Bakan Murat Kurum’dan ilçelere yatırım müjdeleri

Konya’yı ve ilçelerini ziyaret eden Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Yunak, Çeltik ve Akşehir İlçelerinde devam eden projeleri inceledi.
Bakan Murat Kurum’dan ilçelere yatırım müjdeleri

Konya’yı ve ilçelerini ziyaret eden Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Yunak, Çeltik ve Akşehir İlçelerinde devam eden projeleri inceledi. İlçelerde yapılacak olan yatırımlar hakkında da çeşitli müjdeler veren Bakan Murat Kurum, bir taraftan Anadolu’daki projeleri gerçekleştirirken diğer taraftan da Marmara’daki musilajla ilgili çalışmaları kararlı bir şekilde yürüttüklerinin altını çizdi.

 

Bakan Murat Kurum’un kentteki ilk durağı Çeltik ilçesi oldu. Ankara’dan karayoluyla ilçeye gelen Bakan Kurum, ayağının tozuyla Yeni Sanayii Sitesi’nin inşaat alanını inceledi. 96 adet dükkân ve 8 galerisi bulunan sanayi sitesinin yapımı hakkında yetkililerden bilgi aldı. 2021 Mart ayında başlanan sanayi sitesinin 2022'nin Şubat ayında bitirilmesi planlanırken, 2021 Kasım ayında bitirilip teslim edilmesi planlanmakta. Yeni Sanayi sitesinin toplam yatırım bedeli ise 16 milyon TL. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Konya Çeltik İlçesi Belediye Başkanı Ali Meşe'yi makamında ziyaret etti, ilçede gerçekleştirilen çevre ve şehircilik projeleri hakkında başkan Meşe ile istişarelerde bulundu. Bakan Kurum, Çeltik Belediyesi anı defterini imzaladı. Çeltik de Mevlana Caddesi'nde bulunan esnafla da selamlaşan Bakan Murat Kurum, esnafın taleplerini dinleyerek hayırlı kazançlar diledi. Bakan Kurum daha sonra ise Yunak İlçesi’ne geçerek incelemelerine devam etti. Yunak Belediyesi’ni ziyaret eden Bakan Kurum daha sonra ise Yunak çarşısı esnafını ziyaret ederek sohbet etti. Yapımı devam eden TOKİ İnşaat Alanını da inceleyen Bakan Kurum daha sonra ise Akşehir İlçesi’ne geçti. Akşehir’de  Rüştü Bey Hanı Restorasyon çalışmasını inceleyen Kurum burada da esnafı ziyaret etti. Akşehir’de Dudu Kadın Çarşısı’nın açılışını yapan Bakan Kurum daha sonra Akşehir Belediyesi’ni ziyaret etti.

’SANAYİ SİTESİNİ ÇELTİK’E KAZANDIRACAĞIZ’

Çeltik İlçesi’ni ziyareti sonrası açıklamalarda bulunan Bakan Kurum, “Konya’ya hep birlikte hizmet etmeye çalışıyoruz. Sabahleyin Çeltik ilçemizi ziyaret ederek güne başladık. Çeltik, bozkırın verimli arazilerinin bulunduğu, hem bölgesinde tarıma ve istihdama katkı sağlayan hem de ülkemiz adına hem tarım hem de hayvancılık alanında çok büyük katma değeri olan ilçelerden bir tanesi. İlçemizin merkezinde olan sanayi tesislerimizi, ilçe dışına taşıma projemizi yerinde inceledik. Yılsonuna kadar tamamlayacağımız 80 dükkanlı sanayi sitemizi Çeltik’e kazandırmış olacağız. Bunun dışında belediye hizmet binamız bitme aşamasına geldi. Şehrin hemen merkezinde bulunan belediye binamızı yıkarak Çeltik’e bir meydan kazandırmak için projemizi tamamladık. Büyükşehir belediyemiz oradaki düzenlemeyi yapacak. Yeni belediye binasını ise İller Bankası Genel Müdürlüğümüz, belediyemizle birlikte tamamladı. Bakanlığımız, ilçemize gerek sanayi sitesinin yapımı gerek belediye binasının yapımı anlamında hem hibe hem kredi destekleri sağladı. Vatandaşlarımıza daha iyi hizmet vermek için Çeltik’te çevre düzenlemesi projesi kapsamında yine yenilenebilir enerjilerden faydalanmak için güneş enerji sistemini hayata geçirmek üzere hibe desteklerinde bulunduk. Çeltik Belediyesi’ne gerek temizlik araçları gerekse de yol yapım araçları noktasında destek olduk. Hem istihdama hem tarıma katkı sağlayacak adımlarımızı böylece attık. Bölgenin canlanması adına bir çok yatırımı yapmaya devam ediyoruz. Atıl hazine arazilerini kamuya kazandırmak adına Bakanlığımız, TOKİ Genel Müdürlüğümüz, İller Bankası ve belediyelerimiz ortak çalışma yürütüyor” dedi.

