Bitcoin Yatırımı Nasıl Yapılır? Bitcoin Yatırımı

Bitcoin Yatırımı Nasıl Yapılır? Bitcoin Yatırımı

Bitcoin Yatırımı Nasıl Yapılır? Bitcoin Yatırımı

 

Bitcoin yatırımı yapmak ve kar elde etmek için bir yatırım stratejisi oluşturulması ve kripto para dünyası ile ilgili kapsamlı bilgi sahibi olunması gereklidir. Bitcoin yatırımı yapacak olan yatırımcının gördüğü yatırım tavsiyelerine körü körüne inanmaması, uzman yatırımcıların tavsiyeleri ışığında kendi yatırım stratejisini oluşturması gereklidir. Bitcoin alım satımı yapılmasına imkan tanıyan kripro para borsaları üzerinden Bitcoin yatırımı yapılır. İşlemler için güvenilir ve şeffaf bir borsa tercih edilmelidir. Bitcoin birikimleri ile kripto para cüzdanında saklanmalıdır. Bitcoin yatırımı yapmak isteyenler için kripto para borsaları haricinde de Bitcoin ATMleri gibi alım yapılabilecek alanlar vardır.

Bitcoin Yatırımı Yapacak Olanlar Nelere Dikkat Etmelidir?

Bitcoin yatırımında bilinmesi gerekenler aşağıda verilmiştir:

 • Bitcoin piyasasında yeni olanların düşük bir sermaye ile yatırım yapmaya başlamaları gereklidir. Riskin fazla olduğu bir piyasa olduğu için kaybetme riskinin göze alınabildiği bir miktar ile piyasaya girilmelidir. Ayrıca toplu bir para ile piyasaya girmek yerine doğru zamanlarda düzenli olarak Bitcoin alımı yapılmalıdır.
 • Bitcoin yatırımı yapanların piyasayı düzenli olarak takip etmeye devam etmeleri gereklidir. Yatırım fırsatları elde edebilmek ve mevcut yatırımı kaybetmemek için düzenli piyasa takibi oldukça önemlidir.
 • Bitcoin piyasasına düşük bir bütçe ile giriş yapıldığında, deneme yanılma yöntemi ile alım ve satış emri vererek piyasaya hakimiyet artırılabilir. Kripto para dünyasında uzman yatırımcıların bile devamlı kazanç elde edebileceğinin garantisi yoktur. Bu yüzden ezbere bilgiler ile hareket etmek yerine düşük tutarlar ile deneme amaçlı işlemler yaparak yatırım stratejisi oluşturulmalıdır.
 • Piyasa hareketliliğini yakından takip etmenin yanı sıra ekonomistlerin ve diğer yatırımcıların yorumları takip edilmelidir.
 • Bitcoin piyasasında izlenen stratejisi not alınmalıdır. Bu sayede ilerleyen zamanlarda daha büyük tutarlar ile yatırım yapılacağı zaman bu notlar yardımcı olur.

Bitcoin Yatırımı İle Kar Elde Etmek İçin Ne Yapılmalıdır?

Bitcoin ile kar elde etmek için öncelikle kripto para dünyası ve Bitcoin ile ilgili geniş çaplı bilgilere sahip olunması gereklidir. Bitcoin piyasasının nasıl işlediği, altyapı ve güncellemeleri, Bitcoin için grafiklerdeki fiyat hareketliliklerini etkileyen sebeplerin neler olduğu gibi konularda bilgi birikimi elde edilmelidir. Bitcoin yatırımı yapılırken hangi para birimi ile bu kripto paraya yatırım yapmanın daha karlı olabileceği yönünde bir strateji hazırlanmalıdır. Diğer kripto paralar da Bitcoin almak için kullanılabilir. Örnek vermek gerekir ise; Ethereum fiyatları düştüğünde Ethereum alıp yükselişe geçtiğinde ise Bitcoin’e çevrilebilir. Piyasayı yakından takip edip farklı kripto para yatırımları yapanlar, bu piyasa hareketliliklerini doğru şekilde değerlendirerek Bitcoin’den kar elde edebilirler.

https://buldumz.com/kripto-paralar/ buradaki içerikleri incelemenizi tavsiye ederim.

