Başkan Mustafa Kavuş Meram’daki iki yılını değerlendirdi

Meram Belediye Başkanlığı görevinde ikinci yılını tamamlayan Mustafa Kavuş, bu süreçte ilçe genelinde yapılan hizmetleri düzenlediği basın toplantısında anlattı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 25 Mart 2021 16:26
Başkan Mustafa Kavuş Meram’daki iki yılını değerlendirdi

Meram Belediye Başkanlığı görevinde ikinci yılını tamamlayan Mustafa Kavuş, bu süreçte ilçe genelinde yapılan hizmetleri düzenlediği basın toplantısında anlattı. Başta salgın olmak üzere yaşanan olumsuzluklara rağmen Meram’ın her yönden başarılı iki yılı geride bıraktığını söyleyen Başkan Kavuş, “Hizmette çok daha fazla vakit alacak işleri iki yıla sığdırdık. Geriye dönüp bakınca bu süreye en çok da hemşehrilerimin mutluluğunu ve memnuniyetini sığdırmış olmanın mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

Başkan Mustafa Kavuş Meram’daki iki yılını değerlendirdi

Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, iki yıllık belediye başkanlığı görevi süresince Meram’da hayata geçen projeleri, yatırımları ile ilçenin sosyal ve kültürel alanda ortaya konulan çalışmaları düzenlediği basın toplantısıyla kamuoyuyla paylaştı. Son bir yılı, tüm dünyayı etkisi altına alan salgının etkisinde geçmesine rağmen görevi yürüttüğü iki yıl boyunca birbirinden değerli hizmetler, projeler, yatırımlar, atılımlar ve çözümler ürettiklerini ifade ederek sözlerine başlayan Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, ‘Kökü mazide, gözü atide’ olarak değerlendirdiği Ak Belediyeciliğin 15 yıllık örnek, öncü ve önder yerel hizmet anlayışının üstüne başarılarla dolu iki yıl daha eklemiş olmanın onurunu ve mutluluğunu yaşadıklarını belirtti. İki yılı, ‘Meram sevdası, hizmet aşkı, samimiyet, doğallık, tevazu, gayret, şeffaflık, adanmışlık ve motivasyon’ kelimeleriyle özetleyen Başkan Kavuş, “Görevi yürüttüğümüz süre zarfında biz hemşehrilerimize hemşehrilerimiz bize yakın oldu. Sorunlara değil çözüme, geçmişe değil geleceğe odaklandık. Kaynaklarımızı en verimli şekilde kullandık. Meram’ın bugününe ve geleceğine damga vuracak pek çok yatırımı ilçemize kazandırdık. Çerçevesini gönül belediyeciliğinin çizdiği şekliyle sorunlara hızlı çözümler ürettik. Ve nihayetinde tüm bu gayretlerimizin başarılı sonuçlar verdiğini gerek rakamlarla gerekse vatandaşlarımızın gülen yüzleriyle görmüş olmaktan mutluluk duyuyorum” diye konuştu.

“SALGIN SÜRECİNİN EN BAŞARILI KURUMLARINDAN BİRİ OLDUK”

Daha sonra yaptıkları tüm hizmetleri, çalışmaları ve yatırımları tek tek rakamlarıyla sinevizyon eşliğinde ortaya koyan Başkan Mustafa Kavuş, detaylara kovid-19 salgını boyunca belediyenin yaptığı çalışmalar ile başladı. Salgının başladığı ilk günden itibaren hemşehrilerinin yanında olduklarını belirten Başkan Kavuş, yapılanları şöyle özetledi; “Salgınla mücadelemize şu ana kadar 15 milyon TL aktardık. Vefa Sosyal Destek Grubunu kuran ilk kurumlardan biri olarak yaklaşık 46 bin talebi karşıladık. Dünya maske savaşları! yaparken biz belediyemize ait tekstil atölyesinde günde 10 bin adet tek kullanımlık maske ürettik. İlk günden itibaren başladığımız dezenfekte çalışmalarında yaklaşık 6 bin litre dezenfektan kullandık. Esnaflarımıza ve hemşehrilerimize 9.6 milyon TL tutarında destek verdik. Bunun 7.3 milyon TL’si sosyal, 2.3 milyon TL’si ise kira desteği oldu. Kantinci, servisçi ve kahvehaneci esnaflarımıza 1.000’er TL destek sağladık. Sağlık kahramanlarımıza destekten bir an olsun geri durmadık. Tenzile Ana Konuk Evimizi doktorlarımıza ve hemşirelere, sosyal tesislerimizi  de filyasyon ekiplerine tahsis ettik. Tüm süreç boyunca denetimlerimizden en ufak taviz vermedik.”

