1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Balık tüketimi artırılsın!
Balık tüketimi artırılsın!

Balık tüketimi artırılsın!

Tarım ve Orman Bakanlığının balık tüketiminin artması için vereceği işlenmiş su ürünleri desteğiyle tüketiciye zincir marketlerde kılçığı ayıklanmış, fileto haline getirilmiş pişirmeye hazır paketlenmiş ürünler sunulacak.

A+A-

Tarım ve Orman Bakanlığı, Türkiye’de balık tüketiminin artırılması, vatandaşların sağlıklı ve hijyenik şartlarda işlenmiş ürünlere daha ekonomik olarak ulaşması için yeni bir destek vermeye başlayacak. Balık tüketiminin artırılması için okullarda eğitimin de verilmesi gerektiğini ifade eden Balıkçı Hali Esnafı Mevlüt Sarıkaya, “Yaklaşık 45 yıldır bu işi yapıyorum. Konya’mız daha çok hamur işlerini ön planda tutan bir bölgemizdir. Balık tüketimi Türk mutfağına sonradan girmiştir. İç Anadolu olarak Konyalı vatandaşlarımız Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık aylarında balık tüketir. Havaların ısınması ve Kovid-19 nedeniyle vatandaşın balığa olan rağbeti daha da azalmış durumdadır” dedi.  

balikci-hali-esnafi-mevlut-sarikaya-1.jpg

‘YENİ NESLE BALIK TÜKETİMİ AŞILANMALI’

Yeni nesle balık tüketiminin aşılanması gerektiğinin altını çizen Balıkçı Mevlüt Sarıkaya, “Balık tüketimini artırmak için balığın okul müfredatlarına konulup yeni nesle aşılanması ve bilgilendirilmesi için çalışmalar yapılması daha sağlıklı olacaktır. Çocuklarımız haftada iki kere balık tüketmelidir. Haftada iki gün balık tüketmek vücut sağlığı, protein ve vitamin açısından etkili olacaktır. Balık vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir. Hamile bayanların, orta yaş grubun da balık tüketmeleri için ilk önce bunu eğitimcilerin ele alması gerekmektedir ” şeklinde konuştu.

balikci-hali-esnafi-mevlut-sarikaya-2.jpg

YAZ MEVSİMİNDE HANGİ BALIK TÜKETİLMELİ?

Vatandaşların, havaların sıcak olduğu bu dönemlerde fırın buğulama ve ızgara balık tüketmelerini tavsiye eden Balıkçı Mevlüt, “Çünkü yağda kızartılan balıklarda yüzde 50 protein kaybı olur. Bunların içerisinde Çupra, Deniz levrekleri, alabalıklar ve somonlar bolca tüketilen balıklar arasında yer almaktadır. Mevsimsel olarak senatör ve sazan balıklarını da tercih edebilirler. Bu mevsimler balıkçıların sıkıntılı dönemleridir. Eylül’den sonra sezon açılırsa inşallah en iyi balıkları vermemiz için elimizden gelen hizmeti sağlamaya gayret göstereceğiz” ifadelerine yer verdi.

balikci-hali-esnafi-mevlut-sarikaya-3.jpg

BALIK FİYATLARI

Balık fiyatları hakkında bilgi veren Sarıkaya, “Sonuç olarak bir eve bir balığın girmesi sağlık açısından daha iyi olacaktır. Balıklarımız 20 ile 50 TL arasında değişir. Alabalık 20 TL, Kırmızı Etli Somon 30 TL, Deniz Levrekleri 30-40 ve 50 TL arasında değişiyor. Çupramız 40 TL, Sazanlarımız 5-18 ve 20 TL arasında değişiyor. Bunların yanında Senatör, Orta Levrek ve Dişli dediğimiz göl balıklarımız vardır bunlar da 25-30 TL arasında devam ediyor. Vücudun üretmediği proteinleri dışarıdan alacağımız için mutlaka sofralarda balığın yer alması gerektiğine inanıyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

SÜMEYRA KENESARI / YENİ HABER GAZETESİ

HABERE YORUM KAT