1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Azerbaycan Milletvekili Nagif Hamzayev: Ermenileri bozguna uğrattık!
Azerbaycan Milletvekili Nagif Hamzayev: Ermenileri bozguna uğrattık!

Azerbaycan Milletvekili Nagif Hamzayev: Ermenileri bozguna uğrattık!

Ermenistan-Azerbaycan cephe hattında, Azerbaycan’ın ilerleyişi sürerken, Ermenilerin ağır zayiatlar verdiği öğrenildi. Bölgedeki son durumu gazetemize anlatan Azerbaycan Milletvekili Nagif Hamzayev, Azerbaycan’a verilen destek için Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ve Türk milletine teşekkür etti.

A+A-

Ermenistan-Azerbaycan cephe hattında, Ermeni güçlerinin Azerbaycan sivil yerleşim birimlerine ateş açması üzerine çatışmalar başladı. Azerbaycan ordusu, Ermeni güçlerin Azerbaycan sivil yerleşim birimlerine ateş açması üzerine başlattığı karşı saldırıda, işgal altındaki bazı yerleşim birimlerini kurtardı. Ermenistan’a ait çok sayıda askeri alan ve teçhizat kullanılamaz hale getirildi. Azerbaycan’ın ilerleyişi sürerken, Ermenilerin ağır zayiatlar verdiği öğrenildi.

“SEFALETİ SAVAŞ KARTIYLA ÖRTMEK İSTİYORLAR”

Bölgedeki son durumu gazetemize anlatan Azerbaycan Milletvekili Nagif Hamzayev, Azerbaycan’a verilen destek için Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ve Türk milletine teşekkür etti. Hamzayev, “En kısa zamanda son karış toprağımızın da düşman işgalinden kurtarılmasıyla Türkiye ile birlikte toy-bayram edeceğiz” dedi. Ermenistan’da sosyal iktisadi hayatta buhran yaşandığını ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın dikkatleri iç problemlerden başka yöne çekmek için savaş kartını ortaya koyduğunu ifade eden Azerbaycan Milletvekili Nagif Hamzayev, “Eylül ayının 27’sinde saat 6 sularında Ermenistan silahlı kuvvetleri geniş çaplı provokatif eylemiyle cephe boyu bölgelerde yerleşen Azerbaycan ordusunun mevkilerini ve sivil insanların yaşadığı bölgelere ağır silahlar, havan topları ve farklı top mekanizmalarından ateş açtılar. Bu işgal, Ermenistan’ın dünyanın dikkatini kendi üzerine çekmek için hazırladığı sıradaki kirli planıdır. Bu provokasyon Ermenilerin gerçek kimliklerini ortaya koymakla beraber onların hayata geçirdiği ilk menfur eylem değildir.  Ermeniler 1990 yılından bu yana Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünü bozmak için yüzlerce sivil vatandaşı öldürmüştür. Bugün ise açık bir şekilde görünüyor ki; Ermenilerin bu hareketi onların boyunu aşmaktadır. İşgalci Ermenistan hükümetinin durmadan ülkemize karşı provokatif eylem yapması, Ermenistan’da devam eden kötü gidişatın ve hali hazırda halkın yoksulluğa sürüklenmesinin örtbas edilmesi girişimidir. Beceriksiz Ermenistan yönetimi, bu yoksulluğu ve kötü gidişatı dünya kamuoyundan gizleyerek, halkını savaşla oyalıyor. Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan iktidara geldikten sonra iki yıldır halkın refahını yükselteceğine dair yalan vaatler verse de ülke ahalisi sefalet içinde yaşamaktadır. Ermenistan’da sosyal iktisadi hayatta buhran yaşanıyor. Paşinyan da dikkatleri iç problemlerden başka yöne çekmek için savaş kartını ortaya koydu. Paşinyan, bu iç sorunlarıyla uğraşmak yerine; Ermenilerin milliyetçilik damarını kabartarak, başka sorunlarla meşgul olmanın, Karabağ’ın kaybedilmesine sebep olacağı izlenimini yaratmak istiyor. Elbette ki Paşinyan bu amacına ulaşamayacaktır. Çünkü Ermenistan yeterince kötü durumda. Ermenistan siyasi yönetiminin, müzakere masasına oturup işgal altında olan topraklarımızı geri vermesini istiyoruz” dedi.

nagif-hamzayev.jpg

“TOVUZ SALDIRISININ DA STRATEJİK BİR HEDEFİ VARDI”