Bitcoin Yatırımlarında Potansiyel Yükselişleri Kaçırmamak İçin Ne Yapılmalıdır?

Bitcoin’in piyasa hareketliliklerinden kar etmek için Bitcoin’in ne zaman alınması ve ne zaman satılması gerektiğine doğru karar verilmelidir. Bitcoin de dahil olmak üzere hiçbir yatırım aracı devamlı yükselmeyeceğinden, alım satım işlemleri yaparak potansiyel yükselişlerden kar elde edilmelidir. Aksi takdirde kar elde edebilecekken zarar elde etmek muhtemeldir. Bu duruma bir örnek vermek gerekir ise; 2017 senesinde 20.000 dolar civarını gördüğünde yatırımcılar değerinin daha da yükseleceğini düşünerek kar almak için Bitcoin satma yoluna gitmediler. Ancak yine aynı sene ani bir şekilde Bitcoin’in değeri sert bir düşüş yaşadığı için birçok yatırımcı büyük kayıp yaşamış oldu.

Bitcoin yatırımcılarının kendilerini tatmin edecek bir fiyat belirlemeleri ve Bitcoin bu fiyata ulaştığında da satış yaparak kar almaları gereklidir. Uzun vadeli ve risksiz yatırım yapmak isteyenler için Bitcoin yatırımı uygun değildir. Bitcoin daha çok kısa ya da orta vadeli ve potansiyel yükselişlerin kaçırılmaması gereken bir yatırım aracıdır.

Bitcoin Yatırımı Yapmak İçin Satın Alma Yöntemleri Nelerdir?

Bitcoin satın alma yolları şöyledir:

 • ATM: Dünya genelinde Bitcoin ATMleri yayılmaya başlamıştır. Yapılan alım işlemi için ortalama %3-8 arası komisyon talep edilir. ATM’ye alınacak olan Bitcoin’e karşılık gelen para yatırıldıktan sonra mobil cüzdandaki QR kodu taratılmalı ve alım işlemi tamamlanmalıdır. Türkiye2de İstanbul ve İzmir’de Bitcoin ATMleri vardır.
 • Hediye kartları: Anonim ve nakitten daha ucuz olan hediye kartları Bitcoin satın almak için sıklıkla tercih edilir. Hediye kartları mağazalardan edinilir ve bazı Bitcoin borsalarında bu hediye kartları Bitcoin alımı için kabul edilir. Hem Bitcoin satın almak hem de saklamak için alternatif bir yöntemdir.
 • Borsalar: Sadece kimlik ve iletişim bilgileri ile kayıt olunan kripto para borsalarından Bitcoin alımı yapılabilir. Banka hesabını kripto para borsa hesabına bağladıktan sonra Bitcoin alımları gerçekleştirilebilir.
 • P2P: Anonim olarak Bitcoin işlemleri yapmak ve satıcılar ile yüz yüze görüşmek isteyenlerin tercih edebilecekleri bir satın alma yöntemidir. Bu yöntem ile alım yapmak isteyenler, LocalBitcoins üzerinden bulundukları bölgedeki satıcılar ile iletişime geçebilirler.
 • Yatırımcı fonu: Bitcoin Yatırımcı Fonu ile direkt olarak Bitcoin almadan ya da depolamadan Bitcoin yatırımı yapabilmek mümkündür. Bitcoin’in fiyatları yatırım fonlarını doğrudan etkiler.

Bitcoin Madenciliği İle Nasıl Bitcoin Sahibi Olunur?

