BM'den Asyalılara şiddet tepkisi: Endişe verici

Birleşmiş Milletler, Asyalılara ve Asya kökenlilere yönelik şiddetin durdurulması çağrısı yaptı. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'in, Asyalıların hedef alınmasından endişeli olduğu açıklandı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 23 Mart 2021 11:47
BM'den Asyalılara şiddet tepkisi: Endişe verici

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Sözcüsü Farhan Haq, yaptığı yazılı açıklamada, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'in, COVID-19 salgınında Asyalıların hedef alınmasından "fazlasıyla endişeli" olduğunu vurguladı.

Guterres'in, Asyalılara yönelik tüm şiddet ve suistimalin durdurulmasını istediğini aktaran Haq, "Dünya, dehşet verici ölümcül saldırılara, sözlü ve fiziksel tacize, okullarda zorbalığa, iş yerlerinde ayrımcılığa, medyada ve sosyal medya platformlarında düşmanlığın kışkırtılmasına ve iktidardakilerin kullandığı tahrik edici dile şahit oluyor. Bunun gibi tüm şiddetlere son verilmesini istiyoruz" dedi.

Saldırıların sebebi koronavirüs olarak gösteriliyor

Haq, geçen yıl boyunca kaydedilen olayların, yüzyıllardır süren hoşgörüsüzlüğü, birilerini günah keçisi yapmayı, istismar ve suistimali devam ettirdiğine dikkati çekerek, Guterres'in, mağdurlar ile ailelerine tam destek sunduğunu ve ırkçılık ile insan haklarına yönelik diğer saldırılarla karşılaşanlarla dayanışma içinde olduğunu vurguladı.

ABD'deki Asyalılara yönelik son saldırıların nedeni olarak COVID-19 salgınının Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkması gösteriliyor.

ABD'nin Georgia eyaletindeki Atlanta kentinde 16 Mart'ta 3 masaj salonuna düzenlenen silahlı saldırılarda, 6'sı Asya kökenli kadın olmak üzere 8 kişi hayatını kaybetmişti.

ABD'de silahlı saldırı: 8 ölü

Olayın ardından gözaltına alınan 21 yaşındaki zanlı Robert Aaron Long'a savcılık tarafından 8 kez cinayet suçlaması yöneltilmişti.

ABD'de 2019'dan bu yana yaşanan en büyük silahlı saldırı olarak kayıtlara geçen Atlanta'daki olay, COVID-19 salgını nedeniyle zaman zaman gündeme gelen, "ABD'de Asyalılara yönelik şiddet" tartışmasını yeniden alevlendirmişti.