Ermenistan tarafından Temmuz ayında Azerbaycan’ın Tovuz bölgesine gerçekleştirilen saldırının da stratejik bir hedefi olduğunu söyleyen Hamzayev, “Ermenistan, Temmuz ayında Azerbaycan’ın işgal olmuş topraklarından biraz uzaktaki Batı- Tiflis- Kars boru hattının geçtiği ve aynı zamanda Azerbaycan’ın savunma sanayisinde stratejik öneme sahip bir merkez statüsüne ait olan Tovuz ilçesi istikametinde provokatif eylem yapmıştır. Azerbaycan ordusunun kahramanlığı, cesareti sayesinde düşman ağır kayıplar vererek geri püskürtüldü. Eğer Ermenistan bölgede barışa hizmet etseydi şimdi Azerbaycan ve Türkiye’nin gerçekleştirdiği dev projelerde yerini almış olacaktı. Ancak onlar düşman olma seçimini yaparak işgalcilik siyasetini devam ettirdiler. Onların menfur niyeti sadece kanunlara değil insanlığa da karşıdır. İşgal altında olan her karış toprağımız bizim için azizdir. Biz topraklarımız uğrunda sonuna kadar mücadele vereceğiz” ifadelerini kullandı.

“TOPYEKUN MÜCADELEYE HAZIRIZ”

Ermenistan’ın provokatif ve saldırgan tutumuna karşı her türlü önlemi aldıklarını ifade eden Hamzayev, “Silahlı kuvvetlerimiz tarafından mücadele devam ettiriliyor. Düşmana hak ettiği darbeler vuruluyor. Amacımız Azerbaycan Cumhuriyeti’nin topraklarını özgürleştirmektir. Devlet başkanımız Aliyev’in direktifleriyle Azerbaycan’da askeri durum ilan edildi. Topkeyun mücadeleye hazırız” dedi.

471851-53253371.jpg

“SİVİL HEDEFLER GÖZETİLİYOR”

Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri’nin operasyonlarda Cenevre Sözleşmesini ve Uluslararası İnsan Hakları Bildirgesini esas aldığını belirten Hamzayev, sivillere zarar vermeden; hedef seçiminde askeri hedefleri dikkate alarak mücadele ettiklerini söyledi.

“ERMENİLER AĞIR ZAYİAT VEREREK GERİ ÇEKİLİYOR”

Azerbaycan ordusunun başlattığı karşı operasyonda işgalci Ermeni güçlerinden ele geçirilip özgürleştirilen bölgeler hakkında bilgi veren Hamzayev, “Qaraxanbəyli, Nüzgar, Yuxarı Əbdurrəhmanlı, Böyük Mərcanlı, Kənd Horadiz, Qərvənd köyleri, Murov Dağı, Talış Köyü etrafındaki stratejik öneme sahip yüksek noktalar işgalci Ermeni güçlerinden temizlendi. Bunun yanında Azerbaycan ordusu karşı taarruzla başarılı operasyonlar yürütmeye devam ediyor. Bu başarılı operasyonların neticesinde de Ermeni güçleri ağır zayiatlar vererek geri çekiliyor” diye konuştu.

“SÜREKLİ PROVOKASYON YAPIYORLAR”

Ermenistan’ın sürekli bir provokasyon hazırlığında olduğunu söyleyen Hamzayev, “Mevcut durumla ilgili olarak uluslararası kamuoyu da rahatsızlığını ifade etti. Bu rahatsızlığı Azerbaycan Cumhuriyeti olarak bizler de hissediyoruz. Çünkü Azerbaycan burada işgale maruz kalan taraftır. Azerbaycan olarak bir kez daha ifade ediyoruz ki, Ermenistan, Azerbaycan’ın topraklarında işgali devam ettirdiği müddetçe durum her an gergin olacak. Biz Tovuz olaylarından bugüne kadar Ermenistan tarafından durumun gerginleştirilmesi yönündeki ardı ardına atılan adımları görüyoruz. Cumhurbaşkanı Aliyev, bu adımları Birleşmiş Milletler’de uluslararası kamuoyunun dikkatine sundu. Ermenistan’ın sıradaki provokasyona hazırlandığını dünyaya duyurduk. Uluslararası kamuoyu bununla ilgili olarak haberdar edildi. Bugün biz bunun şahidi olduk. Ermenistan’ın Azerbaycan’da sivil halka karşı yaptığı saldırılara karşı çok hızlı reaksiyon alındı. Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri’nin çevikliği, hazırlıklı oluşu ve yüksek kabiliyeti kısa sürede düşmana karşı operasyona geçmesini sağladı” şeklinde konuştu.

“ERMENİSTAN’IN BÜYÜK DERS ALMASI ÇOK YAKINDIR”

Ermenistan’ın hiçbir zaman çözümden yana olmadığını vurgulayan Hamzayev, “Elbette ki bölgede Azerbaycan’ın en büyük destekçisi Türkiye. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Azerbaycan’ın yanında oldukları bildirdiler. Bugün 83 milyon nüfus olan Türkiye, Azerbaycan’ın arkasında tüm gücüyle durmaktadır. Ermenistan hiçbir zaman 30 yıldır devam eden anlaşmazlıkların çözülmesini istememektedir. Ermenistan bugün de çözümden yana değildir. Ancak bunun bir sonu olmalıdır. Yıllardır öz yurdundan ayrıca kalan halkımız topraklarına geri dönmelidir. Mütemadiyen Azerbaycan ordusuyla iletişim halindeyiz. Hala sınırdaki çatışmalar devam ediyor. Ben her zaman diyorum ki Ermenistan karşımızda olduğu müddetçe uyurken bile ayık olmamız gerek. Bütün dünyanın zavallı, aciz bir devlet olarak tanıdığı Ermenistan’ın büyük ders alması zannımca çok yakındır” dedi.

