1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Bir hafız yetişir, bin nesil değişir
Bir hafız yetişir, bin nesil değişir

Bir hafız yetişir, bin nesil değişir

Mustafa İlboğa Hafız Anadolu İmam Hatip Lisesi, dünyanın farklı ülkelerinden ve Türkiye’nin dört bir yanından gelen hafız öğrencileri kardeşlik çatısı altında buluşturuyor.Burs, barınma, sosyal aktivite gibi pek çok imkanın bulunduğu okulda, aynı zamanda formal bilimler noktasında da kaliteli eğitim veriliyor.

A+A-

2018 yılında Fatih Kültür Eğitim Vakfı ve din öğretimi genel müdürlüğünün yaptığı protokolle eğitim-öğretime başlayan Mustafa İlboğa Hafız Anadolu İmam Hatip Lisesi,dünyanın farklı ülkelerinden ve Türkiye’nin dört bir yanından gelen hafız öğrencileri kardeşlik çatısı altında buluşturuyor. Okul hakkında bilgi veren Fatih Kültür ve Eğitim Vakfı Genel Müdürü İdris Bilgi, “Okulumuz ilahiyat odaklı hafızlık proje okuludur. Milli Eğitim Bakanlığı ve Diyanet İşleri Bakanlığı arasında yapılan protokol gereği Ortaokul’da hafız olup mezun olan öğrenciler yetenek sınavı ile hafızlık belgelerini ibraz ederek okulumuza öğrenci olabilmek için başvuruyorlar. Akabinde bir yetenek sınavı yapıyoruz. Yetenek sınavının mahiyeti Kur’an’ı Kerim ve hafızlık üzerinedir. Öğrencinin hafızlık bilgisi, makam, musiki, mahvec, tecvid bilgileri ölçülerek bir sıralama yapılıyor. Her yıl 60 öğrenci kabul ediyoruz. Ayrıca 4 tane de geçici koruma altında mülteci çocuklardan öğrenci kabul etmekteyiz. Okulumuzun en büyük amacı hafız öğrencilerimizi İlahiyat ve İslami İlimler Fakülteleri başta olmak üzere mühendislik, tıp, fen bilimleri, sosyal bilimler ve eğitim bilimleri alanlarında yüksek öğretim görmelerini sağlayacak akademik eğitimleri vermektir” şeklinde konuştu.

mustafa-ilboga-1.jpg

DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDAN ÖĞRENCİSİ VAR

Öğrencileri, hem temel İslami Bilimler alanında hem de fen bilimleri alanında üniversiteye hazır yetkin bir düzeye getirdiklerini söyleyen İdris Bilgi, “Öğrencilerimize Meram Müftülüğü Din Görevlileri hafız hocalarımız tarafından sabah namazından sonra 5 sayfa, 10 sayfa, 1 cüz tekrar ettirilerek öğrencilerimizin hafızlıkları pekiştiriliyor. Kurra Hafız hocalarımız tarafından da kurslar veriyor. Temel İslami Bilimler alanında da diğer İmam Hatiplerden ek ve özel dersler alarak Kur’an’ı Kerim okuma teknikleri, dini musiki, Kur’an’da ana konular, hadis problemleri, fıkıh problemleri ve diğer dersler de vererek çocukları hem temel İslami Bilimler alanında hem de fen bilimleri alanında üniversiteye hazır yetkin bir düzeye getiriyoruz. 251 öğrencimiz var. Kahir ekseriyet Konya olmak üzere Van, Hakkari, Maraş, Diyarbakır, Antep, Maraş, Adana, Antalya, Afyon, Nevşehir, Aksaray, Karaman, Muğla, Manisa gibi Türkiye’nin her bir yerinden öğrencilerimiz var. Bunun yanında uluslararası olarak Yemen, Somali, Sudan, Cezayir, Suriye gibi ülkelerden ülkemize sığınmış geçici koruma altındaki mülteci çocuklarımıza de hem İmam Hatip Eğitimi veriyoruz hem üniversiteye hazırlıyoruz hem de onların hafızlıklarını pekiştirerek Kur’an’ın anlamıyla buluşturmaya çalıştırıyoruz” dedi.

