1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Ayakkabı ihracatının yıldızı Konya
Ayakkabı ihracatının yıldızı Konya

Ayakkabı ihracatının yıldızı Konya

Ayakkabı sektöründe köklü bir geçmişe sahip Konya, ihracatta fark yarattı. 2020 pandemi yılında Türkiye’de ayakkabı ihracatı ortalama yüzde 20 düşerken, ihracata yönelik ayakkabı üretimi yapan Konya yüzde 7.5 seviyesinde artış sağladı.

A+A-

Ayakkabı sektöründe köklü bir geçmişe sahip Konya, ihracatta fark yarattı. 2020 pandemi yılında Türkiye’de ayakkabı ihracatı ortalama yüzde 20 düşerken, ihracata yönelik ayakkabı üretimi yapan Konya yüzde 7.5 seviyesinde artış sağladı. Konya Ayakkabı Sanayiciler Derneği Kurucu Başkanı Kemal Özarpa, Konya’nın modern üretim araçları ile donatılan sanayi tesisleriyle, köklü esnaf geleneğiyle ve büyük üretim gücüyle Türkiye’nin önemli ayakkabı üretim merkezlerinden biri olduğunu söyledi.

SEKTÖR TEMSİLCİLERİ İZMİR'E ÇIKARMA YAPTI

Sektörün üretim merkezi Konya, yeni pazar bağlantıları için güç birliği yaparak Fuar İzmir’de Nobel Expo tarafından düzenlenen Shoexpo 47. Ayakkabı ve Çanta Fuarına çıkarma yaptı. Fuarları yeni pazarlara ve ihracata açılan kapılar olarak tanımlayan Özarpa, “Shoexpo Fuarına, çok sayıda firmamızla katıldık. Çünkü biliyoruz ki ihracatın yolu fuarlardan geçiyor” diye konuştu. Yurtdışından gelen alıcılar ile Konya üreticilerini buluşturduklarını, ikili iş görüşmeleriyle yeni bağlantılara imza atıldığını ifade eden Özarpa, 2022 sezonun yeni tasarımlarının ise ilk kez Shoexpo kapsamında düzenlenen defilelerle görücüye çıktığını söyledi.

15 BİN KİŞİLİK İSTİHDAM

Konya’da ayakkabıcılık sektörü olarak 15 bin kişinin sektörde istihdam edildiğini ve 50 bin kişinin bundan geçimini temin ettiğini söyleyen Özarpa şöyle devam etti: “Firma çeşitliliğimiz çok fazla. Modaya öncülük eden üreticilerimiz, geleneksel yapıda üretimi sürdüren firmalarımız var. Hal böyle olunca ihracatta başarı da kaçınılmaz oluyor. Bunu Shoexpo’da net olarak gördük.”

HEDEF AVRUPA PAZARI

Üretimde uzmanlaşmanın söz konusu olduğu sektörde, ayakkabı üreticilerinin Konya’da coğrafi bir toplanma içerisinde olduğunu, bunun kendilerine avantaj sağladığını belirten Özapra, hedeflerinin Avrupa pazarı olduğunu söyledi. Halen ağırlıklı olarak Rusya, Türki Cumhuriyetler ve Orta Doğu pazarlarına ihracat yapıldığını ifade eden Özarpa, “Artık Avrupa ülkelerinin pazarlarını hedefliyoruz” dedi.

‘POTANSİYELİ YÜKSELTECEĞİZ’

Dernek olarak ayakkabı sektöründe faaliyet gösteren zanaatkarından, tüccarına, esnafına ve sanayicisine kadar tüm iş kollarındaki meslektaşları bir arada bulundurmak, birlikte projeler geliştirmek için yola çıktıklarını belirten Özarpa, “Bu doğrultuda B2B görüşmeleri ve yurtdışı fuar katılımları planlıyoruz. Müşteri ve pazar odaklı faaliyetler yapmaya gayret edeceğiz. Amacımız bu birlik ve beraberlik ile Konya’nın potansiyelini daha da yukarıya taşımak” dedi. 

ayakkabi-ihracatinin-yildizi-konya-oldu-3-001.jpg

HABERE YORUM KAT