN SAYILARINDA ARTIŞ VAR MI?

Kayıt dışı diye tabir ettiğimiz insanların da artık biraz ellerindeki malları piyasaya sürdüklerini tespit ediyoruz. Onlarda esasında evlerinin garajlarında sakladıkları aracı satmakla alakalı bir irade oluştu. Bu araçlar tabi ki piyasaya sürülmeye başlayınca fiyatlarda da ufak bir düşme meydana geldi.

‘1.5 AY SONRA FİYATLAR NORMAL SEYRİNE DÖNECEK’

Büyük küresel düşüşler diye tabir ettiğimiz otomobil firmalarının da ellerinde ciddi araçlar var onlar da belli bir fiyat düzenlemesine gitmek zorunda kaldı. Bu da tabi ki fiyatların geriye çekilebilmesini sağladı. Biz bunun 1-1.5 ay düşeceğini sonrasında fiyatların normal seyrine döneceğini düşünüyorum."

ARAÇ ALACAKLARA ÖNEMLİ TAVSİYE

Şu anda fiyat gerilemesinden dolayı tüketicinin faydalanması lehine olacaktır. Şu an bir alım fırsatı var.

ARAÇ SATIŞINDA EN AZ 3 GÜN ÖNCEDEN EKSPERTİZ ZORUNLULUĞU GETİRİLMESİ VE NOTERDE KM BİLGİSİNİN YAZILMASINA YÖNELİK DÜZENLEMENİN FAYDASI NEDİR?

Bizim ikici el yönetmeliği çıktığından beri otomobil satıcıları olarak biz bu hükümlülükleri yerine getiriyoruz. Noterde satış yaparken belirtiliyoruz. Bireysel satışlarda böyle bir zorunluluk yoktu. Bireysel satışlara ekspertiz zorunluluğu ve km beyan zorunluluğunun gelmesi esasında doğru bir karar olarak görüyoruz. Bu zorunluluğun son tüketiciyi mağdur edilmemesi konusunda faydalı olduğunu düşünüyorum.”

MİLLİYET