Brezilya'da Bolsonaro kabinesinde 6 isim değişti

Brezilya kabinesinde görev alan 6 isimde değişikliğe gidildi. Savunma, dışişleri ve adalet bakanlarının yanı sıra, Brezilya başsavcısı, hükümet sekreteri ve bakanlık seviyesinde görev yapan kabine şefliğine yeni isimler atandı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 30 Mart 2021 05:28
Brezilya'da Bolsonaro kabinesinde 6 isim değişti

Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, yeni savunma, dışişleri ve adalet bakanı ile Brezilya başsavcısı, hükümet sekreteri ve bakanlık seviyesinde görev yapan kabine şefini açıkladı.

Devlet Başkanı Bolsonaro, dışişleri bakanlığı görevine Carlos Alberto Franco, savunma bakanlığına Walter Souza Braga Netto, adalet bakanlığına Anderson Gustavo Torres, kabine şefliğine Luiz Eduardo Ramos Brezilya başsavcılığına Andre Luiz de Almeida Mendonça ve hükümet sekreterliğine Flavia Arruda’nın getirildiğini açıkladı.

En geniş kapsamlı kabine revizyonu

Böylece Ocak 2019'da göreve başlayan Bolsonaro, hükümeti süresince bugüne kadar en geniş kapsamlı kabine reformunu gerçekleştirmiş oldu.

Yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgını nedeniyle zor günlerden geçen Güney Amerika ülkesi Brezilya'da Savunma Bakanı Fernando Azevedo e Silva istifa ettiğini duyurmuş, ülke basını Brezilya Başsavcısı Jose Levi ile Dışişleri Bakanı Ernesto Araujo'nun istifa ettiğini ileri sürmüştü.

Senato ve Temsilciler Meclisinin baskısı nedeniyle istifa ettiği belirtilen Araujo'nun eski ABD Başkanı Donald Trump ile benzer dış politika izlemesinin Çin ile diplomatik ilişkileri soğuttuğu ve bu nedenle COVID-19 aşılarına erişimi zorlaştırdığı öne sürülmüştü.