Başkan Mustafa Kavuş Meram’daki iki yılını değerlendirdi

“MERAM KAMU YATIRIMLARINDA ALTIN ÇAĞINI YAŞIYOR”

Başkan Kavuş’un basın toplantısında geniş yer ayırdığı bir diğer konuda ilçeye gelen ‘Kamu Yatırımları’ oldu. Meram’a adeta yağan 445 milyon TL’lik kamu yatırımıyla ilçenin altın değerinde zamanlar yaşadığının altını çizen Başkan Kavuş, “Başta Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Büyükşehir Belediyemiz olmak üzere pek çok bakanlığın Millet Bahçesi, Şürkan Mahallesi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi, TRT Uluslararası Film Platosu, Sporcu Yetiştirme Merkezi, Veledrom, Meram Hükümet Konağı, Alaaddin Bulvarı Cephe Rehabilitasyonu, Meram Son Durak Katlı Otopark, Meram Çamlıbel Çevre Düzenlemesi, İsmail Ketenci Caddesi, Aymanas Aile Sağlığı Merkezi ve Sulama Projeleri tamamlandığında Meram bambaşka bir çehreye kavuşacak. Tüm bunlar için emek veren herkese teşekkür ediyorum” dedi. Meram’ın en önemli sorunlarından biri olan asfaltalama noktasında da iki yılda önemli mesafeler kat ettiğini belirten Başkan Kavuş, saatte 240 ton kapasiteli asfalt plentimizi kendi bünyelerinde işletmeye başladıklarını hatırlattı. İki yılda 2 milyon 635 bin m² asfalt döktüklerini ifade eden Başkan Kavuş, bu çerçevede Ayanbey, Yorgancı, Anasultan, Pirhasan, Kozağaç, Yeşildere Caddelerinin asfalt ve altyapılarının yenilenerek hizmete sunulduğunu söyledi.

“İMAR ÇALIŞMALARINDA VİTES YÜKSELTTİK”

İmar çalışmalarında son iki yılın atılım yılı olduğuna da vurgu yapan Başkan Kavuş, 8 milyon 250 bin m²’lik bir alanda 18. madde uygulamasının tamamlandığını ve 4 bin 104 imar parseli üretildiğini kaydetti. 2019 yılında 3 milyon 319 bin m²’de 5 bin 296 maliğin yararlandığı 884 imar parseli, 2020’de de 4 milyon 931 bin m²’de 6 bin 590 maliğin yararlandığı 3 bin 220 imar parseli ürettiklerini ifade eden Başkan Kavuş, “Bunun yanı sıra 1 milyon 337 bin m²’lik alanda 5 bin kişiyi kapsayan Uzunharmanlar, Kalfalar, Tırılırmak ve Muradiye Mahallelerimizde 18. Madde uygulamaları tamamlanmak üzere. 3 milyon 667 bin m²’lik alanda Çaybaşı, Aymanas, Hacıfettah, Aybahçe, Alparslan ve Uluğbey Mahallelerimizde yürütülen çalışmalarımız da devam etmektedir. Yine belediyemizin kuruluşunda öncülük ettiği üç koopaeratifte de anahtarlar teslim edilmeye başladı. Bu kapsamda 2020 yılında 444 daire ve 37 dükkanın anahtarını sahiplerine teslim ettik” diye konuştu. Meram’ın kimlikli ve özgün bir kent hedefi için çalıştıklarını belirten Başkan Kavuş, bu kapsamda Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un desteğiyle Meram’ın pilot bölge seçildiğini hatırlatarak, Meram Kent Atlası ve Kentsel Tasarım Strateji Belgesi oluşturularak Meram Kentsel Tasarım rehberinin ortaya çıktığını söyledi.

