Azerbejdžanska vojska tolerantna prema Armencima koji u predviđenom roku nisu napustili oslobođene teritorije

Shodno sporazumu kojeg su Armenija i Azerbejdžan potpisali nedavno uz posredstvo Rusije, armenske snage i civili napuštaju nekoliko regija u Nagorno-Karabahu, a kontrolu preuzima azerbejdžanska vojska
Azerbejdžanska vojska tolerantna prema Armencima koji u predviđenom roku nisu napustili oslobođene teritorije

Vojska Azerbejdžana preuzima kontrolu u regijama Nagorno-Karabaha koje armenske snage po sporazumu napuštaju nakon skoro tri decenije okupacije, a azerbejdžanske snage pokazuju toleranciju prema armenskim civilima koji nisu uspjeli blagovremeno napustiti te regije, javlja Anadlu Agency (AA).

Shodno sporazumu kojeg su Armenija i Azerbejdžan potpisali nedavno uz posredstvo Rusije, armenske snage i civili napuštaju nekoliko regija u Nagorno-Karabahu, a kontrolu preuzima azerbejdžanska vojska.

Ranije su objavljeni snimci na kojima se vidi kako armenske snage i civili prije povlačenja sa azerbejdžanskih regija pale objekte, šuma i druga dobra.

Uprkos činjenici da iza sebe ostavljaju pustoš i palež, azerbejdžanska vojska pokazuje toleranciju prema armenskim civilima koji nisu napustili te regije u sporazumom predviđenom roku.

Armenski civili su podignutim bijelim zastavama tražili dodatno vrijeme za iseljavanje, što im je azerbejdžanska vojska i dozvolila.

Odnosi između Armenije i Azerbejdžana problematični su od početka 90-tih godina prošlog vijeka kada je Armenija okupirala Nagorno-Karabah i još sedam susjednih regija koje su suvereni dio teritorije Azerbejdžana.

Armenske snage su 27. septembra započele nove napade na naselja i vojne položaje Azerbejdžana, a azerbejdžanska vojska je odgovorila operacijom s ciljem oslobađanja okupiranih regija i uspjela je nanijeti velike gubitke armenskim snagama te osloboditi nekoliko gradova i više od 300 naseljenih mjesta.

Armenija i Azerbejdžan su 10. novembra postigli dogovor o okončanju sukoba u Nagorno-Karabahu. Sporazum je postignut uz posredstvo Rusije i predviđa povlačenje armenskih snaga iz Lacina, Kelbecera i Agdama. Ruske i turske mirovne snage će biti uključene u mehanizam za monitoring poštivanja primirja.

Azerbejdžanski predsjednik Ilham Aliyev je u obraćanju naciji kazao da je sporazum pobjeda Azerbejdžana, a poraz Armenije, čiji premijer Nikol Pashinyan je pak kazao da je potpisivanje tog sporazuma bila teška odluka, ali da nije imao drugog izbora.

U Azerbejdžanu su građani izašli na ulice i proslavili sporazum, dok su u Armeniji građani izašli da protestiraju zbog potpisanog dokumenta.

Ruski predsjednik Vladimir Putin je o neredima u Jerevanu i mogućoj smjeni vlasti u Armeniji kazao da aktuelna situacija zahtijeva od Armenije da se konsolidira i ne krene putem eskalacije krize i raspadanja.

Ruski predsjednik Putin je također poručio da bi se odbijanje postignutog sporazuma o Nagorno-Karabahu od eventualnih novih političkih lidera Armenije pokazalo samoubilačkom odlukom.

Četiri rezolucije Vijeća sigurnosti UN-a i dvije rezolucije Generalne skupštine UN-a, kao i mnoge međunarodne organizacije, zahtijevaju povlačenje okupatorskih armenskih snaga iz Nagorno-Karabaha i još sedam okupiranih azerbejdžanskih regija.