Bera Holding, ekonomiye can olmaya devam ediyor

Bera Holding A.Ş. 2020 yılı 12 aylık konsolide faaliyet raporunu paylaştı. Yapılan açıklamada Bera Holding’in, önümüzdeki 5 yıllık dönemde de ana faaliyet alanlarında küresel liderliğe oynama vizyonuyla üretmeye devam edeceği ifade edildi.
Bera Holding, ekonomiye can olmaya devam ediyor

Holding Yönetim Kurulunca yapılan açıklamada, “2020 yılı mart ayından itibaren ülkemizde de kendini göstermeye başlayan ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından küresel salgın (pandemi) olarak tanımlanan Covid-19 salgınının hayatın tüm bölümlerinde etkili olduğu bir yılı geride bırakmış bulunmaktayız. Bütün bu küresel ve ulusal düzeydeki olumsuzluklara rağmen 2020 yılında grubumuz başarılı bir performans göstererek satış hasılatını geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 25 artışla 2.823.485.187- liraya çıkarmıştır. Aynı dönemde brüt kar tutarı, önceki döneme göre yüzde 60 oranında bir iyileşme ile 732.058.252-TL olmuştur. Dönem net karı ise önceki döneme göre yüzde 600 oranında artarak 412.701.251-TL olarak gerçekleşmiştir. Bu karın oluşumunda yatırım amaçlı gayrimenkuller için yaptırılan ekspertiz değerlemesi sonucu meydana gelen 215 milyon liralık değer artışı da bulunmaktadır. Yurt içi satışlarımız yüzde 35 artışla 2.391.097.058 TL’ye ulaşmıştır. İhracat rakamımız ise 528.318.142 TL olarak gerçekleşmiştir” ifadelerine yer verildi. Açıklamanın devamında ise şu ifadelere yer verildi: “Bu tablonun oluşumunda, Grup Şirketlerimizden MPG A.Ş. tarafından nihai kullanıcısı Türk Silahlı Kuvvetleri olan ve 2018-2019 yıllarında imal edilerek 2020 yılında teslim edilen 29 adet Mayına Karşı Kısmi Korumalı Kurtarıcı’dan elde edilen hasılatın ve dolayısıyla karın etkisi önemli düzeyde olmuştur. MPG A.Ş.’nin önemli nitelikte ve dünyada emsali az olan bu araçları yaparak başarı ile teslim etmesi, kendisini savunma sanayi alanında kabul gören üreticiler sınıfına sokmuştur.”

bera-holding-ekonomiye-can-olmaya-devam-ediyor-4.jpg

MAĞDURİYET İDDİASININ YERİNİ GÜLEN YÜZLER ALMIŞTIR

Ayrıca açıklamada, “BİST 100 Yıldız Pazarda işlem görmeye başlayan hisse senedi performansımız ise 2021 yılı içinde 28,66 TL’lik değere ulaşmıştır. Philip Capital’in 5 Mart itibariyle yatırımcısına en çok kazandıran BİST 100 hisselerine dair yapmış olduğu sıralamada Bera Holding yüzde 587’lik artışla 1. sırada yer almıştır. Son bir yıl içerisinde ise 13,5 katlık bir artışla halen eski fiziki senetlerini elinde bulunan kurucu ortakları için çok anlamlı bir değer artışı sağlamıştır. Geçmişte zaman zaman bahse konu olan ortakların mağduriyet konusu yerini gülen yüzlere bırakmıştır. Bu olumlu tablo likidite oranlarına yansımış, 2020 yılı sonunda sırası ile cari oran 2,06, likidite oranı 1,35’e yükselmiştir” denildi.

bera-holding-ekonomiye-can-olmaya-devam-ediyor-3.jpg

BERA HOLDİNG ÜRETMEYE DEVAM EDECEK

2020 yılında araştırma geliştirme giderlerine yüzde 28 artışla 9.722.675 TL kaynak ayrıldığının ifade edildiği açıklamada, “Grup Şirketlerimizden Adaçal Endüstriyel Mineraller San. Tic. A.Ş. tarafından yapılan ve yaklaşık 6.000.000- Euro’ya mal olan 400 ton/gün kapasiteli kireç fırını devreye alınarak deneme üretimlerine başlanmıştır. Şirketimizin 250 ton/gün olan kireç üretim kapasitesi yapılan bu yatırım ile 650 ton/gün üretim hacmine çıkmıştır. Ülkemizin önemli oranda 1. hamur kağıt üreticilerinden ve grubumuzun büyük şirketlerinden Konya Kağıt Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin Holdingimiz aktifinde bulunan paylarından bir kısmının Borsa İstanbul’da halka arzı için çalışmalara başlanmış ve bu amaçla Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. ile Aracılık ve Finansal Danışmanlık sözleşmesi imzalanmıştır. Grubumuza bağlı şirketlerden, Konya Kağıt Matbaa Gıda ve Tekstil Sanayi Ticaret A.Ş., Muratlı Karton Kağıt Sanayi ve Ticaret A.Ş., Divapan Entegre Ağaç Panel Sanayi Ticaret A.Ş. ile Kompen PVC Yapı ve İnşaat Malzemeleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. İstanbul Sanayi Odası tarafından her yıl yayınlanan Türkiye’nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu ile ilgili 2019 yılı sıralamasında yer almıştır. 2020 yılı için beklentimiz bu şirketlerimize ilaveten MPG A.Ş. ve Golda Gıda A.Ş.’nin ikinci 500 listesine dahil olmasıdır. Anadolu sermayesinin en büyük ve en güçlü modeli olan Bera Holding, önümüzdeki 5 yıllık dönemde ana faaliyet alanlarında küresel liderliğe oynama vizyonuyla üretmeye devam edecektir. Ortaklarımıza, hissedarlarımıza, tedarikçilerimize, çalışanlarımıza özetle tüm paydaşlarımıza gurur duyacakları bir gelecek inşa etmek amacındayız. Küçük sermayelerin bir araya gelerek nasıl mükemmel modeller kurabileceğini göstermek ve bu inanca sahip insanlara ilham vermek misyonumuzu geleceğe taşıma hedefi ve gayretinde olacağız” denildi.

bera-holding-ekonomiye-can-olmaya-devam-ediyor-5.jpg

bera-holding-ekonomiye-can-olmaya-devam-ediyor-1.jpg

bera-holding-ekonomiye-can-olmaya-devam-ediyor-2.jpg