Bitcoin madenciliği; özel yazılım ve donanımlara sahip olan cihazlar ile beraber karmaşık problemleri çözdükten sonra kripto para transfer işlemlerinin onaylanması ile beraber kripto para üretilmesine verilen isimdir. Bitcoin madenciliği yapabilmek için bilgisayara ve internete sahip olmak yeterlidir. Bitcoin madenciliği sonucunda Bitcocinler ödül olarak verildiğinden, Bitcoin yatırımı yapmak isteyenlerin elde ettikleri Bitcoinler için ücret ödemedikleri bir yatırım yöntemidir. Ancak madenciliğe başlamadan önce yeterli donanıma sahip bir bilgisayar edinilmesi gerekir. Ancak günde 24 saat cihaz çalıştırıldığında elektrik faturası da ortalama 1.000 TL gelir. Bitcoin madenciliği ile cihaz 24 saat açık tutulduğunda günlük ortalama 100-200 TL kazanabilmek mümkündür. Madencilik yöntemleri ise şunlardır:

 • ASIC madenciliği
 • GPU madenciliği
 • CPU madenciliği
 • Bulut madenciliği

Bitcoin Satın Alma İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?

Bitcoin alımı ilk defa yapacak olanlar için aşağıdaki gibidir:

 • Türk ya da yabancı kripto para borsalarından güvenilir ve avantajlı özelliklere sahip olanlardan biri seçilmelidir.
 • Seçilen kripto para borsasının sitesine giriş yapıldığında hesap oluştur ya da üye ol butonlarına tıklayarak borsaya kayıt olunmalıdır.
 • Bitcoin yatırımcısının hesabını oluşturabilmesi için isim, soyisim, iletişim ve hesap bilgilerini vermesi istenir.
 • Hesap oluşturulduktan sonra kimlik doğrulaması yapılmalıdır.
 • Bu işlemlerden sonra artık kripto para borsasına istenen zaman giriş yaparak Bitcoin alımı yapmak mümkündür. Ancak alım yapabilmek için hesaba para yüklemesi yapmış olmak gereklidir.
 • Havale ve EFT gibi yöntemler ile kripto para borsasına satın almak istenen Bitcoin miktarını karşılayacak kadar para yüklenmelidir.
 • Ardından kripto para borsasında bulunan satın alma menüsü üzerinden satın alınacak Bitcoin miktarı girilerek alım emri verilmelidir.
 • Verilen emir onaylandıktan sonra tanımlanmış olan kripto para cüzdanına alınan Bitcoinler aktarılır.

Bitcoin Yatırımı İçin Kripto Para Borsa Örnekleri Nelerdir?

Bitcoin borsaları ve genel özellikleri aşağıda örneklendirilmiştir:

 • Bitfinex: 2 adımlı doğrulama, çekim koruması, ileri düzey API anahtar izinleri ve e-posta şifreleme gibi güvenlik önlemleri sunar. %0.1’e kadar komisyon ücreti alınabiliyor.
 • Bitflyer: Bitcoin alımlarında banka havalesi ve kredi kartı ile para ödemeleri yapılabilir. İşlemleri gerçek insanların onayladığı bu kripto para borsasında komisyon ödemeleri %0.01 ile %0.15 arasında değişiklik gösterir.
 • BitStamp: Ağ havalesi, kredi kartı, SEPA transferi ve SWIFT transferleri ile Bitcoin alımı yapılabilir. Commission de Surveillance du Secteur Financier tarafından denetlendiği için güvenilir bir kripto para borsasıdır. %0.1-0.2 aralığında komisyon oranına sahiptir.
 • Coinbase: Banka hesabını direkt olarak Coinbase’e bağlamak mümkündür. Banka havalesi, kredi kartı ve Paypal ile alım yapılabilir. Kasa özelliği vardır. %1.49 ile %3.99 aralığında komisyon ücreti alan bir borsadır.
 • Kraken: Banka havalesi ve altcoinler ile Bitcoin alımı yapılabilir. 2 adımlı doğrulama, hesap kurtarma için ana anahtar, küresel kurma kilidi, şifreli e-posta hizmeti ile güvenliği sağlar. Komisyon oranları ise %0.16-0.26 aralığındadır.

Bitcoin Yatırımı Nerede Saklanmalıdır?

