1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Bakanlık'tan 'kart bilgileri çalındı' iddialarına açıklama
Bakanlık'tan 'kart bilgileri çalındı' iddialarına açıklama

Bakanlık'tan 'kart bilgileri çalındı' iddialarına açıklama

Binlerce kişinin kredi kartı bilgilerinin çalındığı iddiasına ilişkin açıklama yapan Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, "Bankalarla iletişime geçildi, kart bilgilerinin tamamının sızdırılması söz konusu değil" dedi.

A+A-

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, binlerce kişinin kredi kartı bilgilerinin çalınması iddiasına ilişkin konuştu.

Burada kredi kartı bilgilerinin tamamı olmaksızın Bank Identification Code, yani banka kodu denilen ilk 6 haneli kod ile kişi isimlerinin yer aldığını gördüklerini belirten Sayan, bunun birçok doğrulama sisteminde bulunduğunu, incelemelerin sürdüğünü söyledi.

Bankalarla iletişime geçildiğini ifade eden Sayan, "Arkadaşlarımız titizlikle çalışmalarını sürdürüyor. Bütün alışveriş sitelerinde kullanıcıların güvenlik önlemi almasını önemsiyoruz. Alışverişlerde sanal kart kullanımını ve bunun limitini kendinizin belirlemesini şiddetle tavsiye ediyoruz." dedi.

BKM'DEN DE AÇIKLAMA GELDİ

İddialarla ilgili bir açıklama da Bankalararası Kart Merkezinden (BKM) geldi. BKM tarafından yapılan açıklamada haberlerin yakından takip edildiği belirtilerek şöyle devam edildi:

"Banka kartı ve kredi kartları kanun ve yönetmeliklerine göre ülkemizde tüm ödeme kartları, kullanıcıları dolandırıcılık risklerine karşı güncel uluslararası standartlarla korunmaktadır. Türkiye’de faaliyet gösteren tüm kart çıkaran kuruluşlar, güvenlik hizmetleri ve sahtekarlıkla mücadele eden çözümleriyle kart bilgilerini sıkı bir biçimde korumaya her daim özen göstermektedir. Bu kapsamda, zaman zaman bazı internet sitelerinden çalındığı iddia edilen kartlara ilişkin işlemler, kart çıkaran kuruluşlar tarafından yakından takip edilerek gerekli önlemler alınmaktadır."

NE OLMUŞTU?

400 binden fazla Türk'ün kredi ve banka kartı bilgilerinin satıldığı iddiaları dün gündeme bomba gibi düşmüştü. Söz konusu iddialar sonrası vatandaşları korku sarmış ve "Acaba benim de bilgilerim çalındı mı?" sorusunun yanıtı merak edilir olmuştu.

HABER 7

HABERE YORUM KAT