1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Boşanmada 7 Yaşındaki Çocuğun Velayeti Kime Verilir?
Boşanmada 7 Yaşındaki Çocuğun Velayeti Kime Verilir?

Boşanmada 7 Yaşındaki Çocuğun Velayeti Kime Verilir?

Boşanmada 7 Yaşındaki Çocuğun Velayeti Kime Verilir?

A+A-

 

Günümüzde bir çok kişinin boşanma sonrası çocuğunun velayetinin kime verileceği konusunda internet ortamında araştırma yaptığı bilinmektedir. Yapılan araştırma sonrasında karşımıza bir kaç madde ön plana çıkıyor. Fakat, aslında boşanmada çocuğun velayetinin kime verileceği detaylı ve kapsamlı bir inceleme sonucu belirlenir.

 

 
  

asda33222.jpg


Biz ise, internet ortamındaki bilgi kirliliği sebebiyle bu soruyu, konusunda profesyonel bir avukata danıştık. Bursa Boşanma Avukatı Fatih Yavaş'a, özellikle de "7 yaşındaki bir çocuğun velayetinin kime verilir" diye sorduk. Detaylar aşağıda:

 

Çocuğun Yaşı Ana Faktörlerden

Merhaba Fatih Bey, öncelikle bu konuda röportaj yapacak bir avukat arayışına girdiğimizde sizi ve avukatlık ofisinizi gerçekten ilgi çekici bulduğumu ve bu sebeple biraz ısrarcı olduğumu itiraf etmeliyim. Hakkınızda yapılan yorumlar da ayrıca ilgi uyandırıcı. Sorularımızı yanıtlamayı kabul ettiğiniz için teşekkür ederim. Ben internette yaptığım araştırma sayesinde sizin hakkınızda bilgi sahibi oldum, fakat okuyucularımıza biraz kendinizden ve Maya Hukuk' tan bahseder misiniz?

Merhaba! Öncelikle bu konuya değindiğiniz ve halkı bilinçlendirmek için çaba gösterdiğiniz için teşekkür ediyorum. Zira günümüzde vatandaşlarımız tarafından, hiçbir avukata danışmadan , sadece internet ortamında yapılan araştırma sonucunda edilen bilgi ile bazı davalar açılmaya devam edilmektedir. Bu davalar sonucunda yaşanılan hak kayıplarını görmek çok üzücü bir durum. Gerçekten de, maalesef insanlar bazen geri dönülmez şekilde hak kayıplarına uğramakta.

Kendimden kısaca bahsetmem gerekirse de, ben Bursa Maya Hukuk Bürosu' nun kurucu avukatıyım. Çeşitli alanlarda avukatlık hizmeti veriyoruz ancak uzmanlık alanımız Medeni Hukuk ve Aile Hukuku.

Bursa Boşanma Avukatı olarak tanınmamızın ardında da birebir ilgi ve alaka gösterdiğimiz müvekkillerimiz oldu. Bu kişiler bizim için önemli birer referans oldular. Sonuçta, bir avukata güvenmenin ardında referanslar önemli yer tutuyor ve bizi biraz araştıran kişiler de hakkımızdaki referansları kolaylıkla bulabiliyor. Sanırım bahsettiğiniz yorumlar da bu kişilerin yazdığı yazılar. Güzel düşüncelerini paylaşan bu kişilere buradan da ayrıca teşekkür ediyorum.

Bursa Boşanma Avukatı Fatih Yavaş

Muhteşem!

Bizim en sık karşılaştığımız sorulardan birisi, boşanma sırasında çocuğun velayetinin kime verileceği konusu. Bu konu bu kadar karmaşık mı? Bir yerde görmüştüm. Boşanan biri, 7 yaş ve altı anneye 7 yaş ve üzeri babaya verilir diyordu. Bu bilgi doğru mu?

Öncelikle bahsettiğiniz şekilde sadece yaşa bakarak çocuğun velayeti belirlenmez. Bu çok yanlış bir bilgi. Bu tarz yanlış bilgilerle hareket edilmemesi çok önem arz etmekte.

Bunun yanında, bu konu sizin de söylediğiniz gibi sıkça merak edilen bir konu olmasının yanı sıra ayrıca ciddiyet ve hassasiyet gerektiren önemli bir konu.

Aslında kanunda çocuğun velayetinin kime verileceğiyle ilgili keskin sınırlar bulunmuyor ancak hakimin kararını etkileyen bazı ana faktörler var.

Bu faktörlerden birisi de çocuğun kaç yaşında olduğu. Örnek vermek gerekirse 0-3 yaş arasındaki bir çocuğun velayetiyle ilgili değerlendirmede "anne faktörü" çok daha öne çıkarken, 6-12 yaşındaki çocuğun velayetiyle ilgili değerlendirmede farklı noktalar önemli olmaktadır.

Bursa Boşanma Avukatı Fatih Yavaş

7 Yaşındaki Çocuğun Velayetini Etkileyen Durumlar

Peki özellikle 7 yaşındaki bir çocuğun velayeti söz konusu olduğunda nasıl bir değerlendirme süreci yaşanıyor?

7 yaşındaki bir çocuk artık kendisini ifade edip, temel ihtiyaçlarını da tek başına görebilir hale gelmiş oluyor. Yani annesine bağlılığı biraz daha azalmış oluyor.