mustafa-ilboga-2.jpg

SOSYAL VE FİZİKİ İMKANLAR ÜST DÜZEYDE

Mustafa İlboğa Hafız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin barınma ve sosyal alanları hakkında da bilgi veren İdris Bilgi, “Okulumuzun pansiyonu da bulunmaktadır. Bu pansiyonda 41 yatakhanemiz var. 37 öğrenci odamızda 148 öğrencimiz yatılı olarak kalmaktadır. Maddi durumu yerinde olan 4 öğrencimiz paralı yatılı diğer öğrencilerimiz ise devletin ön gördüğü gerekli şartlarına haiz olduğundan onlar parasız yatılı olarak kalıyorlar. Onlardan herhangi bir ücret talep edilmiyor. Yemek, yatak, ısınma, barınma gibi tüm giderlerini devletimiz sağlıyor. Fatih Kültür Eğitim Vakfı da donanım, yiyecek konularında destek oluyor. Böylelikle öğrencilerimize ve özellikle gurbetten gelen öğrencilerimize hem burs veriyoruz hem de onlara sosyal etkinlikler anlamında da imkanlar sunuyoruz. Öğrencilerimizi gezilerle, etkinliklerle, spor faaliyetleriyle destekleyip onların yetişmelerine katkı sağlıyoruz. Robotik kodlama atölyelerimiz var. Orada yetkin arkadaşlarımız tarafından STEM Maker, Robotik Kodlama ve Arduino çalışmaları yapılıyor. Çocuklar bu alanda yarışmalara giriyorlar. Kendi aralarında bilgiler ediniyorlar” diye konuştu.

mustafa-ilboga-3.jpg

HEM OKUYORLAR HEM SOSYALLEŞİYORLAR

Öğrencilerin hem okuduğunu hem de sosyalleştiğini ifade eden Bilgi, “Kütüphane okul diye bir projemiz var. Okulumuzun zemin katında hiçbir görevli olmadan öğrencilerin direkt olarak kitaba ulaşabilecekleri açık bir kütüphane bulunuyor. Kitaplar tasnif edilmiş konuları belirlenmiştir. Kitap bağışlarıyla ve kitap satın alma işlemleriyle birlikte kitaplarımızı yeniliyoruz. Bu sayede çok güzel bir okuma kültürü oluştu. Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’nün ‘oku-yorum’ diye bir projesi var. Bu projeye biz de katıldık. Proje kapsamında öğrenciler tematik okuma da yapıyorlar. Okudukları kitaplar eğer senaryolaştırılmışsa filimler izliyorlar. Aynı zamanda Mustafa İlboğa İmam Hatip Lisesi Derneği diye bir kulüp kurduk. Öğrencilerimize kendi istidatları konusunda sporcu lisansı sağlamayı hedefliyoruz. Amatör dahi olsa kendilerini keşfedeceklerini, yeteneklerini kristalleştirebilecekleri bir ortam sağlamak istiyoruz. Dart, bocce, langırt, atletizm, futbol, voleybol, bilek güreşi gibi birçok alanda çalışmalarımız var. Bunun yanında gezi gözlem faaliyetlerimiz var” şeklinde konuştu.

mustafa-ilboga-4.jpg

TAM DONANIMLI BİR DİN GÖREVLİSİ OLABİLECEK ŞEKİLDE YETİŞİYORLAR

Öğrencilere ufuk açacak sergiler, geziler, seminerler, kariyer günleri ve konferanslar düzenlediklerini söyleyen Bilgi, “6 öğrenciye 1 koç tayin ediyoruz. O koçlar da öğrencilerin akademik çalışmalarını takip ediyorlar. Toplam 16 tane öğretmenimiz var. 21 tane belletmen Hoca, 25 tane din görevlisiyle birlikte 251 çocuğa ciddi anlamda eğitim veriyoruz. Mesleki uygulama konusunda öğrencilerimizin tümü 9’uncu sınıfta müezzinlik, 10’uncu sınıfta imamlık, 11’inci sınıfta hatiplik, hutbe irad etme 12’inci sınıfta ise teçhiz, tekvim, dua etme, nikah merasimi ve diğer hususları görerek tam donanımlı bir din görevlisi olabilecek şekilde yetişiyorlar” diye konuştu.

SÜMEYRA KENESARI / YENİ HABER GAZETESİ

mustafa-ilboga-5.jpg

mustafa-ilboga-6.jpg

mustafa-ilboga-7.jpg

mustafa-ilboga-8.jpg

 

HABERE YORUM KAT

1 Yorum