1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Araplar gözünü Ayasofya'ya çevirdi
Araplar gözünü Ayasofya'ya çevirdi

Araplar gözünü Ayasofya'ya çevirdi

Ortadoğu Uzmanı Gazeteci-Yazar İsmail Yaşa, kararın Arap halkları tarafından olumlu karşılandığını ifade ederek, “Arap halkları Ayasofya’da namaz kılmak için sabırsızlandıklarını ifade ediyorlar. Arap turistler Ayasofya’ya namaz kılmaya gelecekler. Dolayısıyla turizm konusunda bir kaybımız olmayacak” dedi.

A+A-

Ayasofya’nın cami olarak ibadete açılması kararı, bazı Arap liderleri tarafından politik tavırlarla karşılansa da Arap halklarının düşüncesi bambaşka. Ortadoğu Uzmanı Gazeteci-Yazar İsmail Yaşa, kararın Arap halkları tarafından olumlu karşılandığını ifade ederek, “Arap halkları Ayasofya’da namaz kılmak için sabırsızlandıklarını ifade ediyorlar. Arap turistler Ayasofya’ya namaz kılmaya gelecekler. Dolayısıyla turizm konusunda bir kaybımız olmayacak” dedi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın önceki gün ziyaret ettiği ve cuma günü büyük bir katılımla ilk namazın kılınacağı Ayasofya’da hazırlıklar devam ediyor. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın kıldıracağı cuma namazına 1000-1500 kişinin katılması bekleniyor. Cuma namazı, koronavirüs önlemleriyle kılınacak. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yanı sıra MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, bakanlar, AK Parti MYK ve MKYK üyelerinin cuma namazı için Ayasofya’da olması planlanıyor. Cuma namazı sırasında kadınların da ibadet etmeleri için ayrı bir alan düzenleniyor. Şehit anneleri ve bazı Müslüman misyon şeflerinin eşlerinin de Ayasofya’da olması bekleniyor. Camide maske, el dezenfektanı ve seccade dağıtımı da yapılacak.

turizme-olumlu-etki-edecek-2.jpg

DÜNYADA YANKI UYANDIRMAYA DEVAM EDİYOR

Ayasofya’nın cami olarak Diyanet İşleri Başkanlığı’na devredilmesi kararı, Arap liderler tarafından politik tavırlarla karşılansa da Arap halklarının düşüncesi bambaşka. Ortadoğu Uzmanı Gazeteci-Yazar İsmail Yaşa, Ayasofya’nın yeniden cami olarak ibadete açılmasının Arap halkları tarafından olumlu karşılandığını ifade etti.

turizme-olumlu-etki-edecek-4.jpg

“TURİZME OLUMLU KATKI VERECEK”

Ayasofya cami olduğu için turist gelmeyeceği düşüncesinin yanlış olduğunu vurgulayan Yaşa, “Turist yine gelip ziyaret edebilecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın müjdeyi vermesinin ardından çok sayıda Arap vatandaşından mesajlar aldım. Birçoğu Ayasofya’da namaz kılmak için sabırsızlandıklarını ifade ediyorlar. Arap turistler Ayasofya’ya namaz kılmaya gelecekler. Turizm anlamında bu kararın olumlu bir dönüşü olabilir. Ayrıca İstanbul sadece Ayasofya’dan ibaret değildir. İstanbul’un her tarafı tarih, uygarlık, güzellik barındırır. İnsanlar onun için geliyorlar. Gelmişken de Ayasofya’yı ziyaret ediyorlar. Şimdi daha rahat ziyaret edebilecekler. Dolayısıyla Turist anlamında bir kayıp olunacağını ben düşünmüyorum. Olayı turizme bağlayanlar; doğrudan, “Biz buna karşıyız, rahatsız olduk” diyemeyenlerin kıvırmalarıdır” ifadelerini kullandı.

turizme-olumlu-etki-edecek-3.jpg

‘AYASOFYA KARARI TÜRKİYE’NİN GÜCÜNÜ GÖSTERİYOR’

