Ateş kahramanları Konya’ya güven veriyor

Büyük bir cesaret ve özveri ile gece gündüz demeden çalışan; yangın, sel, deprem ve benzeri felaketlerde en ön cephede savaşan itfaiye teşkilatı 309. yaşında.
Ateş kahramanları Konya’ya güven veriyor

Osmanlı Devleti'nde Yeniçeri Ocağı'na bağlı olarak 'Dergâh-ı Âli Tulumbacı Ocağı' adıyla 1720 yılı, yani Lale Devri'nde kurulmuştur. Yeniçeriliğin 1826'da kaldırılmasıyla bu ocak da lağv edilmiştir. 1827 yılında yarı askerî bir İtfaiye Teşkilatı kurulmuştur. Osmanlı'da ilk olarak 1714 yılında 'tulumbacılar' adıyla kurulan, 25 Eylül 1923'te ise modern teşkilat olarak belediyelere devredilen itfaiye teşkilatı, 309. kuruluş yıl dönümünü törenlerle kutluyor.

ates-kahramanlari-konyaya-guven-veriyor.jpg

BAŞKAN ALTAY’DAN İTFAİYE TEŞKİLATINA KUTLAMA

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, İtfaiye Teşkilatı’nın kuruluş yıl dönümü ve İtfaiye Haftası dolayısıyla bir mesaj yayımlayarak, “İtfaiyecilerimizin varlığı, cesareti ve dayanışması, toplumumuza büyük bir güç ve umut vermektedir” dedi. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, İtfaiye Teşkilatı’nın 309. kuruluş yıl dönümü ve İtfaiye Haftası dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Başkan Altay’ın mesajı şöyle: “300 yıldan uzun bir süredir vazife başında olan İtfaiye Teşkilatı’mız, kurulduğu günden bugüne her zorlu koşulda gösterdiği özveri ve cesaret sayesinde, gönlümüzde müstesna bir yer edinmiştir. Yeri geldiğinde yangınlarla, yeri geldiğinde depremlerin yıkıcı gücüyle, yeri geldiğinde sellerle mücadele eden kahramanlarımızın bu büyük fedakârlığı, yüreklerindeki manevi kuvvetin ve insan sevgisinin bir neticesidir. İtfaiyecilerimizin varlığı, cesareti ve dayanışması, toplumumuza büyük bir güç ve umut vermektedir. Özellikle Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından hem Konya İtfaiyemizin hem de ülkemizdeki tüm itfaiye teşkilatlarının, enkaz altındaki vatandaşlarımızın hayatını kurtarabilmek için ortaya koydukları büyük mücadele, milletimizin her bir ferdinin yüreğine kazınmıştır. O zorlu günlerde bir depremzedeye daha umut olabilmek için bütün varlığıyla gayret gösteren tüm itfaiyecilerimize her daim minnettar kalacağız. Onların milletimiz için yaptıkları hizmetleri asla unutmayacağız ve her zaman şükranla anacağız. Konya İtfaiyemiz ise TİKA işbirliğinde birçok ülkede verdiği eğitimlerle uluslararası bir marka haline gelmiştir. Bu anlamda itfaiyemizi hem ekipman hem de personel anlamında sürekli güçlendiriyoruz. İtfaiye Haftası’nda Sivil Savunma ve İtfaiyecilik Bölümü mezunlarından olmak üzere 200 itfaiyeci alımı için başvuruları başlattık. Ayrıca hem ilçelerimize hem şehir merkezimize yeni ve modern itfaiye binaları kazandırarak yangınlara en hızlı şekilde müdahale etmek için gayretimizi sürdürüyoruz. Bu duygularla, İtfaiye Teşkilatı'mızın kuruluşunun 309. yılını ve İtfaiye Haftası’nı yürekten tebrik ediyor, vazife başında olan tüm itfaiyecilerimize muvaffakiyetler diliyorum.”

