Konya'ya gelen turistlere rehberlik yaparken, ilgisini çeken tarihi fotoğrafları arşivleyen Yaşar Barışık, oluşturduğu 200 yıllık arşivle kentin görsel hafızası oldu.
Arşivlediği 3 bin tarihi fotoğrafla Konya'nın görsel hafızası oldu
![Arşivlediği 3 bin tarihi fotoğrafla Konya'nın görsel hafızası oldu 1](https://d.yenihaberden.com/gallery/1250_1.jpg)
![Arşivlediği 3 bin tarihi fotoğrafla Konya'nın görsel hafızası oldu 2](https://d.yenihaberden.com/gallery/1250_2.jpg)
Konya'da yaşayan 63 yaşındaki emekli Almanca öğretmeni Barışık'ın tarihi fotoğraflara olan merakı, 1980'li yıllara dayanıyor.
![Arşivlediği 3 bin tarihi fotoğrafla Konya'nın görsel hafızası oldu 3](https://d.yenihaberden.com/gallery/1250_3.jpg)
Genç bir öğretmenken, yaz dönemlerinde Alman turistlere kentin tarihi ve turistik yerlerini tanıtan Barışık'ın, karşılaştığı eski Konya fotoğraflarına ilgisi, zamanla tutkuya dönüştü.
![Arşivlediği 3 bin tarihi fotoğrafla Konya'nın görsel hafızası oldu 4](https://d.yenihaberden.com/gallery/1250_4.jpg)
Merkez Selçuklu ilçesi Feritpaşa Mahallesi'nde 12 yıldır da muhtarlık yapan Barışık'ın, bu süreçte insanlarla artan etkileşimi, ulaştığı fotoğraf sayısını da her geçen gün arttırdı.
![Arşivlediği 3 bin tarihi fotoğrafla Konya'nın görsel hafızası oldu 5](https://d.yenihaberden.com/gallery/1250_5.jpg)
Arşivini dijital ortamda muhafaza eden Barışık, kentte çekilmiş 1800'lerden yakın tarihe kadar 3 binden fazla fotoğrafı biriktirdi.
![Arşivlediği 3 bin tarihi fotoğrafla Konya'nın görsel hafızası oldu 6](https://d.yenihaberden.com/gallery/1250_6.jpg)
Barışık, eski Konya fotoğraflarına ilgisinin yaşam biçimi haline geldiğini söyledi.
![Arşivlediği 3 bin tarihi fotoğrafla Konya'nın görsel hafızası oldu 7](https://d.yenihaberden.com/gallery/1250_7.jpg)
Araştırdıkça çok güzel hazinelere ulaştığını belirten Barışık, tarih profesörlerinin, yazarların, basılı eser hazırlayanların, bilgi, belge ve fotoğraf için kendisine sık sık başvurduğunu dile getirdi.
![Arşivlediği 3 bin tarihi fotoğrafla Konya'nın görsel hafızası oldu 8](https://d.yenihaberden.com/gallery/1250_8.jpg)
- Tarihi 1810'a uzanan fotoğraflar var
![Arşivlediği 3 bin tarihi fotoğrafla Konya'nın görsel hafızası oldu 9](https://d.yenihaberden.com/gallery/1250_9.jpg)
İngiliz casus Gertrude Bell'in 19. yüzyılda Konya ve civarında çektiği fotoğrafların, arşivindeki en önemli belgelerden olduğunu kaydeden Barışık, "Gertrude Bell 1890'larda Konya'ya gelmiş.
![Arşivlediği 3 bin tarihi fotoğrafla Konya'nın görsel hafızası oldu 10](https://d.yenihaberden.com/gallery/1250_10.jpg)
24 yıl Osmanlı topraklarında birçok bölgede, özellikle Konya'da ve Karapınar'da binlerce fotoğraf çekmiş. Bu fotoğrafların birçoğuna ulaştım." diye konuştu.
![Arşivlediği 3 bin tarihi fotoğrafla Konya'nın görsel hafızası oldu 11](https://d.yenihaberden.com/gallery/1250_11.jpg)
Barışık, tarihi 1810'a kadar uzanan fotoğrafları bulunduğuna dikkati çekerek şöyle konuştu:
![Arşivlediği 3 bin tarihi fotoğrafla Konya'nın görsel hafızası oldu 12](https://d.yenihaberden.com/gallery/1250_12.jpg)
"Fotoğraflarımın birçoğunu kendim topladım. Mahalle sakinlerim, arkadaşlarım veya beni hiç tanımayan insanlar da gönderdi.
