Araç sahiplerini sevindirecek haber

Brent petrolde yukarı yönlü olan ivme, haftanın ilk işlem gününde aşağıyı gösterdi. ABD enflasyon verileri ve Fed'in faiz kararı sonrası hızını artıran Brent petroldeki bu düşüş akartakıya indirim olarak yansıdı. Sektör kaynaklarından edinilen bilgiye göre, benzinin litre fiyatına 60, motorin grubuna ise 80 kuruşluk indirim gelecek. Geçtiğimiz hafta Fed kararları ve Keystone boru hattında yaşanan aksaklıklar brent petrol fiyatlarının yükselmesi bekleniyor. İşte Brent petrolde son durum ve güncel

Yayınlanma:
Araç sahiplerini sevindirecek haber

Enerji piyasalarında yaşanan ani gelişmeler yurt içinde akaryakıt fiyatlarında oynaklığa neden oluyor. Geçtiğimiz hafta Fed kararları şahin olarak yorumlanırken doların değerinde artış yaşandı. Diğer yandan merkez bankalarının faiz kararları petrol fiyatlanmasına etki etti. Buna bağlı olarak brent petrole ibre yukarı hareket etti. Diğer yandan OPEC 2023’ün ilk çeyreği için petrol talebi tahminini aşağı yönlü revize etmesi akaryakıt fiyatlarında değişikliklere neden oldu.

BRENT PETROL SON DURUM NEDİR?

Haftanın son işlem gününde Brent petrolün varili, uluslararası piyasalarda 81,02 dolardan işlem gördü. İlerleyen saatlerde 80 doların altını test eden brent petrol 19 Aralık haftasına 79,57 dolardan başladı.

FAİZ KARARLARI PETROL PİYASASINI KARIŞTIRDI

ABD Merkez Bankası’nın 50 baz puanlı faiz artışına gitmesi sonrası Başkan Jerome Powell’in açıklamaları piyasaların beklediğini vermedi. Faiz artışlarının gelecek yılda devam edebileceğine yönelik yorumlar dolarla beraber petrol fiyatlarının da artmasına neden oldu.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) ise enflasyonla mücadele etmek için üç temel politika faizini 50 baz puan artırarak 2008'den bu yana en yüksek seviyeye çıkardı. Euro Bölgesi için enflasyon riski hala devam ediyor. Dünya ekonomisinde söz sahibi olan İngiltere Merkez Bankası (BoE) ise politika faizini 50 baz puan artırarak yüzde 3,50 ile Ekim 2008'den bu yana en yüksek seviyeye çıkardı.

OPEC 2023 PETROL TALEBİNİ REVİZE ETTİ

Öte yandan dünyanın en büyük karteli OPEC 2023 yılı ilk çeyreği için petrol talebi tahminini aşağı yönlü revize etti. Ayrıca üyelerini dikkatli olmaya çağırdı. OPEC 2023 birinci çeyrek küresel petrol talebi tahminini günde 380 bin varil aşağı revize ederek “Yılın sonuna yaklaşırken küresel yavaşlama tüm sonuçlarıyla birlikte daha gözle görülür hale geldi. 2023’te dikkatli ve temkinli olmayı gerektiren birçok belirsizliğin devam etmesini bekliyoruz” açıklamasını yaptı.

BENZİN VE MOTORİNE İNDİRİM Mİ GELDİ?

Cahit Saraçoğlu’nun haberine göre; Benzin ve motorine gelen zamların ardından her ikisine bu geceden itibaren indirim yapılacağı ifade edildi. Yapılan indirimin ardından bezinin litresinin İstanbul’da 17 lira 91 kuruş olması bekleniyor. Motorinin ise İstanbul’da fiyatının indirimle beraber 21 lira 95 kuruşa gerilmesi öngörülüyor.

AKARYAKIT FİYATLARINDA SON DURUM

Benzin ve mazot fiyatı başta olmak üzere akaryakıt pompa fiyatları İstanbul, Ankara ve İzmir için şöyle şekillendi:

İSTANBUL

Benzin fiyatı: 18,51₺

Motorin fiyatı ise 22,75₺ olarak güncellendi.

ANKARA

Benzin fiyatı: 18,74₺ olurken

Motorin fiyatı ise: 22,95₺ oldu.

İZMİR

Benzin fiyatı: 18,62₺ olurken

Motorin fiyatı ise; 23,02₺ olarak güncel listede yer aldı.

KONYA

Benzin fiyatı: 18,93₺,

Motorin fiyatı: 23,23₺ olurken

LPG fiyatı ise; 10,85₺ olarak güncel listede yerini aldı.

Etiketler :