1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Büyük tasarruf sağlandı, yüzde 77 azaldı
Büyük tasarruf sağlandı, yüzde 77 azaldı

Büyük tasarruf sağlandı, yüzde 77 azaldı

2019 yılında başlatılan ücretli poşet uygulaması insanlar tarafından ilk başlarda tepkiye yol açsa da bu durumun çevreye katkısı büyük oranda oldu. Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Hülya Şevik, plastik poşet kullanımıyla alakalı tedbirler çerçevesinde poşet kullanımında yüzde 77 oranda azalma yaşandığını söyledi.

A+A-

Türkiye genelinde ücretli poşet uygulamasının ardından plastik poşet kullanımında büyük oranda bir azalma yaşandı. Çevre Kanunu ve kanun çerçevesinde çıkarılan yönetmeliklerle doğanın kirletilmesinin önüne geçmenin ve çevrenin korunmasının amaçlandığı ve yine bu kapsamda uygulanmaya başlanan plastik poşet kullanımıyla alakalı tedbirler çerçevesinde plastik poşet kullanımında yüzde 77 oranda azalma yaşandığının altını çizdi. Plastik poşet kullanım oranları hakkında bilgi veren Şevik, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızdan aldığımız verilere göre: Poşet kullanımında yüzde 77 oranında azalma yaşanmıştır. Kişi başı kullanım adedi 35’ten 10’a düşmüştür. Bu çalışmalarla birlikte 200 bin ton plastik tasarrufu sağlandı. Böylece 8 milyon kilogram sera gazı salınımının da önüne geçilmiştir. Bu durum poşet kullanımında başarıya ulaştığımızın önemli bir göstergesidir” dedi. 

hulya-sevik-2.JPG

DOĞA YERE ATILAN PLASTİK POŞETLERDEN ETKİLENİYOR!

Çevreye atılan plastik poşetlerin zararlarından bahseden Şevik, “İnsanların çok fazla poşet kullandığı ve bunları da gelişi güzel çevreye attıkları için topraklarımız bundan etkilenmektedir. Aynı zamanda hava, içme suyu kaynakları ve diğer su kaynakları da bundan etkilenmektedir. Bu durumun önüne geçebilmek için Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız tarafından plastik poşet kullanımını azaltmak amacıyla plastik poşetler ücretlendirildi. Bu uygulama 2019 yılında yürürlüğe girmesiyle birlikte insanlar tarafından önceleri çok tepkiler aldı. Uygulamadan önce insanlar markete gittiğinde ihtiyacından fazla poşet alabiliyordu. Ancak uygulama başladıktan sonra halkımız tarafından da benimsendi.  Poşet kullanım miktarının azalmasından da bunu görebiliyoruz.” şeklinde konuştu. 

plastik-poset-2.jpg

‘HALKIMIZI BİLİNÇLENDİRMEYE ÇALIŞIYORUZ’

Konya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü olarak halkımızı bilinçlendirmeye yönelik bir takım çalışmalar yaptıklarını aktaran Şevik, “Burada maksat insanlarımız da çevre bilincinin oluşturulmasını sağlamaktır. Plastik poşetlerin doğada yüzlerce yıl kaybolmadığını ve bu poşetler yüzünden doğadaki canlıların zarar gördüğünü anlatmalıyız. Biz de buna bağlı olarak Konya Valiliğimizin önderliğinde ve Bakanlığımızın da desteğiyle ‘Sıfır Atık Projesi’ kapsamında plastik poşet kullanımını azaltmak amacıyla bez torba temin ederek dağıtıyoruz. Alışveriş merkezlerinde, okullarda çevreyle ilgili yaptığımız etkinliklerde, bez torbaları dağıtarak bu projeyi yaygınlaştırmaya ve bu bilincin oluşmasını sağlamaya çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

plastik-poset-3.jpg

‘SIFIR ATIK PROJESİNİ YAYGINLAŞTIRIYORUZ’

‘Sıfır Atık Projesi’ kapsamında merkez ve diğer İlçe belediyeleriyle ortak çalışmalar yürüttüklerini kaydeden Şevik, “Biz Bakanlığımızın desteği ve Sayın Valimiz Cüneyit Orhan Toprak’ın önderliğinde kamu kurumlarının tamamına geri dönüşüm kutusu dağıtarak tüm kamu kurumlarında ve okullarımızda bunu uygulamaya başladık. Büyükşehir Belediyesi ile  Meram, Karatay ve Selçuklu Belediyelerimiz de aynı şekilde kendi bölgelerinde çalışmaları yürütüyorlar ve biz onlarla ortak çalışmalar yürütüyoruz. Bununla ilgili bilinçlendirme çalışmaları da devam ediyor. En son okullarda TEMA Vakfı ile ortak bir çalışmamız oldu. Yine bu sıfır atık projesinin, geri dönüşümün çocuklara anlatılması ve yaygınlaştırılmasıyla ilgili çalışmalarımız oldu ve artarak devam ediyor” diye konuştu.

plastik-poset-4.jpg

‘AMACIMIZ: SIFIR ATIK’

Tek kullanımlık plastik ürünlerinin azaltılması gerektiğini ifade eden Şevik şöyle konuştu:” Çünkü amacımız sıfır atık. Doğal kaynaklarımızın korunması ve gelecek nesillere aktarılması ile atıkların ekonomiye kazandırılması  için atıkların oluşmasını önleyerek çevrenin sürdürülebirliğinin sağlanması önem arz etmektedir. Atıkları azaltabilmemiz için tek kullanımlık bu plastik ürünlerin ya da ambalajların kullanılmaması bizim de isteğimiz ve amacımızdır. Çünkü bunları ne kadar çok tüketirsek o kadar çok hem israf hem de atık yaratmış oluyoruz. Özellikle mesire alanları gibi yerlerde tek kullanımlık plastik ürünlerinin geri dönüşüm için ayrı toplanması gerekmektedir.

hulya-sevik-1.JPG

“KONYA ÇEVRECİLİKTE İYİ BİR KONUMDA’

Konya’nın çevrecilikte iyi bir konumda olduğuna vurgu yapan Şevik,” Aldığımız kararlar ve yaptığımız işler bunun bir göstergesidir. Örneğin;  Hava kirliliği konusunda ‘temiz hava eylem planını’ ilk kez hayata geçiren illerden biriyiz. Doğalgazı zorunlu hale getiren ilk illerden biriyiz.” ifadelerine yer verdi.  Şevik, çevresel sorunların çözümünde başarılı olunabilmesi için tüm paydaşların bu konuda gereken hassasiyeti göstermesi gerektiğinin önemli olduğunu belirtti.
•SÜMEYRA KENESARI / YENİ HABER GAZETESİ

HABERE YORUM KAT