1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Bebek Bakıcısı ve Çocuk Bakıcısı Hizmetinin Önemi Artıyor
Bebek Bakıcısı ve Çocuk Bakıcısı Hizmetinin Önemi Artıyor

Bebek Bakıcısı ve Çocuk Bakıcısı Hizmetinin Önemi Artıyor

Bebek Bakıcısı ve Çocuk Bakıcısı Hizmetinin Önemi Artıyor

A+A-

 

Türkiye’de son yıllarda hem annelerin hem de babaların çalışıyor olması nedeniyle bebek bakıcısı ve çocuk bakıcısı hizmetlerine olan talep artıyor. Bebek ve çocuk bakıcısı ebeveyni evde olmadığı zaman çocuğun güvenliğini, fiziksel ve psikolojik bütünlüğünü garanti altına almakla yükümlü olan çalışanlardır. Bebek bakıcılığı özellikle enerjisini çocukların hizmetine adamak isteyenler için mükemmel bir iştir. Çocuklarla oynamaktan asla bıkmayan, sabırlı ve doğal olarak iyi ilişkiler kurma becerisine sahip yaratıcı insanlar bu işi yürütebilir. Günümüzde bu alana yönelik ihtiyacın artmasıyla beraber istihdam oranlarında da artış olmuştur.

Çocuk ve bebek bakıcılarıbu görevi etkin bir şekilde yerine getirebilmek, yaş grubuna göre, çocuğun fiziksel yeteneklerini, neler yapıp neleri yapamayacağını iyi bilmesi gerekir ve ayrıca yaratıcı, sabırlı ve dengeli olmalıdır. Bu nedenle uzmanlar bu iş dalı konusunda aileleri uyarmakta ve iyi bir inceleme yapmaları gerektiğini ifade etmektedir.

Acil Durum Vurgusu

Bebek bakıcısının rolü ayrıca acil durumlara tepki verme yeteneğini de gerektirir. Dikkat her zaman en üst düzeyde olsa da, acil durumlar olabilir. Ön kapıyı yabancılara açmak veya parkta bir çocuğu gözden kaçırmak gibi riskli davranışlardan kaçınmalıdır. Ev güvenliği ve pediatrik ilk yardım konusundaki beceriler çok önemlidir. Bu iş alanında, yaratıcılık, sabır, sorumluluk duygusu, iletişim becerileri ve duygudaşlık gibi diğer birçok beceri test edilir. Aslında, bakıcı, baktığı çocuklarla doğal bir şekilde ilişki kurma, ebeveynlerle yapıcı bir şekilde etkileşim ve ailenin direktiflerine uyum sağlama becerisi de aynı derecede önemlidir. Bir çocuk bakıcısının bir aile içinde oynadığı rol, çocuğun büyümesinde ve eğitiminde ebeveynleri desteklediği için büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle uzmanlar özellikle kriz anlarında bebek bakıcılarının soğukkanlılıklarını korumaları gerektiğini ifade etmektedir.

Bebek Bakıcısı Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Uzmanlar mükemmel bebek bakıcısı aramaya başlamadan önce, tam olarak ne tür bir bakım aranıldığının bilinmesi gerektiğini ifade eder. Örneğin çocuğun yabancı dil öğrenmesini isteyen aileler İngilizce bilen çocuk bakıcısı tercih edebilir.

İnsanbul bu anlamda geniş hizmet skalasıyla 24 yıldır Türkiye’deki bu ihtiyacı yerine getirmek için İŞKUR ortaklığıyla çalışmalar düzenlemektedir.

İçeriğin Kaynağı: https://www.insanbul.com/

 

HABERE YORUM KAT

1 Yorum