1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Başkan Mustafa Kavuş: Bambaşka bir Meram olacak
Başkan Mustafa Kavuş: Bambaşka bir Meram olacak

Başkan Mustafa Kavuş: Bambaşka bir Meram olacak

Pandemi sürecinde belediyecilik çalışmalarından ödün vermediklerini ifade eden Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, ‘Vatandaşımızı hiçbir zaman yalnız bırakmadık. Çalışmalarımız ve projelerimiz devam ediyor. Çok yakın bir zamanda bambaşka bir Meram İlçesi göreceğiz” dedi.

A+A-

Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, Yeni Haber Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Lokman Koyuncuoğlu, Genel Müdür Ahmet Ergan, Yazı İşleri Müdürü Seyfullah Koyuncu, Haber Koordinatörü Hüseyin Koyuncuoğlu ve Muhabir Sümeyra Kenesarı’yı ağırladı. Büyükşehir Belediyesi ve merkez belediyelerle birlikte hareket ettiklerini vurgulayan Başkan Mustafa Kavuş, “Pandemi sürecinde Meram İlçemizde kendimizi aşan çalışmalar yaptık. Ayrıca Büyükşehir, Selçuklu ve Karatay ilçelerimizle de ortak hareket ettik. Alınan tedbirlerde de, sıkıntıya düşen vatandaşlara yapılan yardımlarda da birlikte çalıştık. Ayrıca yardımlar konusunda protokol imzaladık. Bundan sonra bütün sosyal yardımlarımızı beraber yapıyoruz. Hangi ilçeyi ilgilendiriyorsa o ilçeyle büyükşehir birlikte hareket etmektedir. Kartlarımız ortaktır ve üstlerinde her iki belediyenin de logosu bulunmaktadır. Beraber yük paylaşımı yaparak daha çok vatandaşa ulaşmış oluyoruz. Ortak çalışmaktan da bereket doğuyor. Ulaşamadığımız kişilere de ulaşmış oluyoruz. Büyükşehir, taşradaki vatandaşlarımıza da merkez ilçe belediyelerimiz sayesinde ulaşmış oluyor” ifadelerini kullandı.

meram-belediyesi-yeni-haber-gazetesi-1.jpg

‘TÜRKİYE’DE İLKLERE İMZA ATTIK’

Meram Belediyesi olarak bazı çalışmaları Türkiye’de ilk yapanlardan olduklarını kaydeden Başkan Kavuş, “Vefa Sosyal Destek ekibimizi, bununla ilgili bir kararname çıkmadan 3 gün önce kurmuştuk. Konya’da ilk biz kurduk, Türkiye’de de ilk kuran belediyelerden biri olduk. Hem riskli hem de planlaması zordu. Fakat arkadaşlarımız yükün altından fazlasıyla kalktılar. Sonra Türkiye çapında Vefa Destek Ekipleri kurulunca bizim ekibimizin önceliğinde, kaymakamlığımızın başkanlığında hep beraber bir havuzda o işi 10 üzerinden 10 olacak şekilde yürüttük” dedi.

meram-belediyesi-yeni-haber-gazetesi-4.jpg

VEFA SOSYAL DESTEK EKİPLERİ ÖRNEK OLDU

Meram Vefa Sosyal Destek Ekiplerinin vatandaşların her zaman yardımına koştuğunu belirten Başkan Kavuş, “Meram’da eski mahallemiz fazlaca bulunmaktadır. Eski mahallelerimizde de komşuluk ilişkileri ve yardımlaşmalar da fazlaca yapılmaktadır. Vefa Sosyal Destek ekiplerimiz de özellikle eski mahallelerimizde vatandaşlarımızın tüm ihtiyaçlarını karşılaşmıştır. Maaş çekmeden tutun da market alışverişi, pazar, eczane işlerine kadar her işi yapmıştır. Hem 65 yaş üstü vatandaşlarımıza, hem de yasakların olduğu günlerde herkese yardımcı olduk. Özellikle ihtiyar vatandaşlarımızdan yardımda bulunan gençlerimizin yakıt parasını karşılamak isteyenler, etliekmek ısmarlamak isteyenler oldu. Bunlar bizleri çok duygulandırdı. Çalışmalarımıza ayrıca muhtarlarımız da destek verdi. Çok dualar aldık. Pandemi sürecinde Kızılay’la birlikte yemek de dağıttık” şeklinde konuştu.

meram-belediyesi-yeni-haber-gazetesi-3.jpg

‘HİJYEN KONUSUNDA HASSAS DAVRANDIK’

