Bakan Kurum'dan "Kanal İstanbul iptal edildi" iddialarına yanıt

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kanal İstanbul'un iptal edildiği iddialarına ilişkin açıklamalarda bulundu.
Bakan Kurum'dan "Kanal İstanbul iptal edildi" iddialarına yanıt

ÇEVRE, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'ndan, bazı basın yayın organlarında çıkan Kanal İstanbul Projesi'nin iptal edildiğine yönelik haberlere ilişkin açıklama yapıldı. Açıklamada, "Kanal İstanbul İmar Planları yürürlükte, vatandaşlarımızın itirazları kapsamında Bakanlık tarafından yeni bir imar uygulaması çalışması sürdürülmektedir" açıklamasını yaptı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, bugün, bazı basın yayın organlarında "Kanal İstanbul Projesi'nin de bulunduğu Rezerv Yapı Alanı'na yönelik halen geçerli olan imar planlarının bakanlıkça iptal edildiği" iddiaları üzerine açıklama yapılmasına gerek duyulduğu belirtilerek, şöyle denildi:

"İmar Planlarına Yönelik; bakanlığımızca Kanal İstanbul Projemizin de içinde bulunduğu 3 etaptan oluşan toplam 13 bin hektarlık alanın 1/100.000, 1/5000 ve 1/1000 ölçekli imar planlama süreci 2021 yılı içerisinde tamamlanmış olup, söz konusu planlar yürürlüktedir. Haberlerde iddia edildiği gibi imar planlarının iptal edildiği hususu gerçeği yansıtmamaktadır. İmar Uygulaması (parselasyon) işlemine yönelik; Kanal İstanbul Projemizin de içinde bulunduğu 3 etaptan oluşan imar planlarımızın uygulanmasını tesis edecek parselasyon işlemini 2022 yılı başında 1 ay olmak üzere askı ilanına çıkmıştık. Yaklaşık 19 bin parseli ilgilendiren parselasyon işleminin askı ilanı sürecinin tamamlanması akabinde bakanlığımızca yapılan, vatandaşlarımızın talep ve ihtiyaçları neticesinde yeni bir imar uygulama değişikliğidir. Örneğin Başakşehir ilçesi Şahintepe olarak bilinen mahallemizde vatandaşlarımızdan gelen talepleri değerlendirerek vatandaşımızın dile getirdiği düzeltmeleri bakanlık olarak yerine getiriyoruz. Bununla birlikte o bölgede kadimden beri köy merkezi dokusunda olan vatandaşlarımızın sorunlarını bakanlık olarak; muhtarlarımız ve belediyelerimiz ev sahipliğinde dinledik, kadimden gelen köy merkezi statüsündeki vatandaşlarımızın da sorunlarını giderecek gerekli düzeltmeleri yapma kararı aldık."

'KANAL İSTANBUL İMAR PLANLARI YÜRÜRLÜKTE'

Bakanlık olarak faaliyet alanlarında yürüttükleri her projede olduğu gibi parselasyon sürecinin de "biz yaptık oldu" zihniyetiyle yürütülmediğinin vurgulandığı açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Bu anlamda parselasyon işlemine yönelik her bir talebi titizlikle inceleyerek hakkaniyet çerçevesinde değerlendirdik ve gelen talepler kapsamında yeni bir parselasyon işlemi yapma kararı aldık. Askı süreci tamamlanan imar uygulaması işlemine yönelik vatandaşlarımız tarafından davalar açılmıştı, bu süreçte yargı mercilerimizin meşguliyetine sebebiyet vermemek adına; vatandaşlarımızın taleplerini değerlendirerek yeni bir parselasyon işlemi yapacağımızı ilgili yargı mercilerine bildirdik. Açılan davalarda da yargı mercilerince davaların konusuz kaldığı kararı verilmiştir. Vatandaşlarımıza söz verdiğimiz hiçbir süreci yarıda bırakmadık, bırakmayız. İmar uygulamasının askı sürecinde yapılan talepler kapsamında bakanlığımızca yeni bir imar uygulamasına ilişkin çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Kanal İstanbul İmar Planları yürürlükte, vatandaşlarımızın talepleri kapsamında bakanlık tarafından yeni bir imar uygulaması çalışması sürdürülmektedir." (DHA)