“HER OCAKTA DÜĞÜN-BAYRAM SESİ YÜKSELECEK”

İşgal altındaki topraklarda işkencelere maruz kalan, yuvasından kovulan vatandaşlarının baba ocaklarına yeniden yerleştirileceğini söyleyen Hamzayev, “2016 yılının Nisan ayında Azerbaycan Devleti ve ordusu işgalcilere çok ciddi darbeler indirdi. Sıradaki Ermeni provokasyonlarına cevap olarak da Azerbaycan ordusu karşı hücum başlatmış, binlerce hektar toprağımızı işgalden kurtarmıştır. Bu bizim şanlı tarihimizin zaferidir. Devletimizin, halkımızın, ordumuzun gücü sayesinde işgal altında olan topraklarımız geri alınacak ve özgürlüğüne kavuşacaktır. İşgalden kurtarılmış Cebrayil ilçesine bağlı Cocug Marcanlı köyü gibi birçok toprağımız esaretten kurtarılacak, abad edilecek. İşkencelere maruz kalan, yuvasından kovulan soydaşlarımız baba ocaklarına yeniden yerleştirilecektir. Her ocakta düğün bayram sesi yükselecektir” dedi.

“AZERBAYCAN ORDUSU MÜCADELESİNE DEVAM EDECEKTİR”

Azerbaycan’da ilan edilen geçici Savaş Hali’nin ne anlama geldiğini açıklayan Hamzayev, “Ermenistan silahlı kuvvetlerinin savaş hareketliliğini durdurmak, sınır bölgelerindeki çatışma alanlarına yakın yaşayan ahalinin güvenliğini temin etmek amacıyla geçici Savaş Hali ilan edilmiştir. Azerbaycan Ordu Komutanlığı tarafından cephe boylarında karşı hücum harekatı devam ediyor. Yıllardır işgal altında kalan topraklarımız düşman işgalinden kurtarılana kadar kudretli Azerbaycan ordusu mücadelesine devam edecektir” diye konuştu.

“VATANDAŞLARIMIZIN YURTLARI VAHŞİLER TARAFINDAN DAĞITILMIŞTIR”

Dağlık Karabağ’da bulunan camilerin ve mezarlıkların Ermeniler tarafından darmadağın edildiğini söyleyen Hamzayev, “Dağlık Karabağ meselesi bizim milli meselemizdir. Dağlık Karabağ meselesinin çözümü bizim tarihi vazifemizdir. Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in de söylediği gibi; Azerbaycan 30 yıla yakın süredir devam eden işgale son verecektir. Çünkü Azerbaycan halkı kendi topraklarında yaşamak istiyor. Azerbaycan vatandaşı baba ocağının hasretiyle yaşıyor. Ermenistan yöneticileri tarafından baba ocaklarından zorla mülteci hale düşürülmüş vatandaşlarımız öz yurtlarına geri dönmek istiyorlar. Ne yazık ki vatandaşlarımızın yurtları vahşiler tarafından dağıtılmıştır. Ağdam şehrinin, Fuzuli şehrinin kalıntılarına bakın. İşgal edilmiş arazilerde camilerimiz, mezarlıklarımız dağıtılmış durumdadır. Bütün bunları Ermeni cellatları yapmıştır. Ve biz bu konuda yüzde yüz haklıyız. Milli meclisimizde yapılan müzakerelerden sonra ülkemizin bazı şehir ve ilçelerinde Savaş Hali ilan edilmesi konusunda Cumhurbaşkanı Aliyev’in önerisi onaylandı” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE İLE BİRLİKTE TOY-BAYRAM EDECEĞİZ”

Azerbaycan’a verilen destek için Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ve Türk milletine teşekkür eden Hamzayev, “Türkiye ve Azerbaycan iki devlet tek millettir. Türk milleti her zaman olduğu gibi bugün de tüm imkanlarıyla kardeşlerinin yanındadır. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, ‘Azerbaycan’a yapılan saldırı, Türkiye’ye yapılmış saldırıdır’ açıklaması, Azerbaycan Türkiye kardeşliğinin en güzel örneğidir. En kısa zamanda son karış toprağımızın da düşman işgalinden kurtarılmasını Türk kardeşlerimizle birlikte kutlayacağız” dedi.

SEYFULLAH KOYUNCU / YENİ HABER GAZETESİ

HABERE YORUM KAT