1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Bağışıklık dostu: Ruşeym
Bağışıklık dostu: Ruşeym

Bağışıklık dostu: Ruşeym

Türkiye Diyetisyenler Derneği Konya İl Temsilcisi Uzm. Diyetisyen Şirin Kayhan Eser, “Doğanın altın sırrı buğdayın en değerli bölümü can kaynağı Ruşeym, insan vücudunun bağışıklık dostudur” dedi.

A+A-

Türkiye Diyetisyenler Derneği Konya İl Temsilcisi Uzm. Diyetisyen Şirin Kayhan Eser, “Doğanın altın sırrı buğdayın en değerli bölümü can kaynağı Ruşeym, insan vücudunun bağışıklık dostudur” dedi. “Bu salgın döneminde bağışıklık sistemimizi güçlü tutmanın önemini bir kez daha kavramış olduk” diyen Eser, “Doğanın alttın sırrı Ruşeym,  özellikle bu dönemde beslenmemizde yapacağımız küçük değişiklikler de bağışıklığımızı güçlendirerek bizi birçok hastalığa karşı koruyacaktır. 1 ton buğdaydan yalnızca 1 kg elde edilen Ruşeym, birçok vitamin ve mineral içermesiyle bağışıklığımızı güçlendirmek için oldukça kıymetli bir besindir. Yüksek oranda  E vit, B vit grubu vitaminler, folik asit, demir, lif, magnezyum, selenyum içermektedir. E vitamini, çok güçlü bir antioksidandır.  Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı korur. Vücutta hücre zarının dayanıklılığını sağlaması dolayısıyla bağışıklık sistemini destekler. Bu zengin içerik sayesinde faydası saymakla bitmez” diye konuştu.

‘RUŞEYM, HER YAŞTA TÜKETİLEBİLİR’

Beslenme açısından oldukça faydalı olan Ruşeym’in her yaşta tüketilebileceğini söyleyen Eser, “Her yaşta tüketilebilir ancak gluten hassasiyeti olan kişiler için uygun bir seçim değildir. Çorba, süt, yoğurt, salata gibi gıdaların içine 1-2 yemek kaşığı ilave edilerek tüketilebileceği gibi ekmek, makarna gibi gıdalarda da takviye olarak ekleyerek tüketebiliriz” şeklinde konuştu. 

HABERE YORUM KAT