Bakan Koca: İki aşılama arasındaki uzun süre antikor düzeyini düşürüyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aşılamanın vaka sayıları üzerinde etkili olduğunu belirterek, "Birinci doz aşı ile ikinci doz aşı arsındaki sürenin uzatılması antikor seviyesini düşürmektedir" dedi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 27 Ekim 2021 20:51
Bakan Koca: İki aşılama arasındaki uzun süre antikor düzeyini düşürüyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısı sonrası açıklama yaptı. 

Sağlık Bakanı Koca'nın açıklamalarından satır başları: 

"Rümeysa Şen'in 36 saat çalıştığı yönündeki bilgiler yanlıştır"

Bazı kliniklerde asistan hekimlerin 36 saat çalıştığı maalesef doğrudur. Doktor Rümeysa Şen'in kazadan önce 36 saat çalıştığı yönündeki bilgiler yanlıştır. Bu bilgi bizi uzun çalışma saatleri gerçeğinden uzak tutmaz. 24 saatlere varan çalışma sürelerini doğru bulmuyoruz. Biyolojik şartlarımızı zorlayacak çalışma süreleri kabul edilemez.

Kaç saat nöbet tutulması gerektiği konusunda karar verici olan başhekimlerdir. Uzun mesailer, yoğun nöbetler asistan hekimlerimizin muzdarip olduğu eski bir sorundur. Bakanlığımızın uygulama ile ilgili yönetmeliği ise tartışmaya yer bırakmayacak kadar açık.

"Ülkemizde 1 hekime 457 kişi düşmektedir"

Ülkemizde 1 hekime 457 kişi düşmektedir. Bu da çok ağır bir iş yükü demektir. Sağlık çalışanına şiddet uygulayanı dışlamak toplumun bir erdemi olacaktır. 

Atamaların mülakat olmadan puanlara göre yapılmasını sağlayacağız. Atamalar kısa süre içinde yapılacak.

"İki aşılama arasındaki uzun süre antikor düzeyini düşürüyor"

Birinci doz aşı ile ikinci doz aşı arsındaki sürenin uzatılması antikor seviyesini düşürmektedir. 2019 yılına göre 2020 yılında hayatını kaybeden gebe sayısında yaklaşık yüzde 52’lik bir artış var. Bu yıl da seyir geçen yıla benzer sürüyor. Koronavirüste belki önemli düşüşler henüz görmedik ancak dramatik ve ani yükselişler de görmüyoruz. İşte bunu sağlayan aşıdır.