1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Ay sonuna dikkat! 50 dereceyi görebiliriz
Ay sonuna dikkat! 50 dereceyi görebiliriz

Ay sonuna dikkat! 50 dereceyi görebiliriz

Türkiye'yi saran aşırı sıcakların ağustos başından itibaren üç gün etkisini daha da artırması bekleniyor. İstanbul'da rekor kırılabilir. Uzmanlar "Nemle birleşince hissedilen sıcaklık 50 dereceyi geçebilir. Nefes almakta bile zorlanabiliriz. Mecbur olmadıkça dışarı çıkmayın" diye uyardı.

A+A-

İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Deniz Demirhan dikkat çeken değerlendirmelerde bulundu.

"İstanbul’da 31 Temmuz ile 2 Ağustos arasında gerçekten sıcaklıkların otuz beş derece civarına çıkması bekleniyor" diyen Demirhan "1929 yılından itibaren bakarsak temmuz ayında 38 derece sıcaklıklar görülmüş. Bu sebeple önümüzdeki günlerde beklenen sıcaklık değerleri de mevsim normallerinde" diye konuştu.

SADECE İSTANBUL DEĞİL, EGE VE AKDENİZ DE ETKİLENECEK

"Sıcaklıkların anormal olmaması bizim kendimizi korumayacak olmamız anlamına da gelmiyor" diyen Demirhan, nem değeri konusunda uyardı. Demirhan, "Bu değerler, hissedilen sıcaklık değeri de düşünüldüğünde bizim için tehlike arz ediyor. Ölçülen sıcaklığın üzerine nem de eklenince, sıcaklığı çok daha fazla hissediyoruz" dedi.

Demirhan, sözlerini şöyle sürdürdü: Nem değerleri en fazla yüzde 67’ye kadar çıkabilir. Hâliyle nem değeri yüzde 60’ların üzerine çıktığı zaman beklenen 35 derece sıcaklığı, 50 derece olarak düşünmek gerekir. Sadece İstanbul’da değil, Tekirdağ, Ege ve Akdeniz kesimleri de bundan etkilenecek. Kanada'da görülen 50 dereceye yakın sıcaklık değerleri iklim değişimiyle açıklanabilirken İstanbul’da beklenen yoğun sıcaklıklarda henüz bunu düşünmek için çok erken.

HABERE YORUM KAT