Başkan Mustafa Kavuş Meram’daki iki yılını değerlendirdi

“MERAM’IN YEŞİL DOKUSUNU ARTIRDIK”

  Tarih boyunca yeşil ve doğal güzellikleriyle öne çıkan Meram’ın yeşil dokusunu artırmak için çalıştıklarını ifade eden Başkan Kavuş, sözlerini şöyle sürdürdü; “İlçemize 437 bin m²’den daha fazla yeşil alan kazandırdık. Yaklaşık 440 bin fidan ve bitki türü toprakla buluştu. Meramımıza 2019 yılında 15 park ve 19 mahalle koruluğu 2020 yılında ise 18 park ve 22 mahalle koruluğu yaptık. Yeniyol Trafik Parkımızı, Büyükşehir Belediyemizle birlikte yeniden hizmete sunduk. Açılışını yaptığımız Yenice Parkı bölgesine renk kattı. Berlika Parkı ve Trafik Eğitim Alanını yeniden tasarladık. Melikşah, Mamuriye Parkları yeni çehreleriyle hemşehrilerimize hizmet vermeye başladı.” Gençlik ve spor hizmetlerini en önemli başlıklardan biri olarak gördüklerini kaydeden Başkan Kavuş, bu çerçevede Gençlik ve Spor Hizmetleri Müdürlüğü’nü kurduklarını anımsattı. Her yaş grubu için ayrı bir proje yürüttüklerini söyleyen Başkan Kavuş, “1. ve 2. sınıflar için Değerler Eğitimi, 3. sınıflar için KOP Doğa Okulu, 4. sınıflar için Trafik Eğitimi, 5. 6. 7. sınıflar için Bilim Kurdu ve 4. sınıftan 8. Sınıfa kadar akademik başarıyı artırma çalışmaları yürütüyoruz. Teknofest’te 1865 takım arasından ikinci olan Bilim Kurdu Projesi, 2019’da 13 okulda 8 bin 300 öğrenciye hizmet verirken 2020’de 54 okulda 17 bin 500 öğrenciye hizmet vermeye başladı. Enderun Meram ismini verdiğimiz bu projelerden toplamda 50 Bin 127 öğrencimiz yararlanmış olacak İnşallah” şeklinde konuştu.

“EĞİTİMDEN TARIMA HER ALANDA DESTEKLERİMİZ HİÇ HIZ KESMEDİ”

Her okulun gereksinim duyduğu noktalarda yanında olduklarını da kaydeden Başkan Mustafa Kavuş, iki yıl içinde toplam 70 okulda dış cephe tadilat ve bahçe düzenlemesi gerçekleştirdiklerini duyurdu. Havzan Sosyal Tesisi’nin İlçe Halk Kütüphanesi’ne dönüştürüldüğünü de hatırlatan Başkan Kavuş, bununla birlikte 152 okula TÜBİTAK Kitaplığı kurduklarını da söyledi. Okullara ve eğitime desteklerini hiç kesmediklerini belirten Başkan Kavuş, bu kapsamda yaz okulları ve sosyal tesislerde eğitim çalışmaları yürüttüklerini de ifade etti. Bu bağlamada spor organizasyonlarını da salgının gölgesinde sürdürmeye çalıştıklarını kaydeden Başkan Kavuş, Geleneksel Spor Turnuvalarını gerekli önlemleri alarak yaptıklarını söyledi. 2019 yılında başladıkları tarım ve çiftçi desteklerini 2020 yılında da tüm hızıyla sürdürdüklerinin altını çizen Başkan Kavuş, “3’te 1’i tarım ile uğraşan Meramımız için bu desteklerin ne denli önemli olduğunu biliyoruz. Bu sebeple ilçemizin tarımsal faaliyetlerini artırabilmek üzere ‘Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü’nü hayata geçirdik. Konya’nın ilk ve tek Sebze Fidesi Üretim Tesisi ve Büyükşehir Belediyemizle birlikte sunduğumuz makine ve ekipman desteği çiftçimizin yüzünü güldürdü” dedi.