Özellikle pandemi sürecinde hijyen konusuna özel önem verdiklerini söyleyen Başkan Kavuş, “Pandemiden kaynaklı son 4 aylık süreçte özel çalışmalar yaptık. Bunları bu dönem yapınca kıymeti vardı. Örneğin karla mücadele yalnız yoğun şekilde kar yağdığında yapılır. Biz de bunun gibi pandemi döneminde önemli çalışmalara imza attık. Bu dönemde büyük önem arz eden hijyen hususuna ayrıca dikkat ettik. Vatandaşın rahatsız olduğu çöp kokusu, çöplerin alınması ve haşereyle mücadele gibi konularda hassas davrandık. Bunu iyi yaparsanız iyi belediyesinizdir. Bu dönemde asfalt çalışmasını  kimse görmez. Şu anda gözüken iş budur. Dolayısıyla her dönemde gerekli neyse ona yükleniriz. Yeri geldiğinde havanın sıcaklığı veya soğukluğuyla ilgili gerekli konularda büyükşehirle de ortak çalışmalar yürütmekteyiz. 12 aylık zaman diliminde ihtiyaç neyse o konuda çalışmalar sürdürmekteyiz” dedi.

 

BELEDİYECİLİK İŞLEMLERİ ARTIK DİJİTAL ORTAMDA

Meram Belediyesi olarak tüm işlemleri dijital ortamdan çözmeye çalıştıklarını dile getiren Başkan Kavuş, ”Özellikle bu süreçte dijitalin önemi daha da arttı. Belediyemizle ilgili tüm işlemleri dijital ortamdan çözmeye çalışıyoruz. Bünyemizde bulunan Bizim Meram Masası’nda işler çok daha hızlı çözülüyor. Belediye binamızda işini çözmek için dolaşan insan sayısı Bizim Meram Masası sayesinde yarı yarıya düşmüş oldu. Çok ciddi bir yük aldı. Oradaki 8 arkadaşımız, belediyeye gelen kişilerin yüzde 70’inin işini çözmektedir. İşin başından takip sürecine ve sonuçlandırılmasına kadar ilgilenmektedirler. Eğer iş sonuçlandırılamasa da yine kendilerine bilgi vermektedirler. Eğer evrak alınacaksa vatandaşı davet edip evraklarını teslim ediyorlar. Hem içeride sükûnet oluşuyor hem de işleri hızlanmış oluyor. Sürecin her aşamasında hem SMS hem de mail yoluyla vatandaş bilgilendiriliyor. Herkesin işlerini içeride takip eden personelimiz bulunmuş oluyor” diye konuştu.

meram-belediyesi-yeni-haber-gazetesi-5.jpg

‘YERİ GELİR UÇAĞA, YERİ GELİR BİSİKLETE BİNERİZ’

Belediye Başkanı olarak uygun zamanlarda bisikleti tercih ettiğini söyleyen Başkan Kavuş, “Havanın güzel olduğu günlerde belediye gelip giderken bisiklet kullanıyorum. Çantamı seleye koyuyorum. Rahat bir şekilde işimin başına geliyorum. Fakat bunu paylaşmıyorum. Amacım bunun reklamını yapmak değil. Doğal bir gereklilik olarak yapıyorum. Yolda giderken birisi çekerse de saygı duyarız ama bunu yayalım diye özellikle yaptığımız olmadı. Yeri gelir uçağa, yeri gelir bisiklete bineriz. Bunu insanların bilmesi lazım. Sadece makam arabalarında gezen insanlar değiliz, hiç olmadık. 15 yıl Büyükşehir Belediyesinde çalıştım. Hep kendi arabama bindim. Makam arabamın olmasını, şoförüm olmasını istemedim. Makamım da orada yüksekti ama kullanmadım. Devlet bize bir maaş veriyor. Oradan 300 lirasını yakıta ayırdığımda bir şey kaybetmedim ama işimin hakkını vermiş olduğuma inanıyorum” ifadelerini kullandı.

‘YER ALTI OTOPARKI, PARK SORUNUNU ÇÖZDÜ’

Konya’nın merkezinde park probleminin yer altı otoparkıyla çözüme kavuştuğunu belirten Başkan Kavuş, “Büyükşehir Belediyemizin yaptığı Eski Buğday Pazarının altındaki otopark şu anda yüzde 50 doludur. Açık alandaki bütün araçları saydırdım. En yoğun olduğu gündeki araç sayısının kapasitesinden çok daha fazla alanımız yer altı otoparkımızda bulunmaktadır. Oradaki inşaat da bitmek üzere. İnşallah bittiğinde alanımız genişlemiş olacak. Yer altı otoparkın kullanışı da daha kolay hale gelmiş olacak. Şu anda insanlar yola koyarak işlerini hallediyorlar. Ayrıca Şükran Mahallemizdeki parsellerin tamamının altı otoparktır” dedi.

meram-belediyesi-yeni-haber-gazetesi-2.jpg

‘ŞÜKRAN MAHALLESİ, KONYA’NIN ÜZERİNDE DURDUĞU KONUYDU’

