Bakan Kurum TOKİ kura törenine bağlandı, Konya'nın rakamını açıkladı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, TOKİ eliyle Konya’nın Karapınar ilçesine kazandırılan yeni 185 konutun hak sahiplerinin belirlendiği kura çekim törenine video konferans sistemiyle katıldı. Bakan Kurum, yaptığı açıklamada, Konya’ya son 20 yılda yaklaşık 35 milyar liralık yatırım yaptıklarını ve 5 milyar lirayı aşkın onlarca yatırımın da devam ettiğini vurguladı.
Bakan Kurum TOKİ kura törenine bağlandı, Konya'nın rakamını açıkladı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Konya’nın Karapınar ilçesinde gerçekleştirilen Kura Çekim Töreni’ne video konferans sistemiyle katılarak Karapınar’a kazandırılan rezerv konutlardan 185’inin daha kura çekimini gerçekleştirmenin heyecanını, mutluluğunu ve coşkusunu yaşadıklarını belirtti.

karapinarda-kentsel-donusum-konutlari-kura-cekimi-yapildi-1.jpg

Konya’ya, millet bahçelerinden sosyal konuta, kentsel dönüşümden sıfır atığa, sokak sağlıklaştırma çalışmalarından tarihi kent meydanlarını yenilemeye ve yeni sanayi alanlarına kadar birçok alanda dev yatırımları hayata geçirdiklerini söyleyen Bakan Kurum, yapılan çalışmalara ilişkin şu detayları paylaştı:

“Bakanlık olarak son 20 yılda kadim başkentimiz Konya’mıza yaklaşık 35 milyar liralık yatırım yaptık. Şu an sahada 5 milyar lirayı aşkın onlarca yatırımımız devam ediyor. Son olarak geçtiğimiz aylarda Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle yatırım değeri 1 milyar 672 milyon lira olan 16 eserimizin açılışını hep birlikte gerçekleştirdik. TOKİ Başkanlığımızca inşa ettiğimiz 2 bin 208 sosyal konutumuzun anahtarlarını teslim ettik. Yine eski stat yerine kurduğumuz millet bahçemizin açılışını yaptık. İller Bankamız eliyle Türbe Önü Meydan Projemizdeki dükkânlarımızı, Konyalı esnaf kardeşlerimize teslim ettik. Konya’mızda, ecdadımızın bizlere emanet bıraktığı bahçe kültürünü yaşatmak için 2 buçuk milyon metrekare olan 16 millet bahçesi projemiz var. Gözümüzü Meram’a, Karapınar’a, Doğanhisar’a, Sarayönü’ne, Kadınhanı’na çeviriyor, buradaki millet bahçelerinde vatandaşlarımızın huzur içerisinde vakit geçirdiğine şahitlik ediyoruz.”

karapinarda-kentsel-donusum-konutlari-kura-cekimi-yapildi-2.jpg

“2 milyon 80 bin metrekare alanda 2 bin 690 dükkânın ve 134 ticari alanın bulunduğu Konya Sıfır Atık Sanayi Sitemizi inşa ediyoruz”

Bakanlık olarak “Yeni Sanayi Alanlarıyla Büyük Türkiye” hedefiyle 81 ilde şehrin içerisinde kalan tüm sanayi alanlarını yeni ve modern yerlere taşıdıklarını, bu kapsamda 4 etapta 2 milyon 80 bin metrekare alanda 2 bin 690 dükkânın ve 134 ticari alanın bulunduğu Konya Sıfır Atık Sanayi Sitesi’ni inşa ettiklerini aktaran Bakan Kurum, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Karapınar’ımızda bir yandan Kentsel Dönüşüm Rezerv alanımızda yeni yuvalarımızı tamamlarken diğer yandan Çetmi Camii’mizin restorasyon çalışmalarını tamamladık. Bir taraftan sokak güzelleştirme projelerimizi yaparken diğer yandan hemşerilerimizin ev talebini karşılamak için 317 konut, 5 dükkânlı ticaret merkezi ve camimizi sizlere armağan ettik. Hükûmet Konağımızın yapımını tamamlarken ilçemizin otopark, alt yapı ve atık sorunu kalmayacak demiştik. Atık su arıtma tesisimizi tamamladık, ticaret merkezi ve katlı otoparkımızı sizlere armağan ettik. İlçe Sağlık Müdürlüğü, Aile Sağlığı Merkezi ve 112 Acil Sağlık Binasını, Hotamış Aile Sağlığı Merkezi ve 112 Acil Sağlık İstasyonu’nu sizlerin hizmetine sunduk. 24 derslikli Cumhuriyet İlkokulumuzun yapımını tamamladık, gençlerimize armağan ettik. Kapalı hayvan pazarımızı, Atık Getirme Merkezimizi de hizmete sunduk. Bununla birlikte Ambalaj Atığı Geçici Depolama Alanı’nı da işletmeye alarak Karapınar’ımızın gençlerine buralarda istihdam sağladık.”

karapinarda-kentsel-donusum-konutlari-kura-cekimi-yapildi-3.jpg

Bakan Murat Kurum, sağlıklı konutlarıyla, tarihe meydan okuyan güçlü yapılarıyla, altyapısıyla, sosyal donatılarıyla, parkları, bağları, bahçeleriyle çocuklara mutluluk sunan bir Konya hayali olduklarının altını çizerek “Çünkü Bozkır’ın çocukları buna değer! Mevlâna diyarı buna değer! Karapınar buna değer!” sözleriyle konuşmasını noktaladı.

KONYA HABER

Etiketler :