1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. BM: Myanmar'daki demokratik reformlara ciddi bir darbe vuruldu
BM: Myanmar'daki demokratik reformlara ciddi bir darbe vuruldu

BM: Myanmar'daki demokratik reformlara ciddi bir darbe vuruldu

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Myanmar'daki askeri darbeye ilişkin, "Ordunun yönetime el koymasını ve sivil hükümet yetkililerini gözaltına almasını güçlü bir şekilde kınıyorum" açıklamasını yaptı.

A+A-

BM Genel Sekreteri Guterres, Myanmar'da ordunun tüm yasama, yürütme ve yargı yetkilerine el koymasından derin endişe duyduğunu açıkladı.

Bu gelişmelerin Myanmar'daki demokratik reformlara ciddi bir darbe vurduğunu ifade eden Guterres, Devlet Başkanı Win Myint ile Devlet Konseyi Başkanı ve Dışişleri Bakanı Aung San Suu Çii'nin ordu tarafından gözaltına alınmasını güçlü bir şekilde kınadı.

'Görüş ayrılıkları saygı çerçevesinde çözülmeli'

Myanmar ordusuna 8 Kasım 2020'de yapılan seçimin sonuçlarına ve demokratik normlara saygı duyması çağrısı yapan Guterres, görüş ayrılıklarının barışçıl yollarla, şiddetten kaçınılarak, insan haklarına ve temel özgürlüklere saygı çerçevesinde çözülmesi gerektiğini vurguladı.

Myanmar ordusu, 8 Kasım 2020 seçimlerinde hile yapıldığı iddiaları üzerine ülke yönetimine bir yıllığına el koyduğunu duyurmuştu.

Seçim Komisyonu, 29 Ocak'ta iktidardaki Aung San Suu Çii'nin partisinin zaferiyle sonuçlanan seçimde ordunun sonuçların belirlenmesinde hile yapıldığı iddialarını yalanlamıştı.

HABERE YORUM KAT