“KÜLTÜR, SANAT, SAĞLIK VE SPORDA, SALGINA RAĞMEN ATILIM YAPTIK”

2020 yılının Meram’ın kültür, sanat, spor ve sağlık hizmetlerinde de atılım yılı olduğunu belirten Başkan Mustafa Kavuş, sözlerini şöyle sürdürdü; “Salgın sebebiyle ara vermiş olsakta Tantavi Kültür ve Sanat Merkezi’nde bugüne dek 78 etkinlik düzenlendi. Harmancık Pazar Yeri ve Lalebahçe Sosyal Tesisi’nin açılışını gerçekleştirdik. 36 köy odasının tefrişini gerçekleştirdik. Yenişehir 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu’nu hizmet vermeye başladı. ‘İyi ki doğdun bebek’ projesi her yıl 4 binden fazla bebeğimizin ve ailelerinin yüzünü güldürmeye devam ediyor. ‘Glutensiz Ekmek Büfe’si Yaka Caddesi üzerinde hizmet vermeye başladı. Sokak hayvanlarının suyunu mamasını hiç eksik etmedik. Fotoğraf yarışmaları ile Meram’ın tanıtımına katkı sunduk. Düzenlediğimiz resim yarışması ile İstiklal Marşımızın 100. Yılında önemli bir çalışmaya imza atacağız. Bacıyan-ı Meram ve yeni projemiz ‘Mor Ekmek’ üretimi ile kadınlarımızın yanında duruyor, istihdama destek veriyoruz. Taziye otobüslerimizin sayısını 4’e çıkardık. Sosyal yardımlarda sosyal kart dönemini başlattık. İki yıl içinde yaklaşık 12 bin ailemize 8.5 milyon TL yardımda bulunduk. Engelli ve yardıma muhtaç tüm dezavantajlı grupların yanında olduk.”

“NE GÜNÜ GEÇMİŞ NE DE BEKLEYEN BORCUMUZ VAR”

Tüm bu önemli çalışmalara ve yatırımlara rağmen belediyenin günü geçmiş ya da bekleyen borcu olmadığının altını çizen Başkan Mustafa Kavuş, bir taraftan yatırım yaparken diğer taraftan da bütçeyi etkin ve verimli kullandıklarını belirtti. Göreve geldikleri andan itibaren Meram’ın en iddialı çalışmalarının halkla ilişkiler noktasında gerçekleştirildiğini söyleyen Başkan Kavuş, bu kapsamda Meram’ın ‘Bizim Meram Masası’nı çok sevdiğini kaydetti. Birimin bugüne kadar 117 binden fazla hizmet kaydı aldığını ifade eden Başkan Kavuş, “Göreve geldiğimiz andan itibaren katılımcı ve birlikte yönetim anlayışımızdan en küçük taviz vermedik. Mahalle ziyaretlerimizi aksatmamaya gayret gösterdik. Muhtarlarımızla istişareden de hiç ödün vermedik” diye konuştu. Sıfır atık hedefi için belediyenin pek çok önemli yatırım da gerçekleştirdiğini belirten Başkan Kavuş, bu çerçevede son olarak MEVKA ile ‘Akıllı Atık Toplama Projesini’ hayata geçirdiklerini anlattı. Çevre Bakanlığı’ndan bu noktada da önemli destek aldıklarını söyleyen Başkan Kavuş, ‘Her Atık Çöp Değildir’ sloganıyla başladıkları çalışmalarda 2 yılda ekonomiye 4.9 milyon TL kazandırdıklarını ifade etti.

Başkan Mustafa Kavuş Meram’daki iki yılını değerlendirdi

“MERAM İÇİN ÇABA GÖSTEREN HERKESE ŞÜKRAN BORÇLUYUZ”

Tüm bu başarılı çalışmaların bir ekip çalışması olduğuna vurgu yapan Başkan Kavuş, sözlerini şöyle tamamladı; “Bu sebeple bu çalışmaları özveriyle gerçekleştiren tüm ekip arkadaşlarıma şükranlarımı sunuyorum. Tüm hizmetlerimiz ve projelerimizde yanımızda duran bize ve Meramımıza destek veren başta liderimiz Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum’a, İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu’ya, Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu’na, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’a ve TRT yönetimine,  Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mustafa Akış, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Leyla Şahin Usta başta olmak üzere tüm Konya Milletvekillerimize, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’a, şahsım, kurumum ve tüm Meram adına şükranlarımı sunuyorm. ‘Aşkınan çalışan yorulmaz’ düsturuyla Meram’ımıza ve emanetini taşıdığımız tüm hemşehrilerimize önümüzdeki yıllarda da aynı aşk ve şevkle hizmet etmeye devam edeceğimizi bu vesile ile yinelemek istiyorum.”

Başkan Kavuş, toplantının sonunda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

SÜMEYRA KENESARI / YENİ HABER GAZETESİ

Etiketler :