1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Barajsız üniversite haksızlık getirmeyecek
Barajsız üniversite haksızlık getirmeyecek

Barajsız üniversite haksızlık getirmeyecek

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM tarafından, hafta sonu yapılan Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (2022-YKS) en fazla adayın başvurduğu YKS oldu. Üniversiteye girişlerde baraj puanının kaldırıldığı ilk sınav olan YKS’de öğrencilerin bu konudaki merak ettiklerini Özel Dershaneler Birliği (ÖZDEBİR) Başkanı Naci Atalay değerlendirdi.

A+A-

Bu sene üniversiteye girişte baraj puanı uygulaması kaldırıldı. Öğrenciler ilk kez barajsız tercih yapacakları sonuçları beklerken, Özel Eğitim-Öğretim Derneği (ÖZDEBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Naci üniversiteye girmeye hazırlanan öğrencilerin bu konuda endişe duymamaları gerektiğini söyledi. Baraj uygulamasının kalmasının puan sıralamasını etkilemeyeceğinin altını çizen Erdem, Atalay, bu yıl barajın kaldırılıyor olması sınava giren öğrencilerde herhangi bir tedirginlik yaratmaması gerektiğini söyledi. Özellikle yüksek puanlı; Tıp, mühendislik, hukuk gibi bölümleri tercih edecek öğrencilerin puanlarını, sıralamalarını değiştirecek bir durum söz konusu olmadığının altını çizen Atalay, “Bu düzenleme daha çok boş kalan vakıf üniversitelerimizin dolması, öğrenci alabilmesi için yapılmıştır. Çok az neti olan ve daha önceki yıllarda üniversite okuyamayan için üniversite okuma imkanı getiren bir düzenlemedir. Bu sistem üniversiteye girişte herhangi bir sorun teşkil etmeyecek ve üst dilimlerdeki öğrencilerin tercihlerinde kesinlikle etkili olmayacaktır” dedi. Atalay öğrencilerin tercih ve meslek seçiminin önemine değindi. Atalay, başkalarının istediği bölümlere değil öğrencinin kendi istediği bölümü tercih etmesi gerektiğini belirterek, “Öğrenciler tercih yaparken severek okuyacakları bölümleri tercih etmeliler. Bunun için öğrenci kendini iyi tanımalı, yeteneklerini bilmeli sonra da tercih edeceği mesleğin özelliklerini tanımalıdır. Günlük hayatta başarılı insanlar mesleğini severek yapan insanlardır. Bu insanlar başarılı oldukları kadar da mutludurlar. Nasıl çok para kazanırım düşüncesinden ziyade, ‘Nasıl mutlu ve başarılı olurum, topluma en iyi şekilde hizmet etmem için hangi mesleği seçmeliyim’ düşüncesi önemlidir. Seçilecek mesleği yapan insanlarla görüşülmeli, onlardan mesleğin özelliklerini, zorluklarını öğrendikten sonra ve detaylı bilgiler alındıktan sonra tercih yapılmalıdır” dedi.

whatsapp-image-2022-06-21-at-12-50-43-1.jpeg

‘YETENEĞE GÖRE TERCİH YAPILMALI’

Geçtiğimiz gün MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin gündeme getirdiği ‘Sınavsız üniversiteye girme’ konusunu da değerlendiren Naci Atalay, bu tartışmaların 20 yıldır süregeldiğini hatırlattı. Birçok kişinin bu fikre sıcak baktığını fakat böyle bir uygulamanın mümkün olmayacağını söyleyen Atalay, “Bu konuda da ‘Çocuklar sınavsız üniversiteye girsin, sınava ne gerek var’ düşüncesi önde geliyor. Elbette ki bu düşünce herkesin, özellikle de öğrencilerin hoşuna gidiyor. Ancak bu mümkün değil. Ülkemizin bugünkü şartları ve imkanları bunun olmayacağını gösteriyor. Tıp isteyenleri sınavsız doktor, hukuk isteyenleri sınavsız avukat, hakim, savcı yapabilmek mümkün değil. Ancak yeni düzenleme yapılarak çocuklarımızın daha ilkokul ve ortaokullardan seçilerek yetenekli olduğu alanlara yönlendirilebilir. Meslek okulları daha işlevsel hale getirilerek belirli bir puanın üzerinde notu olan öğrenciler belli üniversitelere gidebilir şeklinde yönlendirmeler yapılabilir.

3 MİLYON 243 BİN ADAY ÜNİVERSİTE İÇİN YARIŞTI

Geçtiğimiz hafta sonu Üç oturum halinde gerçekleştirilen 2022-YKS'nin, 18 Haziran Cumartesi sabah Temel Yeterlik Testi (TYT), 19 Haziran Pazar sabah Alan Yeterlik Testleri (AYT), aynı gün öğleden sonra Yabancı Dil Testi (YDT) olmak üzere gerçekleşti.  2022-YKS'ye başvuranların sayısının yüzde 24,36'lık artışla 3 milyon 243 bin 425'e yükseldi. •SERVET R. ÇOLAK

HABERE YORUM KAT