![Arşivlediği 3 bin tarihi fotoğrafla Konya'nın görsel hafızası oldu 13](https://d.yenihaberden.com/gallery/1250_13.jpg)
Birçoğu da, 'Yaşar hocam, bu fotoğraf bizim evimizde yıllardır duruyordu. Biz değerini bilmiyoruz, sen bilirsin, senin olsun' diye hediye edildi. Elimde böyle kaynaklar var. Arşivimi büyütmeye de her gün devam ediyorum.
![Arşivlediği 3 bin tarihi fotoğrafla Konya'nın görsel hafızası oldu 14](https://d.yenihaberden.com/gallery/1250_14.jpg)
Bunları tozlu raflardan, sandıklardan çıkartalım, Konya tabiriyle çıkıları açalım. Oralarda ne değerler, ne cevherler var."
![Arşivlediği 3 bin tarihi fotoğrafla Konya'nın görsel hafızası oldu 15](https://d.yenihaberden.com/gallery/1250_15.jpg)
Sosyal medya hesabından paylaştığı fotoğraflarla ilgili yurt dışından da etkileşim aldığını aktaran Barışık, ABD, Almanya, Japonya, Rusya gibi birçok ülkeden iletişime geçenler olduğunu söyledi.
![Arşivlediği 3 bin tarihi fotoğrafla Konya'nın görsel hafızası oldu 16](https://d.yenihaberden.com/gallery/1250_16.jpg)
Barışık, şöyle devam etti:
![Arşivlediği 3 bin tarihi fotoğrafla Konya'nın görsel hafızası oldu 17](https://d.yenihaberden.com/gallery/1250_17.jpg)
"Paylaştığım fotoğrafları takip eden gurbetçilerimizden çok güzel tepkiler alıyorum. 'Memleketimizin tarihini öğreniyoruz, hasret gideriyoruz' diyorlar.
![Arşivlediği 3 bin tarihi fotoğrafla Konya'nın görsel hafızası oldu 18](https://d.yenihaberden.com/gallery/1250_18.jpg)
Bu benim için çok güzel bir duygu. Bu fotoğrafları geleceğe aktarmak, tarihimizi gençlerimize unutturmamak için bir de çalışmamız var.
![Arşivlediği 3 bin tarihi fotoğrafla Konya'nın görsel hafızası oldu 19](https://d.yenihaberden.com/gallery/1250_19.jpg)
Konya fotoğraflarına, ilçelerimizden aldığımız fotoğrafları da ekleyerek ansiklopedi şeklinde bir eser hazırlayacağız."
![Arşivlediği 3 bin tarihi fotoğrafla Konya'nın görsel hafızası oldu 20](https://d.yenihaberden.com/gallery/1250_20.jpg)
![Arşivlediği 3 bin tarihi fotoğrafla Konya'nın görsel hafızası oldu 21](https://d.yenihaberden.com/gallery/1250_21.jpg)
![Arşivlediği 3 bin tarihi fotoğrafla Konya'nın görsel hafızası oldu 22](https://d.yenihaberden.com/gallery/1250_22.jpg)
![Arşivlediği 3 bin tarihi fotoğrafla Konya'nın görsel hafızası oldu 23](https://d.yenihaberden.com/gallery/1250_23.jpg)
![Arşivlediği 3 bin tarihi fotoğrafla Konya'nın görsel hafızası oldu 24](https://d.yenihaberden.com/gallery/1250_24.jpg)
![Arşivlediği 3 bin tarihi fotoğrafla Konya'nın görsel hafızası oldu 25](https://d.yenihaberden.com/gallery/1250_25.jpg)
![Arşivlediği 3 bin tarihi fotoğrafla Konya'nın görsel hafızası oldu 26](https://d.yenihaberden.com/gallery/1250_26.jpg)
![Arşivlediği 3 bin tarihi fotoğrafla Konya'nın görsel hafızası oldu 27](https://d.yenihaberden.com/gallery/1250_27.jpg)
![Arşivlediği 3 bin tarihi fotoğrafla Konya'nın görsel hafızası oldu 28](https://d.yenihaberden.com/gallery/1250_28.jpg)