Şükran Mahallesi konusuna da açıklık getiren Başkan Kavuş, “Şükran Mahallesi, sadece Meram’ın değil, Konya’nın üzerinde durduğu bir konuydu. 2016’da başladı. Fikir iyi, niyet iyi, proje de güzel. Daha önce hazırlanan projeyi biraz daha revize ederek son haline getirdik. Projeyi sil baştan yapmadık. Eski başkanların hepsi de bizim başkanımızdır. Teşkilatçılık gereği ve insani olarak baktığımız zaman hepsi kendi dönemlerinde hizmet etmiş başkanlardır. Bizim de hedefimiz hepsinden daha fazla hizmet etmeye çalışmaktır. Bu bir bayrak yarışıdır. Aldığınız şeyin üzerine koymazsanız manası yoktur. Fatma Hanım, Serdar Bey, Refik Bey…hepsi başkanlarımızdı. Görevleri tamamlandı ve görev bizlere nasip oldu. Şükran Mahallesi, hem kazılardan dolayı hem inşaat sektöründeki sıkıntılardan dolayı yılan hikayesine dönerek bugüne kadar geldi. Bugün itibariyle bakanımız destek vermese yine başlayacak durumda değildik. Ciddi maliyetler söz konusu. Şuanda projemizde aşama kaydettik. Bu noktada desteklerinden ötürü de Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum’a teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

‘SEÇİM DÖNEMİNDE 35 BİN KİŞİYLE GÖRÜŞTÜK’

Belediye Başkanlığı adaylığı sürecinde 35 bin kişi ile tek tek görüşme sağladıklarını vurgulayan Başkan Kavuş, “Seçim zamanı 75 gün boyunca sabah 09.00’dan gece 01.00’e kadar vatandaşı ziyaret ettik. Bana en çok sordukları konu tekrar gelecek misiniz, size ulaşabilecek miyiz şeklinde oldu. Abartısız yaklaşık 35 bin kişi ile görüşme sağladık. Hatta bazı gazeteci arkadaşlar o dönem rakibiniz yok, AK Partinin adayınsınız neden bu kadar koşturuyorsunuz dedi. Burada farklı bir amacımız vardı. Öncelikle gençlik teşkilatının kurucu ekibindeniz. Yıllardır teşkilatçı yapımız bulunmaktadır. Alacağımız oyun yüksek olması gerekiyordu. Allah bana bunu nasip etti. Yüzde 71.5’la en yüksek oyu almış olduk. Konjonktür olarak Türkiye’de bazı illeri kaybettiğimiz bu dönemde rekor kırmak mutluluk verdi. Tüm ilçelerimizde ayrı ayrı belediye başkanlarımız olsa da hepimiz Konya’mız için mücadele vermekteyiz.  Uygulama birlikteliğini de sağladık. Merkezde belediyecilik denildiğinde farklı belediye uygulamalarını bitirdik. Ortak çalışmalara imza atıyoruz” dedi.

meram-belediyesi-yeni-haber-gazetesi-6.jpg

‘KAPIMIZ HERKESE AÇIKTIR’

Meram Belediyesi olarak kapılarının tüm vatandaşlara açık olduğunu belirten Başkan Kavuş, “Göreve başlayalı 16 ay oldu. Geldiğimizden beri kapımız herkese açıktır. Kapının şekil olarak açık olmasından bahsetmiyorum. İsterseniz kapıyı da sökebilirsiniz. İnsanlar içeride sizi bulamadıktan sonra kıymeti yoktur. Ben belediyedeyken gelip benimle görüşmeden tek kişi olmadı. Dolayısıyla halk günü olman tek belediyeyiz. Bu bir yaklaşım tarzıdır. Herkese saygı duyuyoruz. Geçen sene Ekim ayından bu yana günde gelen kişi sayısı 2-3’ü geçmez. Çünkü kapımız açık olduğu için, sürekli sokakta insanlarla beraber olduğumuz için insanlar bu konuda baskı yapmıyor. Kendimizi biraz geri çeksek durum çok daha farklı olurdu. Telefonlarımıza sürekli bakmaktayız. Eğer o sırada müsait değilsek daha sonra da muhakkak dönmekteyiz. İnsanlar bize güveniyorlar. Olmayacak talepler geldiğinde de neden olmayacağını anlatıyoruz. O kişiyi ikna etmeden odamızdan çıkarmıyoruz. Olacak bir şeyse de taleplerini kısa yerine getiriyoruz. Bizde vatandaşların kızgın ayrılması yasaktır” diyerek sözlerini noktaladı.

HÜSEYİN KOYUNCUOĞLU / YENİ HABER GAZETESİ

HABERE YORUM KAT