ates-kahramanlari-konyaya-guven-veriyor-001.jpg

VALİ VAHDETTİN ÖZKAN İTFAİYECİLERİ UNUTMADI

Vali Vahdettin Özkan, İtfaiye Teşkilatı’nın kuruluşunun 309. yılı ve İtfaiye Haftası dolayısıyla Konya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı Eğitim Merkezi'ni ziyaret ederek itfaiye hizmetlerini yerinde değerlendirdi. Ulusal ve uluslararası düzeyde Yangın ve Arama-Kurtarma faaliyetleri alanında eğitimler veren Konya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı Eğitim Merkezi'nde incelemelerde bulunan Vali Özkan, eğitim alanını ve binasını gezerek, yapılan çalışmalarla ilgili yetkililerden bilgi aldı.

“MİLLETİMİZİN TEVECCÜHÜNE VE DUASINA MAZHAR OLDUNUZ”

İtfaiye personelleri ile bir araya gelerek itfaiye erlerinin tek tek günlerini kutlayan Vali Özkan çok kutsal ve önemli bir görevi ifa ettiklerini belirterek, “Her biriniz hem ilimizdeki başarılı çalışmalarınız hem de deprem bölgesinde göstermiş olduğunuz fedakarlıkla, insanlığa dokunuşunuzla, milletimizin teveccühüne ve duasına mazhar oldunuz. Özverili çalışmalarınızla uzun vadede gelecekteki risklerle ilgili tabiatıyla bir güvence mekanizması oldunuz. Bu yönüyle sizleri tebrik ediyoruz.” dedi.

ates-kahramanlari-konyaya-guven-veriyor-002.jpg

“KAPASİTEMİZİ HEP BERABER GELİŞTİRECEĞİZ”

Konya Büyükşehir Belediyesi ve İlçe Belediyelerimize deprem bölgesindeki çalışmalarından dolayı teşekkür eden Vali Özkan; “Büyükşehir Belediye Başkanımız Uğur İbrahim Altay Bey'in riyasetinde Hatay bölgesinde hep beraber sunulan önemli katkılar hem Hatay hem Konya'mız hem de bütün milletimiz için gurur kaynağı oldu. İnşallah bu çalışmalarımız, bu fedakarlığımız artarak devam eder. Bunun için de kurumsal kapasitemizi hep beraber geliştireceğiz, eğitimlerimizi en iyi bir şekilde alacağız ve bütün kurumlar arasındaki bu güzel iş birliğini, iletişimi artırarak devam ettirip bereketinden hep beraber milletçe istifade etmiş olacağız.” dedi.

“KONYA BELEDİYECİLİK ANLAYIŞI ÇOK ÖNEMLİ BİR BİRİKİME SAHİP”

Konuşmalarının devamında Konya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ercan Uslu’ya da teşekkür eden Vali Vahdettin Özkan; “Ercan Başkanımızın uzun yıllar buradaki hizmetlerin ve yöneticilik anlayışının gelişmesinde büyük katkısı olmuştur. İtfaiye Daire Başkanımız ekibiyle beraber son derece müteyakkız.” dedi. Konya'daki yönetim anlayışının, Konya belediyecilik anlayışının, çok önemli bir birikime sahip olduğuna değinen Vali Özkan, “Şu anda Büyükşehir Belediye Başkanımız başta olmak üzere ilçe belediyelerimizle beraber mahalli müşterek ihtiyaçları gidermek için yoğun bir çaba içindeler. Sizler de itfaiye teşkilatı olarak bu işin gerçekten en zor, en hassas ve en riskli zamanlarında can ve mal kurtararak en önemli katkıyı sunuyorsunuz. Hepinize teşekkür ederim. Tekrar gününüzü, haftanızı tebrik ediyorum.” dedi. Ziyarette Vali Özkan’a, Konya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ercan Uslu ve İtfaiye Daire Başkanı Cevdet İşbitirici eşlik etti.

Etiketler :