1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Botan Çayı'nda boğulmalara karşı önlem
Botan Çayı'nda boğulmalara karşı önlem

Botan Çayı'nda boğulmalara karşı önlem

İl Afet ve Acil Durum Müdürü Cahit Akkoyun: - "Çay boyunca bütün vatandaşlarımızın duyabilmesi için 6 siren yerleştirdik. Bu sirenler suyun ani yükselmesine karşı vatandaşlara 3 dilde yayın yapıyor"

A+A-

SİİRT (AA) - Siirt'teki Botan Çayı'nda, motorize ekiplerin denetimleri ile Türkçe, Kürtçe ve Arapça yapılan anonslarla boğulma vakalarının önüne geçilmeye çalışılıyor.

Siirt Valiliği koordinesinde yürütülen çalışmalar kapsamında, Alkumru ve Kirazlı barajlarından yapılan su tahliyeleri sırasında, Botan Çayı'nda ani su yükselmesine bağlı can ve mal kayıplarının engellenmesi amacıyla çeşitli önlemler alınıyor.

İl Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürü Cahit Akkoyun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2014'te 6 kişinin boğulmasının ardından, Valilik öncülüğünde boğulmalara karşı alınan tedbirler sayesinde bugüne kadar baraj kaynaklı boğulmaların yaşanmadığını söyledi.

Uyarıcı levhalarının bulunduğu bölgede 3 dilde siren çalınarak anons yapıldığını belirten Akkoyun, "Çay boyunca bütün vatandaşlarımızın duyabilmesi için 6 siren yerleştirdik. Bu sirenler suyun ani yükselmesine karşı vatandaşlara 3 dilde yayın yapıyor. Valiliğimizin öncülüğünde motorize ekip oluşturulmuş ve bu ekiplerin denetimi müdürlüğümüzce yapılıyor. Haftanın 7 günü sabah 07.30'dan akşam 07.30'a kadar motorize ekiplerimiz vatandaşlara uyarılarda bulunuyor." diye konuştu.

Vatandaşların, alınan tedbirlere uymaları gerektiğini vurgulayan Akkoyun, "Ekiplerimizin uyarıları sonrasında baraj kapakları açılıyor ve tehlikeli bir durum oluşuyor. Bizim için insan hayatı çok önemlidir. Vatandaşlarımızdan rica ediyorum, piknik alanlarına geldiklerinde uyarıları dikkate alsınlar ve kendilerine de çocuklarına da dikkat etsinler." dedi.

Motorize ekipte yer alan Nurullah Gök de haftanın her günü motorla gezerek boğulma vakalarının önüne geçmek için çay kenarında piknik yapan aileleri uyardıklarını söyledi.

Baraj kapakları açılacağına ilişkin kendilerine haber verildiği sırada hızlıca uyarıda bulunduklarını dile getiren Gök, "Çay kenarında piknik yapan, suya giren vatandaşları tehlikeye karşı uyarıyoruz. Uyarılara rağmen bazı ailelerin çocuklarını sudan çıkmadığını görüyoruz ve onları biz çıkarıyoruz. Ailelerin bu konuya dikkat etmesini istiyoruz." ifadelerini kullandı.

Vatandaşlardan Hüseyin Demir de alınan tedbirler ve AFAD'ın uyarılarından dolayı memnuniyet duyduklarını dile getirdi.

Uğur Helaloğlu ise önlemler sayesinde ailesiyle dere kenarına gönül rahatlığıyla gönül piknik yapmaya geldiğini söyledi.

HABERE YORUM KAT