Bitcoin saklamak için kripto para cüzdanları kullanılmalıdır. Kripto para borsasından Bitcoin alımı yaptıktan sonra yüksek miktarda Bitcoin borsa hesabında saklanmamalıdır. Bitcoinlerin güvende olabilmesi için cüzdanda saklanması gereklidir. Bitcoin cüzdanına erişim kaybedildiğinde, Bitcoin yatırımı da kaybedilmiş olur. Bu yüzden cüzdan özel anahtar erişimi kaybedilmemelidir. Bitcoin cüzdan çeşitleri ise şu şekildedir:

 • Kağıt cüzdan: Bitcoin alımı yapmak için açık adres ve göndermek için özel anahtar kağıt cüzdanda yer alır. QR kod formunda basılan cüzdanlar oldukları için daha hızlı şekilde işlem yapılabilir. Dijital ortamda saklanabilecek bir cüzdan değildir. Sudan, nemden veya yıpranabileceği ortamlardan korunması gereklidir. BitAddress ve Bitcoinpaperwallet örnek olarak gösterilebilir.
 • Fiziksel Bitcoin: Bitcoin miktarı önceden yüklenmiş olan ve özel anahtar olmadan yüklenen tutarın harcanması mümkün olmayan Bitcoin cüzdanı çeşididir. İlk örneği 2011 senesinde görülmüş olsa da 2013 yılında faaliyetlerini durdurmuştur. Casascius ismi ile anılmıştır.
 • Mobil: Günlük düzenli olarak Bitcoin yatırımları yapanların, Bitcoin ile ödeme kabul eden mağazalardan alışveriş yapanların veya yüz yüze Bitcoin alım satımı yapmayı tercih edenlerin kullanmaları gereken bir Bitcoin cüzdanıdır. Telefondan işlem yapılabildiği gibi barkod okuyucusuna tutularak yakın saha iletişim özelliği de kullanılabilir. FreeWallet, Edge, Atomic Wallet, Blockchain Wallet, Copay ve Mycelium mobil Bitcoin cüzdanlarıdır.
 • Web: Hizmet veren şirketlerin sunucularında özel anahtarların saklandığı cüzdan çeşididir. Sunucu devamlı onlinedır ve internete bağlı olunan herhangi bir cihazdan cüzdandaki birikimi kontrol edebilmek mümkündür. Coinbase, Circle, Blockchain, Strongcoin ve Xapo web cüzdanlarına örnek olarak verilebilir.
 • Masaüstü: Özel anahtarlar sabit diskte saklanır. Üçüncü taraflar ile çalışılmadığından çalınması zor olan cüzdan çeşitlerinden biridir. Electrum, Exodus, Bitcoin Core ve Armory masaüstü cüzdanlarından birkaçıdır.
 • Donanım: Özel anahtarların donanım cihazlarında saklandığı cüzdan çeşididir. Hiç donanım cüzdanı hırsızlığı yaşanmadığı için en güvenli Bitcoin saklama şeklidir. Cihazdan şifre olmadan Bitcoinlerin çıkartılabilmesi mümkün değildir. Ledger Nano S, Trezor ve KeepKey gibi donanım cüzdanları bulunur.
 • Banka: Bitcoin Kripto Bankası, ilk kripto para bankasıdır. Bitcoin mevduatlarını kabul eden, risksiz yatırım yapma seçeneği sunan, güvenilir ve sertifikalı bir platform olarak görülür.

Bitcoin Yatırımı Yapmak İçin Geç Mi Kalındı?

Bitcoin piyasasına girişte geç kalmak gibi bir durum söz konusu değildir. 2008 yılında Satoshi Nakamoto tarafından piyasaya sürülmüş olan Bitcoin ile hala yüksek miktarda kar elde edebilmek mümkündür. Kripto para borsasında ne zaman fiyat yükselişlerinin ya da düşüşlerinin olacağı söylenemez. Bitcoin ilk piyasaya sürüldüğünde makul tutarlar ile yatırım yapabilmek mümkündü. Ancak günümüzde Bitcoin piyasasına girecek olanların yatırım için daha büyük bir sermayeye ihtiyaçları vardır. Bu yüzden kripto para borsasında yatırım yapacak olanlar da altcoinlere yönelmiştir. Bitcoin yatırımı hakkında daha detaylı bir rehbere ulaşabilmek için https://buldumz.com/bitcoin-yatirimi-nasil-yapilir/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.