‘YUNAK’A SOSYAL KONUT MÜJDESİ’

Çeltik ziyaretinden sonra Yunak’a geçen Bakan Kurum, buradaki ziyaretini ise şu şekilde anlattı: “Yunak ilçemizde ziyaretlerimizi gerçekleştirdik. Belediyemizi ziyaret ederek, vatandaşlarımızın talepleri doğrultusunda yapılması istenen işleri istişare ettik. Bu kapsamda muhtarlarımız ve vatandaşlarımız yoğun bir şekilde bölgelerinde yol ve içme suyuna ilişkin taleplerde bulundu. Büyükşehir Belediyemiz, Valilik aracılığıyla ekiplerini buraya göndermek suretiyle bütün gelen talepleri öncelik sırasına göre düzenleyerek karşılayacak. Yunak Belediyesi’ne de Bakanlık olarak 2 milyonu hibe olmak üzere 4 milyon lira da krediyle birlikte toplamda 6 milyon lira destek sağlamış olduk. Bu kapsamda, merkezde 5 mahallemizdeki eksik olan yollara ve çevre düzenlemelerine ilişkin çalışmalarını belediyemiz hızlı bir şekilde giderecek. Yine 5 mahallemize de çocuk parkının yapımını belediyemiz gerçekleştirecek. Gelen talep üzerine Yunak’ta yaşayan hemşerilerimizin ihtiyacını karşılamak adına TOKİ Başkanlığımız 200 tane sosyal konutun yıl sonuna kadar talep alımı ve ihalesini yapacak. 96 konutumuz zaten bitme aşamasına geldi, bu konutlarımızın teslimlerini de bu yıl içerisinde yapacağız. Bunların dışında Yunak’a kamu hizmetlerini daha iyi verebilmek adına Tarım İlçe Müdürlüğü binamızı Büyükşehir Belediyemizle birlikte yürüteceğiz. Yine sanayi ihtiyacını gidermek adına da dönüşüm sürecini Bakanlığımız ve Büyükşehir Belediyemiz birlikte yapacak. İlçe Emniyet Müdürlüğü hizmetlerinin daha iyi yürütülmesi adına ise Valiliğimiz ile İçişleri Bakanlığımız süreci birlikte yürütecek.”

‘BÜYÜKŞEHİR VE İLÇE BELEDİYELERİMİZE DESTEK VERECEĞİZ’

Yunak merkezindeki imar planına yönelik bir talebin olduğunu ve bunu gerçekleştirmek için adımlar atıldığını kaydeden Kurum, “ Büyükşehir Belediyemiz ekiplerini göndererek sosyal dokunun bozulmayacağı, mahalle kültürünün yaşatılacağı, sosyal donatı alanlarının olacağı az katlı bir imar planı çalışmasını da yapacak. Bu kapsamda hazine arazilerini, Yunak’ın sosyal donatı ihtiyaçlarının giderilmesi amacıyla Bakanlık olarak biz de Büyükşehir Belediyemize ve ilçe belediyemize destek vereceğiz. İmar planı çalışmasını da böylece başlatmış olacağız. Bugüne kadar Yunak ilçemizde İller Bankası Genel Müdürlüğümüz kanalıyla içme suyundan kanalizasyona, atık su arıtma tesislerine kadar 8 projede 27 milyon lira destek sağladık ve yine bakanlık olarak desteklerimiz devam ediyor. Yunak’ın tamamında sıfır atık uygulamasını yapmak amacıyla Fatih Mahallesinde bir sıfır atık tesisi açılışı gerçekleştirdik. Bu kapsamda 27 kardeşimiz istihdam edecek. Yunak çerçevesinde yıllık 1 milyon lira tasarruf sağlayacak bir tesisi de Yunak’ımıza kazandırmış olduk. Eşme ve Fatih Mahallerimizdeki kanalizasyon şebekemizin yenilenmesi, Sevinç Mahallesindeki içme suyu şebekesi ve Piribeyli Mahallemizde de yeni içme suyu deposu için çalışmalarımızı başlattık. Bu kapsamda İller Bankası Genel Müdürlüğümüz Yunak belediyemizle birlikte çalışmaları yürütüyor. Harunlar, Yeşilyayla ve Koçyazı yollarının kaplaması ve asfalt çalışmalarının yapılması için de çalışmalarımızı başlattık. Gelen taleplerle birlikte Yunak’ı meydanlarıyla, imar planı çalışmasıyla, sosyal konutuyla, kentsel dönüşüm projesiyle çok daha güzel hale getirecek adımları atıyor olacağız.” şeklinde konuştu.

