1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Atıkların dönüşümünde öncü şehir: Konya
Atıkların dönüşümünde öncü şehir: Konya

Atıkların dönüşümünde öncü şehir: Konya

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum’un çabası ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayelerinde yürütülen Sıfır Atık Projesi'ne yönelik çalışmalar Konya’da da hızla artıyor.

A+A-

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum’un çabası ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayelerinde yürütülen Sıfır Atık Projesi'ne yönelik çalışmalar Konya’da da hızla artıyor. Konya Büyükşehir Belediyesi Sıfır Atık Dairesi Başkanlığı’ndan alınan bilgilere göre Konya’da 31 İlçede, yaklaşık bin adet sağlık kuruluşundan kaynaklanan aylık ortalama 253 ton tıbbi atık, sterilizasyon işlemine tabi tutuluyor.

Bakan Kurum, sosyal medya hesabından, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının hazırladığı Sıfır Atık Projesi'nin 42 aylık kazanım verilerine ilişkin video paylaştı. Bakan Kurum'un paylaştığı videoda, şu bilgiler verildi: "Sıfır Atık Projesi ile şu ana kadar 90,8 ton plastik atığın geri dönüşümüyle 1479,9 varil petrolün kullanımından tasarruf edildi. Ayrıca 29,7 ton cam atık, 19,8 ton metal atık, 22,6 ton organik atık, 11,7 ton yemek atığı, 6 bin 580 litre bitkisel atık yağdan biyodizel üretildi. Elde edilen kazanımlar sonucunda da 51 ton cevherin kullanımıyla 42,7 ton sera gazının salınımı engellendi. Bunun yanı sıra 13,9 ton kompost ve 6,6 ton biyodizel elde edildi. Sıfır Atık geleceğe değer kattı." Bakan Kurum, "Bakanlığımızın ana hizmet binasında Sıfır Atık ile 42 ayda, 385,6 ton değerlendirilebilir atık kaynağında ayrı ayrı toplanarak ekonomiye kazandırıldı. 204,6 ton kağıt-karton tekrar kullanıma alınarak 3 bin 478 ağacın kesilmesi önlendi. Sıfır Atık'ta hayat var." değerlendirmesinde bulundu.

sifir-atik-1.jpg

“SIFIR ATIK PROJESİ'Nİ BİR ÇATI PROJE OLARAK GÖRÜYORUZ”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, "Sıfır Atık Projesi'ni bir çatı proje olarak görüyoruz. Biz çevremizi doğamızı kirletecek, bu noktada geri dönüşümümüzü artıracak her projeyi sıfır atık çatısı altında yapmaya gayret gösteriyoruz." dedi.

sifir-atik-2.jpg

KONYA’DA TIBBİ ATIKLARIN DÖNÜŞÜMÜ HIZ KAZANDI

Sağlık kuruluşlarından kaynaklanan tıbbi atıkların ayrı toplanması, taşınması ve ortadan kaldırılması büyük önem arz ediyor. Tıbbi atıklara yapılması gereken işlemler 2017 yılında yayınlanan  “Tıbbi Atıkların Kontrolü Yönetmeliği” çerçevesinde yürütülüyor. Konya Büyükşehir Belediyesi Sıfır Atık Dairesi Başkanlığı’ndan alınan bilgilere göre Konya’da 31 İlçede, yaklaşık bin adet sağlık kuruluşundan kaynaklanan aylık ortalama 253 ton tıbbi atık, sterilizasyon işlemine tabi tutuluyor. 3 adet özel tıbbi atık aracıyla toplanan tıbbi atıklar “Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisinde basınçlı buhar yöntemiyle sterilize edildikten sonra Konya Katı Atık Düzenli Depolama Tesisinde bertaraf ediliyor.

sifir-atik-3.jpg

3 BİN 30 TON TIBBİ ATIK BERTARAF EDİLDİ

Edinilen bilgiye göre, geçtiğimiz yıl toplam 3 bin 30 ton tıbbi atık toplanarak sterilizasyon işlemine tabi tutuldu. Sterilizasyon sonucu steril atıklar Konya Katı Atık Düzenli Depolama Sahasında bertaraf edildi. Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisinin işletilmesi Konya Katı Atık Düzenli Depolama Sahasında katı atıkların bertaraf edilerek elektrik enerjisi elde edilmesi için ”Gerekli Tesislerin Kurulması Ve Sahanın İşletilmesi İşi” kapsamında gerçekleştiriliyor. 01 Şubat 2017 tarihinde başlayan iş, 31 Ocak 2059 tarihinde sona erecek. Ayrıca Konya’daki sağlık kuruluşlarında oluşan patolojik atıklar aynı iş kapsamında ayrı bir şekilde toplanarak Ankara’daki yakma tesisinde bertaraf ediliyor.

