1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Bakan Dönmez temmuzda diyerek duyurdu! Karadeniz gazı Türkiye'ye ulaşacak
Bakan Dönmez temmuzda diyerek duyurdu! Karadeniz gazı Türkiye'ye ulaşacak

Bakan Dönmez temmuzda diyerek duyurdu! Karadeniz gazı Türkiye'ye ulaşacak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez yaptığı açıklamada, "Karadeniz'de Temmuzda boruların deniz altına döşenmesi için ilk kaynağı yapacağız. Borular 2200 metre su derinliğinden geçecek" sözlerini kullandı.

A+A-

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, 5. Türkiye Enerji ve Doğal Kaynaklar Zirvesi'ne katıldı. 

Bakan Dönmez burada yaptığı konuşmada, 4'üncü sondaj gemisinin 2 ay sonra ilk sondajı için demir alacağını söyledi. 

KARADENİZ GAZI 2023'TE HİZMETE SUNULACAK

Diğer yandan Bakan Dönmez, Karadeniz'de keşfedilen gazın 2023 yılında hizmete sunulacağını belirterek, "Karadeniz'de keşfedilen gazı 2023 yılında kullanacağız. Gaz akış testleri başarıyla tamamlandı. Artan fiyatlar maliyetler üzerinde bir baskı oluşturuyor. Yerli doğalgazın devreye girmesiyle maliyetler azalacak." sözlerini kaydetti. 

YENİLENEBİLİR ENERJİDE TÜRKİYE BAHARI YAŞIYOR 

Dönmez Türkiye'nin enerji dönüşümünde en erken yol alan ülkelerden biri olduğunu ifade ederek, "Biz enerji dönüşümünü kaynaktan teknoloji üretimine kadar bütüncül bir perspektifte kendi iç dinamikleriyle harekete geçiren nadir ülkelerden biriyiz. Son dönemde enerji ve emtia fiyatlarında yaşanan hızlı artış bir kez daha gösterdi ki yerli kaynaklara dayanmayan bir sistemde enerji bağımsızlığından söz edemeyiz. Bugün enerji kurulu gücümüzün yüzde 65'i yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarına dayanıyor. Yenilenebilir enerjide ise adeta bir Türkiye baharı yaşanıyor. Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) ile başladığımız ve mini YEKA'larla sürdürdüğümüz süreç, yenilenebilir enerjinin dinamosu olmuş durumda. Bugüne kadar YEKA'larla 4 bin 250 megavatlık yarışmalarımızı tamamladık. Önümüzdeki dönem 2 bin 750 megavatlık yeni yarışmalarla inşallah 7 bin megavata ulaşacağız. YEKA RES-3'ün başvurularını 31 Mayıs'ta, YEKA GES-4'ün başvurularını 21 Haziran'da almaya başlayacağız." 

VATANDAŞIN MAĞDUR EDİLMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ 

Diğer yandan Isparta'da yaşanan elektrik kesintilerine ilişkin konuşan Dönmez, "Gereken yatırımların aksatılmaması konusunda şirketlerimizi sürekli uyarıyoruz. Bu kış Isparta'da yoğun kar yağışından dolayı elektrik sıkıntısı yaşandı. Bizler de olayın akabinde Isparta'ya intikal ettik ve bütün çalışmaları yerinde koordine ettik. Yapılan tetkikler sonucu bölgenin dağıtım şirketi Akdeniz Elektrik Dağıtım AŞ'nin gerekli iyileştirme, yenileme ve kapasite artırımı yatırımlarını zamanında yapmadığını tespit ettik. Şirkete toplamda 3 milyon 236 bin 666 liralık idari para cezası kesildi. Ayrıca her bir aboneye 109 lira, diğer abone gruplarına göre ise bağlantı gücüne göre 1307 liraya kadar ödeme yapılacak. Vatandaşlarımız ilgili dağıtım şirketine başvurarak söz konusu bedeli şirketten alabilecek. Burada şirket toplam 15 milyon 583 bin 459 lira tutarında tazminat ödeyecek. Uzun süreli kesintiler ve olaydan hemen sonra vatandaşlarımızın kullandıkları elektrikli araçların zarar görmesinden dolayı gereken bütün tazminatların şirket tarafından ödenmesine karar verildi. Vatandaşımızın hiçbir zaman mağdur edilmesine müsaade etmedik, etmeyeceğiz." dedi. 

TR HABER

HABERE YORUM KAT