Ayasofya kararıyla Türkiye’nin gücünü bir kez daha kanıtladığını ifade eden Yaşa, şöyle konuştu: “Türkiye bu adımı uluslararası hukuk çerçevesinde attı. Önceden bu konuyla alakalı Türkiye’ye tepkiler geliyordu. Ayasofya kararı, Türkiye’nin artık tepkilerden çekinmediğini, hakkını her alanda sonuna kadar arayacağını da teyit ediyor. Bu açıdan da çok önemlidir. Gurur duyulacak ve Müslümana önem veren, gurur veren bir adım oldu. Ayasofya’dan bir turizm geliri kaybı olacak ama başka taraftan mutlaka kazanımları olacak. Bağımsızlık, bir bilet parasına feda edilemez. Bu bir milli egemenlik davasıdır. Ayasofya’nın turizm gelirlerinden vazgeçmeyelim diye hakkımızdan mı vazgeçeceğiz yani?”

turizme-olumlu-etki-edecek-5.jpg

‘ARAP LİDERLERİN SÖZLERİNİN HİÇBİR DEĞERİ YOK”

Ayasofya kararına olumsuz yorum yapanların olduğunu ifade eden Yaşa, “Bazı ülkeler ve kişiler olaya tamamen siyasi olarak yaklaşıyorlar. Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve onların eksenindeki kişiler ile destekçileri, tıpkı iç politikadaki iddialar gibi; “Türkiye Ayasofya’yı açamaz. Erdoğan bunu seçim malzemesi olarak kullanıyor” şeklinde açıklamalar yapmışlardı. Ayasofya açılınca bu kez yan çizdiler, başka şekilde açıklama yapmaya başladılar. Kilisenin camiye çevrilemeyeceğini söylediler. Bu açıklamaların aslında kimsenin gözünde hiçbir değeri yok. Sokağın ve halkın düşüncesi çok başka. Arap halkları Türkiye’ye destek veriyor, Ayasofya kararına çok seviniyor. Müslüman bir ülkenin böyle bir şeye karşı çıkması, bundan rahatsız olması düşünülemez. Bu ülke yönetimlerinin kavgaları da tamamen siyasidir” diye aktardı.

turizme-olumlu-etki-edecek-6.jpg

‘MESELE AYASOFYA DEĞİLDİR!’

Meselenin Ayasofya değil de Türkiye ilişkileri olduğuna değinen Yaşa, “Türkiye ile Suudi Arabistan’ın arası iyi olsaydı eminim ki bu karara ilk destek Suudi Arabistan’dan destek gelirdi bence. Yani olay Ayasofya’yla, camiyle, kiliseyle alakalı değildir. Türkiye’nin ilişkileriyle alakalı. Türkiye’nin şu anki duruşuyla alakalı tavırlardır. Bunun sokakta bir karşılığı yok” dedi. Umman Müftüsü Ahmed bin Hamed’in Ayasofya’yla ilgi açıklamasına dikkat çeken Yaşa, “Umman müftüsünün açıklaması resmi destek olarak sayılmaktadır. Umman Müftüsünün Diyanet İşleri Başkanlığı gibi resmi sıfatı var. Umman Müftüsü’nün açıklamasını aslında Umman Devleti’nin açıklaması olarak okumak gerekiyor” ifadelerini kullandı. Körfez ülkelerinin siyasi bakışı hakkında yorum yapan Yaşa, “Umman sıradan bir Arap ülkesi değil. Umman 6 körfez ülkesinden bir tanesidir. Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri; Kuveyt’i ve Umman’ı kendi saflarına çekebilmek için baskı yapıyorlar. Umman onların yanında yer almıyor. Kuveyt de direniyor ama bazen boyun eğmek zorunda kalıyor. Ayasofya kararına Kuveyt’ten çok destek var ama resmi destek yok. Kuveyt; Mısır’ın Libya konusundaki politikasını destekledi. İki arada bir derede şeklinde duruş sergiliyor. Kuveyt, Sudi Arabistan ve Arap Emirlikleri’nden ayrı bir tavır ortaya koyamıyor. Tamamen de onların çizgisine girmiş değil. Kuveyt halkı nispeten diğer Katolik ülkelerine göre ifade özgürlüğüne sahiptir. Dolayısıyla özellikle Kuveyt halkından Türkiye’ye çok büyük destek var. Öte yandan ilişkilerin iyi seviyede olduğu Katar sokaklarından ise beklendiği gibi Türkiye’ye tam destek var. Önümüzdeki süreçte Katar, Kuveyt gibi ülkeler başta olmak üzere pek çok Arap vatandaşının Türkiye’ye ilgi göstereceğini düşünüyorum” diye konuştu.

SEYFULLAH KOYUNCU / YENİ HABER GAZETESİ

turizme-olumlu-etki-edecek-1.jpg

HABERE YORUM KAT