1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Avustralya, Myanmar'daki darbeye tepki gösterdi
Avustralya, Myanmar'daki darbeye tepki gösterdi

Avustralya, Myanmar'daki darbeye tepki gösterdi

Avustralya Dışişleri Bakanı Marise Payne, Myanmar'da ordunun yönetime el koymasına tepki gösterdi. Devlet Başkanı Win Myint ile Dışişleri Bakanı Aung San Suu Çii'nin gözaltına alınmasından endişe duyduklarını söyledi.

A+A-

Avustralya Dışişleri Bakanı Marise Payne, Myanmar ordusunun bir kez daha Myanmar'ın kontrolünü ele geçirmeye çalıştığını anlatarak gözaltına alınanların derhal serbest bırakılmasını istedi.

Devlet Başkanı Win Myint ile Devlet Konseyi Başkanı ve Dışişleri Bakanı Aung San Suu Çii'nin gözaltına alınmasından ‘‘derin endişe’’ duyduklarını vurgulayan Payne, şunları söyledi:

‘‘Orduyu hukukun üstünlüğüne saygı göstermeye, uyuşmazlıkları yasal mekanizmalarla çözmeye, tüm sivil liderleri ve yasa dışı bir şekilde gözaltına alınan diğerlerini derhal serbest bırakmaya çağırıyoruz.’’ 

"Ülke idaresi artık Genelkurmay Başkanı Min Aung Hlaing'in elinde"

Myanmar ordusunun yayın organından yapılan açıklamada, sabah saatlerinde gerçekleşen gözaltların ardından darbe iddiaları doğrulanırken, ülke idaresinin artık Genelkurmay Başkanı Min Aung Hlaing'in elinde olduğu duyurulmuştu.

Açıklamada, darbenin 8 Kasım 2020 seçimlerinde hile yapıldığı iddiaları üzerine gerçekleştirildiği vurgulanmıştı.

Darbenin ardından ülkede olağanüstü hal ilan edildiğini açıklayan ordu, Myanmar'ın bir seneliğine askeri yönetimle idare edileceğini duyurmuştu.

HABERE YORUM KAT