1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Berber, kuaför ve güzellik merkezlerinde yeni düzenleme
Berber, kuaför ve güzellik merkezlerinde yeni düzenleme

Berber, kuaför ve güzellik merkezlerinde yeni düzenleme

Konya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Muharrem Karabacak, koronavirüs tedbirleri kapsamında bazı önlemlerle açılmalarına izin verilen berber, kuaför ve güzellik merkezleriyle ilgili yeni düzenlemeler yapıldığını söyledi.

A+A-

Koronavirüs tedbirleri kapsamında bazı önlemlerle açılmalarına izin verilen berber, kuaför ve güzellik merkezleriyle ilgili yeni düzenlemeler yapıldı.
Konuyla ilgili açıklama yapan KONESOB Başkanı Muharrem Karabacak, şartlara uymak şartıyla ustura ile sakal traşı ve cilt bakımı, makyaj ve kalıcı makyaj işlemlerinin serbest olduğunu ifade etti. 

KONESOB Başkanı Karabacak sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Berber, güzellik salonu ve kuaförlerin açılması ile ilgili İçileri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgede, berberlerde jilet, ustura ile sakal tıraşı yapılması hizmetinin geçici süreliğine verilmeyeceği ancak sakal tıraşı makinesi ile kısaltma şeklinde yapılabileceği belirtilmişti. Konuyla ilgili yapmış olduğumuz müracaatlar kapsamında konu, Bilim Kurulu tarafından tekrar değerlendirildi. Değerlendirme sonucunda ise koronavirüsün ana bulaşma yolunun, virüsü taşıyan kişinin konuşması, öksürmesi ve hapşırması sırasında ortaya çıkan damlacıklar olduğu belirtildi ve ustura veya tıraş makinesi kullanılarak sakal tıraşına izin verilmesine, tıraş yapılırken 1 metre mesafe korunamayacağından maskeye ek olarak yüz ve göz koruyucu kullanılmasının uygun olduğu belirtildi. Ayrıca Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi’ne “COVID-19 Kapsamında Güzellik Merkezlerinde Alınması Gereken Önlemler” eklenmiş ve bu eklemelere istinaden aynı rehberde yer alan “Berber, Kuaför ve Güzellik Salonlarında Alınması Gereken Önlemler” başlığındaki “bayan kuaförleri ve güzellik merkezlerinde cilt bakımı, makyaj ve kalıcı makyaj hizmetinin sunumu geçici süreliğine durdurulmalıdır” ibaresi kaldırılmış ve içinde bulunduğumuz kontrollü sosyal hayata ilişkin işleyişi kolaylaştırmak adına bazı cümle düzenlemeleri yapılmıştır." 
muharrem-karabacak-003.jpg


HABERE YORUM KAT