‘MARMARA’MIZI KORUYACAĞIZ’

Kurum, bir taraftan Anadolu’daki projeleri gerçekleştirirken diğer taraftan da Marmara’daki musilaja ilgili çalışmalarını kararlı bir şekilde yürüttüklerinin altını çizdi. Kurum sözlerine şöyle devam etti: “ Bugüne kadar yaklaşık 7 bin denetim yaptık. Bu çerçevede 14 milyon lira idari para cezası uyguladık ve toplamda 26 işletmeye de men cezası verdik. İşletmeleri bu noktada denetleyerek Marmara’mızı korumak adına adımlarımızı atıyoruz. Yalova’da 3 Balıkesir’de 5, Tekirdağ’da 12, Kocaeli’nde 1 ve İstanbul’da 5 işletme olmak üzere 26 tesisin yine işletmesini kapatmak cezası vermek suretiyle denetimlerimizi yaptık. Temizlik çerçevesinde 20’inci günümüzü geride bıraktık. Toplamda 475 noktada 7 ilimizde müsilajla ilgili temizlik çalışmalarımız devam ediyor. 20 günlük sürede toplamda yaklaşık 7 bin 932 metre küp müsilajın temizlenerek bertaraf olmasını sağladık. 22 maddelik eylem planı çerçevesinde akademisyenlerimizle birlikte adımlarımızı hayata geçiriyoruz. Mecliste atık su arıtma tesislerinin, çevre yatırımlarının yap işlet devret modeliyle yapılabilmesine imkan sağlayacak bir düzenlemeyi meclisimizle birlikte çalıştık. Bu hafta meclisimiz ve değerli vekillerimiz bu görüşmeleri yapmak suretiyle bu noktada belediyelerin yapmasına imkan sağlayacak adımları atıyoruz. Diğer taraftan vatandaşımızın sağlığını, huzurunu, güvenliğini ilgilendiren çevre yatırımlarını yapmaması durumunda bakanlığımızın ihtarına mütakip bu durumun devam etmesi halinde bakanlık olarak reysen yapılabilmenin düzenlemesini meclisimizde görüşüyoruz. Bu çerçevede hedefimiz Marmara’mızı, güzel Türkiye’mizi, koruyacak adımları kararlı bir şekilde atmaktır.”

‘MARMARA DÜNDEN DAHA İYİ HALE GELECEK’

Eylem planındaki maddeleri belirtilen tarihten daha önce yapılmak suretiyle Marmara’yı koruma altına almaya çalıştıklarını dile getiren Kurum, “ Her şey planladığımız şekliyle yürütülüyor. Bilim insanlarımızla birlikte gerek biyolojik gerek teknik çalışmaları yürütüyoruz. Bir taraftan temizlik yapıyoruz bir taraftan denetimlerimizi devam ettiriyoruz bir taraftan kısa vadede atılacak olan adımları atmaya çalışıyoruz. Uzun vadede yapılacak planlar çerçevesinde Marmara’mızı dünden daha iyi hale getirecek adımlarımızı da hep birlikte atmaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

kurum-konya-ziyaretleri-1.jpg

kurum-konya-ziyaretleri-2.jpg

kurum-konya-ziyaretleri-3.jpg

kurum-konya-ziyaretleri-4.jpg

kurum-konya-ziyaretleri-5.jpg

kurum-konya-ziyaretleri-6.jpg

kurum-konya-ziyaretleri-7.jpg

kurum-konya-ziyaretleri-8.jpg

kurum-konya-ziyaretleri-9.jpg

kurum-konya-ziyaretleri-10.jpg

SEYFULLAH KOYUNCU / YENİ HABER GAZETESİ