sifir-atik-4.jpg

GÜNLÜK 10 TON ATIK STERİLİZE EDİLİYOR

Edinilen bilgiye göre Konya Büyükşehir Belediyesi Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisinde bulunan 2 adet sterilizasyon cihazının toplam atık işleme kapasitesinin günlük 30 ton olduğu öğrenildi.  Ancak Konya’da günlük ortalama 10 ton tıbbi atık toplanarak sterilize ediliyor. Tıbbi atıklar basınçlı buharla sterilizasyon (otoklav) yöntemi ile sterilize edilerek evsel atık niteliği kazandırıldıktan sonra düzenli depolama sahasında bertaraf ediliyor. 2019 yılında yayınlanan sıfır atık yönetmeliğiyle beraber Konya’da sıfır atık dönüşümünün yaygınlaşması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı hibe desteği sağlıyor. Konya’da tıbbi atık konusundaki çalışmalar çok eskiye dayanıyor. 2008 yılında Konya Büyükşehir Belediyesi Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisi kuruldu. O dönemlerde Türkiye’nin ilk sterilizasyon tesisi olma özelliğine sahipti. Tesis o yıldan bu zamana kadar aktif olarak faaliyet gösteriyor.

sifir-atik-5.jpg

STERİL ETME İŞLEMİ NASIL YAPILIYOR?

Sterilizasyon işlemi ilk başlarda Türkiye için çok yeni bir mevzuattı ama şimdi bütün Türkiye’de yaygınlaşmış bir sistem olarak dikkat çekiyor.  Artık 81 ilde atıklar sterilize edilebiliyor. Bunun için sağlık kuruluşları her yıl işletmeci firmayla sözleşme imzalıyor. Çevre ve şehircilik Bakanlığı’nın online veri giriş sisteminde kayıt oluşturuluyor, tıbbi atıklar tartılıyor, lisanslı araçlar geçici atık depolarından atıkları alıyorlar ve ondan sonra sterilizasyon tesisine gidiyor. Burada öğütülerek yüzey alanı genişletiliyor. Yüzey alanı genişledikçe buharın her yerine yayılması sağlanıyor. Basınçlı buharda bakteriler, virüsler, mantarlar öldükten sonra atıklar steril bir kırpıntı şekline geliyor ve daha sonra bu kırpıntı çöplerle birlikte bertaraf ediliyor.

MASKE VE ELDİVENLER TIBBİ ATIK DEĞİLDİR

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın pandemi döneminde yayınladığı genelge kapsamında maske ve eldivenlerin tıbbi atık kapsamında olmadığı öğrenildi. Maske ve eldivenler ayrı bir yerde topladıktan sonra 72 saat bekletildiği takdirde evsel atık niteliği kazandığı ve steril hale geldiği için normal çöplerle birlikte atılabiliyor. Konya Büyükşehir Belediyesi Sıfır Atık Daire Başkanlığı’nın kurumlara yaptığı çöp kutusuyla maske ve eldivenler ayrı bir yerde toplanıyor 72 saat bekleme prosedürü uygulandıktan sonra çöplere atılıp bertaraf ediliyor.

sifir-atik-6.jpg

SIFIR ATIKTA BİRİNCİ AŞAMA EĞİTİM VE BİLİNÇLENDİRME!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığını desteğiyle birlikte sıfır atık kapsamında Konya öncü iller arasında yer alıyor. Şehrin bazı bölgelerine yerleştirilen mobil atık merkezi insanların bilinçlenmesi adına oldukça fayda sağlıyor. Sıfır atıkta birinci aşama bilinçlendirme ve eğitim olduğuna dikkat çeken uzmanlar, şehre mobil atık merkezlerinin getirilmesinin birinci amacının; insanlara atıkların ayrıştırılabileceğini anlatmak olduğunu söylüyor.

SÜMEYRA KENESARI / YENİ HABER GAZETESİ

HABERE YORUM KAT