BM’den Gazze için acil çağrı: Yarın çalışmalarımızı durdurmak zorunda kalacağız

BM Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı'ndan dünyaya acil çağrı yapıldı. Açıklamada Gazze Şeridi'ne yarına kadar yakıt sağlanmazsa, faaliyetlerin sonlandırılacağı ve çok sayıda insanın hayatını kaybedeceği yer aldı.
BM’den Gazze için acil çağrı: Yarın çalışmalarımızı durdurmak zorunda kalacağız

İsrail - Hamas aradındaki savaşta 18'inci gün sonra ermek üzere... İsrail ordusu Gazze'de sivil gözetmeksizin okul, cami, kilise ve hastaneleri bombardımana tuttu. Çoğunluğu çocuk ve kadınlardan oluşan binlerce insan canlarından oldu. Gazze Şeridi'ndeki binlerce kişide salgın hastalık tespit edildi, gerek tıbbi gerek insani tüm kaynaklar ise tükendi. Birleşmiş Milletler (BM) Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA), İsrail'in ablukayı sıkılaştırdığı Gazze Şeridi'ne yarına kadar yakıt sağlanmazsa, faaliyetlerini sonlandırmak zorunda kalacaklarını ve insanların ölebileceği uyarısını yaptı.

"GAZZE'DEKİ ÇALIŞMALARIMIZI YARIN AKŞAM SONLANDIRMAK ZORUNDA KALACAĞIZ"

BBC'ye konuşan UNRWA Sözcüsü Tamara er-Rifai, tükenen yakıtın "en üst sıradaki öncelik" olduğunu vurgulayarak "Yakıt sağlanmazsa Gazze'deki çalışmalarımızı yarın akşam durdurmak zorunda kalacağız ve bu nedenle insanlar ölebilir." dedi.

"HAYAT KURTARAN MAKİNELERİN YAKITA İHTİYACI VAR"

Gazze Şeridi'nde gıda ve suyun tükendiğine, acil insani yardımın ulaştırılmasının gerekliliğine dikkati çeken Rifai, şunları söyledi: "Kamyonların bu yardımları ulaştırabilmesi için yakıta ihtiyacımız var. İnsanların temiz suya erişebilmesi, su arıtma tesisinin çalışması için yakıta ihtiyacımız var. Hastanelerde, çalışmaması durumunda insanların öleceği hayat kurtaran makinelerin yakıta ihtiyacı var."

Rifai, Hamas'ın Gazze'ye gönderilecek yakıtı kullanacağı yönündeki iddialara dair ise "BM'nin Gazze'ye ulaşacak her türlü yardım ve yakıtın kendisinin denetiminde olacağına ilişkin uluslararası toplum ve yardım kuruluşlarına garanti verdiğini" vurguladı.

Etiketler :