7 yaşına gelmiş bir çocuğa aslında "okul çağındaki" bir çocuk olarak bakmak gerekiyor.

Bu noktada da çocuğun menfaati ilkesi öne çıkıyor. Türkiye'nin de taraf olduğu Çocuk Hakları Sözleşmesi'ne göre; "Çocuklar için uygulanan her türlü hukuki kararda çocuğun yüksek menfaatinin (yararının) gözetilmesi" söz konusu.

Bursa Boşanma Avukatı Fatih Yavaş

Bu da anne veya babadan hangisi çocuğa daha iyi bir eğitim sunabilirse çocuğun velayeti ona verilir mi demek oluyor?

Sanırım burada tekrar hatırlatmakta fayda var. Bu konuda keskin sınırlar bulunmuyor.

Ama dediğiniz gibi iyi eğitim sunabilen taraf burada bir adım daha öne geçiyor.

Tabi buna paralel olarak farklı faktörler de var. 7 yaşındaki bir çocuk artık kendisini ifade edebildiği için onun da söz hakkı doğuyor. Pedagog yardımıyla çocuğun da fikri alınıyor ve annesiyle mi yoksa babasıyla mı kalmak istediği soruluyor.

Bursa Boşanma Avukatı Fatih Yavaş

Çocuğun Velayetinde Son Karar Hakimin

Peki hakimin çocukla aynı görüşte olmadığı durumlar oluyor mu? Yani çocuk annesiyle kalmak istediği halde hakim velayeti babaya verebilir mi, ya da tam tersi durum mümkün mü?

Hakimin dikkat ettiği diğer faktörler çocuğun kararından daha önemli olabilir.

Örnek vermek gerekirse 7 yaşındaki bir çocuğun 2 küçük kardeşi olduğunu düşünelim. Bu 2 kardeşin velayetinin, yaşlarından dolayı anneye verildiğini varsayalım. Bu durumda çocuk babasıyla kalmak istediğini ifade etse bile, 7 yaşındaki çocuğun kardeşlerinden ayrı kalması onu kötü etkileyeceği için onun velayeti de anneye verilebilir.

Bu noktada son karar veren hakim oluyor.

Bursa Boşanma Avukatı Fatih Yavaş

Peki anne ve babanın maddi durumu dışında hangi özellikleri velayeti alma konusunda etkili olabilir?

Anne ve babanın içinde bulunduğu ruhsal durumdan tutun oturduğu çevreye kadar geniş yelpazede birçok faktör hakimin kararını etkileyebiliyor.

Örneğin çocuğun alıştığı çevreden koparılmaması için, aile evinde oturmaya devam edecek kişi bir adım öne çıkabilir.

Başka önemli bir nokta da anne ve babadan hangisinin çocukla daha çok ilgilenebilecek durumda olduğudur. Çocuğun gelişimi ve eğitimi için sadece maddi olarak değil kişisel olarak hangi tarafın daha çok ilgi gösterebilir durumda ve yetkinlikte olduğu da hakimin kararını etkiler.

Bursa Boşanma Avukatı Fatih Yavaş

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederiz. Eklemek istediğiniz özel bir nokta var mı?

Ana hatlarıyla 7 yaşındaki çocuğun velayetini etkileyen faktörler bunlar. Ancak her zaman istisna yaratabilecek durumlar da bulunuyor. Bunlar yazılı olarak kanunlarımızda yer almasa da yargıtay kararlarıyla emsalleri bulunan durumlar.

İstisna durumlar için birebir avukata danışmanız gerekir çünkü yerine göre çok özel durumlar oluşabiliyor. Bu noktada her dava için özel bir inceleme gerekiyor.

Bursa Boşanma Avukatı Fatih Yavaş

Tekrardan teşekkür ediyoruz. Bilgilendirici ve güzel bir röportaj oldu. Sanırım Maya Hukuk olarak internet sitesi üzerinden de müvekkillerinizle iletişime açıksınız. Bundan da bahsederek kapanış yapabilir misiniz?

Tabi ki. Güzel bir bilgi paylaşımı oldu. Kendi sitemizden de önemli gördüğümüz bazı konular hakkında makaleler paylaşmaktayız. Kafasında sorusu olan kişiler bu yazılarımızı inceleyebilirler. Daha fazla sorusu olan veya birebir danışmak isteyenler için Maya Hukuk internet sitesinde açıklayıcı yazılarımız ve bizimle iletişime geçebileceğiniz alanlar mevcut.

Büromuzu arayabilir, bize yorum bırakarak soru sorabilir veya aldığınız hizmeti değerlendirebilirsiniz.

Görüşmek üzere!

Bursa Boşanma Avukatı Fatih Yavaş

Görüşmek üzere Fatih Bey, yoğun programınızda bizimle ilgilendiğiniz için teşekkür ederiz.

Röportaj İsteklerinizi İletebilirsiniz

Bursa Boşanma Avukatı Fatih Yavaş'la yaptığımız röportajı beğendiyseniz gelecek röportajlarımız için bize önerilerinizi sunabilirsiniz. Sormamızı istediğiniz soruları ve görüşmemizi istediklerinizi yorumlardan bize iletebilir veya mail atabilirsiniz.

Görüşmek üzere!

HABERE YORUM KAT