1. HABERLER

 2. GÜNCEL

 3. Birbirinden Faydalı Zeka ve Akıl Oyunları
Birbirinden Faydalı Zeka ve Akıl Oyunları

Birbirinden Faydalı Zeka ve Akıl Oyunları

Yetişkinler ve çocuklar için akıl oyunları

A+A-

Zeka ve akıl oyunları, herhangi bir kültüre bağlı kalmadan, belli strateji ve mantık kuralları çerçevesinde yürütülen, verilen ipuçları ile akıl yürütmeye dayalı olarak çözülen problemlere verilen genel addır. Çocuklar için zeka oyunları ya da bir başka deyişle akıl oyunları hem eğitici hem de eğlendirici bir niteliğe sahiptir. Belli kurallar çerçevesinde çocukların eğlenerek enerjilerini boşaltmalarına yardımcı olurken aynı zamanda geliştirici materyaller aracılığıyla çocukların zihinsel gelişimleri üzerinde olumlu etkiye sahiptir.

İçinde bulunduğumuz yüzyıl, gelişen teknolojik imkanlar ile insanlara çeşitli imkanlar sunsa da teknolojik materyallerin çocuklar ile erken yaşta tanıştırılması ve kontrol dışında kullanımına izin verilmesi çocukların zihinsel gelişiminde ciddi problemlere yol açmaktadır. Ancak bilinçli ebeveyn kontrolü dahilinde kullanılan teknoloji ile çocukların gelişimine katkı sağlanabilir. Bunun yanında okullarda verilen eğitimin çocukları için yetersiz olduğunu düşünen anne babalar çocuklarının çeşitli kazanımlar edinmelerini sağlamak, dikkat becerilerini arttırmak ve zihinsel becerilerini geliştirmek için akıl oyunlarından yararlanabilirler. Farklı akıl oyunları çocukların hafıza becerilerini geliştirirken, stratejik, mantıksal, inovatif düşünme yetisi kazandırmakta, davranış becerilerini geliştirmede destekleyici rol oynamaktadır.

Çocuklar için Akıl Oyunlarının Faydaları

Çocukluk dönemlerinde akıl oyunları ile haşır neşir olan bireylerin, ilerleyen yaşlarda problem çözme ve analitik düşünme becerilerinin daha gelişmiş olduğunu artık sağır sultan bile biliyor. O halde bu akıl oyunlarının faydaları nelermiş; hemen öğrenelim:

 • Problem çözme ile birlikte akıl yürütme becerisinin gelişmesini destekleyici rol oynar,
 • Dikkat dağınıklığını azaltır ve konsantrasyon düzeyini artırır,
 • Eleştirel ve stratejik düşünebilme yetisini kazandırır,
 • Sebep – sonuç ilişkisini doğru biçimde kurabilme becerisi kazandırır,
 • Planlı hareket edebilmeyi sağlar,
 • Hızlı düşünerek en doğru kararı verebilme becerisi kazandırır,
 • Problemlere farklı çözüm yolları ile yaklaşabilme becerisi kazandırır,
 • Ekip olarak çalışmayı teşvik ederek, koordineli şekilde çalışmayı kolaylaştırır,
 • Akademik başarının artmasını sağlar.

 

 

Çocuklar İçin Akıl Oyunları

Çocuklar için birçok akıl oyunu ya da bir başka deyişle zeka oyunundan bahsetmek mümkün ancak bu yazıda akıl oyunları arasında en çok tercih edilen ve dolayısıyla çocuklar tarafından en sevilenleri bulacaksınız.

Rubik Zeka Küpü

Diğer adı sabır küpü olan zeka küpü, 6 farklı renkten oluşmaktadır. Zeka küpünün aynı renkteki tüm küplerini aynı yüzeyde toplamayı hedefleyen mekanik bir zeka oyunudur. 3 yaş ve üzeri çocuklar için uygun olup özellikle 5 yaş ve üzeri çocukların zihinsel gelişimi için önerilmektedir.

Çocukların el – göz koordinasyonunu güçlendirmesinin yanı sıra hızlı karar verebilme yetisini güçlendirir. Ebeveynler tarafından çocukların ilk denemede pratik bir şekilde sonuca ulaşmaları beklenmemelidir. Bu oyun ile çocuklar zamanla gösterdikleri çaba ve sabır ile başarılı sonuca ulaşacaklardır.

 

akıl oyunu rubik küp

MentalUP Eğitici Zeka Oyunu

Teknolojinin akıl almaz bir hızla ilerlemesi neticesinde çocukların zeka becerilerini geliştiren oyunlar ve aktiviteler de yerini yavaş yavaş dijital seçeneklere bıraktı. Çok sayıda dijital akıl oyunundan bahsetmek mümkün olsa da 5,5 Milyon çocuk tarafından kullanılan MentalUP diğerlerinden bir adım önde. Bilimsel, eğlenceli ve uzman onaylı akıl oyunları uygulaması MentalUP’ı ücretsiz deneyebilirsiniz.

Tangram

Tangram zeka oyunu, 7 adet geometrik parçadan oluşan bir yapıya sahiptir. Günümüzde yediden daha fazla parçaya sahip modelleri de bulunmaktadır. Geometrik parçalar farklı şekillerde yan yana getirilerek birbirinden farklı yüzlerce nesnenin gölge görünümü tasarlanabilmektedir. Tangram oyununa yeni başlayanlar için örnek görseller bulunmaktadır. Örnek resimler sayesinde çocukların görsel zekası ve dikkat gelişimi desteklenmektedir. Bunun dışında hayal gücünü destekleyen bir oyundur. Tangram, 5 yaş ve üzeri olan çocuklar için uygun bir oyundur. Kağıt, ahşap ve plastikten yapılmış modelleri bulunmaktadır. Tangram, çocukların eğlence ihtiyacını karşılarken aynı zamanda bilişsel becerilerinin de gelişmesini sağlayan eğlenceli ve eğitici oyunlar arasında yerini alır.

Labirent Oyunu

Labirent oyunu 6 yaş ve üzeri çocuklar için uygun bir oyundur. Yetişkinlerin de severek oynadığı bu oyun, A noktasından B noktasına gitmeyi gerektirir. Elbette bu iki nokta arasındaki mesafe labirent bir yapıya sahip olup birbirinden farklı yol seçeneklerini bünyesinde barındırır. Çocukların olasılıkları ön görmelerini sağlayan bir oyundur. Görsel algı ve çözüm yöntemlerine odaklanma becerilerini geliştirir.

Sudoku

9 ve 10 yaş üzeri çocuklar için uygun bir oyundur. Kendi özel kuralları olan matematiksel bir zeka oyunudur. 9x9 kareden oluşmaktadır. Her satırda ve sütunda toplam 9 kutucuk bulunmaktadır. Kutucuklarda rakamlar 1’den 9’a kadar alt alta ve yan yana yazılırlar. Oyunun ana kuralı, her satırda ve sütunda aynı rakam sadece bir kez kullanılabilir. Sudoku çocukların bilişsel gelişimleri için oldukça faydalı bir zeka oyunudur. Mantık yürütme, problem çözme ve sayısal zeka gelişimine destek sağlar.

HABERE YORUM KAT