1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Birinci Rus Devrimi’nin üzerinden 116 yıl geçti
Birinci Rus Devrimi’nin üzerinden 116 yıl geçti

Birinci Rus Devrimi’nin üzerinden 116 yıl geçti

Birinci Rus Devrimi’nin üzerinden 116 yıl geçti

A+A-

Kanlı Pazar, 22 Ocak 1905’te (eski Rus takvimine göre 9 Ocak) Petersburg’da işçilerin Çar II. Nikolay’a bir dilekçe sunmak üzere Kışlık Saray’a doğru sakin ve barışçıl bir yürüyüşe geçmeleri üzerine çarın askerleri tarafından bu barışçı yürüyüşe katılan silahsız yaklaşık 100 bin işçiye toplu tüfekli acımasızca açılan ateş sonucu binden fazla ölü, 2 binden fazla yaralı ile sonuçlanan tarihi olaydır. Bu yürüyüşü Papaz Gapon adında bir Ohranka ajanı örgütlemişti. Eylemciler iş gününün 8 saate indirilmesini, asgari ücretin daha adil olmasını ve fazla mesainin kaldırılmasını istemekteydi.

1904 yılında Bolşevikler komitesi Joseph Stalin’in de katkılarıyla Bakü’de büyük ve iyi örgütlenmiş bir grevi yönetti. Grev başarıyla sonuçlandı ve petrol işçileriyle sanayicileri arasında Rus işçi sınıfı tarihinde, ilk olarak, bir toplu sözleşme imzalandı. Bu grev Rusya’nın çeşitli bölgelerinde işçi eylemlerini hızlandırdı. Bu gösterilerden korkan çarlık yönetimi, işçilerin aralarına ajanlar sokmayı başardı. Bu amaçla Ohranka ajanı olan Gapon adlı bir papazı Rus Fabrika İşçileri adında bir örgüt kurmakla görevlendirdi. Gapon zamanla bu -patron sendikasında- sözü geçen bir konuma da yükseldi. Ocak ayının başlarında Petrograd’da maden işçileri 4 günlük bir greve gittiler.

PAPAZ GABİN ÇAR’A BİR MEKTUP GÖNDERDİ

Papaz Gabin bu grevi Çar II. Nikolay lehine önemli bir eyleme dönüştürmeye karar verdi ve Çar’a 21 Ocak 1905 de şu mektubu gönderdi; “Efendim! Siz bakanlara inanmayınız. Onlar devletin hakiki durumunu göstermeyerek sizi aldatıyorlar. Halk size inanıyor. Yarın saat ikide Kış Sarayı önünde dileklerini size arz etmeye karar verdiler… Hiçbir şeyden korkmayınız. Halkın karşısına çıkarak masum dilekçelerini kabul ediniz. İşçilerin ve arkadaşlarımın temsilcisi olarak ben, şahsınıza dokunulmayacağı hakkında teminat veriyorum. Gabon.” Böylece 22 Ocak günü işçiler Çar’a isteklerini arz edecek, Çar da bu istekleri olumlu karşılayarak işçi hareketlerini yatıştıracaktı. Kalabalık ellerinde Çar’ın portreleri, Gabon da elinde Çar’a sunulacak ve çalışma saatlerinin 8 saat olması, fazla mesai olmaması, asgari günlük ücretin 1 ruble olması istenen dilekçe olduğu halde, ilahiler okuyup “Tanrı Çar’ı korusun” diye bağırarak saraya yürümeye başladılar. Ama aniden askerler tarafından kalabalığın üstüne ateş açılmaya başlandı. Bu olay sonucu çok sayıda kişi öldü ve yaralandı ve bu olay Kanlı Pazar olarak adlandırıldı. 

HABERE YORUM KAT